Dla mamy i babci dziecka przyjmującego sakrament odpowiednie są przede wszystkim klasyczne sukienki koktajlowe. Ich krój, długość i fason doskonale wpisują się w charakter uroczystości. Jest to ubiór elegancki i jednocześnie pozbawiony nadmiernej liczby zdobień.
Koktajlowa sukienka na komunię jest odpowiednia dla pań w każdym wieku. W zależności od typu sylwetki oraz jej mocnych i słabych stron, wybrany model może mieć nieco inną długość lub typ rękawa. Panie o figurze jabłka bez trudu znajdą dla siebie sukienkę oversize, natomiast panie gruszki wybiorą model w kształcie litery X lub A. Młodsze panie w rodzinie mogą postawić na długość mini, natomiast mama i babcia najlepiej będą wyglądać w ponadczasowej długości do kolan. Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom taka sukienka na komunię na pewno zrobi znakomite wrażenie.
Na komunię nie powinno się wybierać również bardzo długich sukienek balowych. Takie kreacje powinno się pozostawić w szafie na bal sylwestrowy w eleganckim lokalu lub na premierę w operze. W czasie uroczystości komunijnych lepiej zdecydować się na skromniejszą sukienkę, która jednocześnie będzie wygodniejsza. Za długa i zbyt rozłożysta kreacja utrudni opiekę nad dzieckiem komunijnym oraz nie sprawdzi się podczas rodzinnego obiadu.
Sukienki na komunię nie powinny mieć kroju typowo wakacyjnego. Sukienki plażowe, casualowe i przeznaczone na wyjścia na miasto w upalne dni są nieeleganckie. Ich noszenie jest wygodne, jednak ze względu na charakter uroczystości, na komunię zawsze powinno się wybierać odświętną odzież, np. sukienkę koktajlową.
Stylizacje na komunię w pastelowych kolorach to ponadczasowy wybór. Mama, babcia lub matka chrzestna mogą zdecydować się na kreacje w kolorze pudrowego różu, beżowym, écru, liliowym lub delikatnym łososiowym. Jeśli kobieta preferuje intensywniejsze barwy, które lepiej podkreślają jej urodę, może wybrać na komunię sukienkę w kolorze śliwki, butelkowej zieleni lub zgaszonego burgunda. Takie odcienie warto przełamać jaśniejszymi dodatkami, które dodadzą stylizacji lekkości i delikatności.
Młodsze panie oraz nastolatki mogą założyć na komunię brata lub kuzyna małą czarną. Czarna sukienka zawsze jest eleganckim wyborem, który w połączenie z eleganckimi czółenkami i torebkami kopertowymi są odpowiednie na wszystkie rodzinne uroczystości. Sukienki na komunię młodzieżowe mogą być również utrzymane w stonowanych odcieniach szarości i granatu. Są to typowe stroje galowe, które większość dziewcząt posiada w swojej garderobie. Taki ubiór jest stosowany w przypadku komunii, dlatego nastolatki mogą założyć go bez żadnych przeszkód do kościoła i na rodzinny obiad.
Prócz biżuterii do sukienki na komunię powinno się dobrać torebkę. Mała kopertówka sprawdzi się najlepiej. Jej kolor powinien być dopasowany do barwy wybranej kreacji. Do kopertówki można przypiąć praktyczny pasek lub łańcuszek, który umożliwia zawieszenie torebki na ramieniu. Dzięki paskowi noszenie torebki w kościele będzie wygodniejsze.
Do sukienki dla mamy lub babci na komunię powinno się przygotować również okrycie wierzchnie. Pogoda w maju nie zawsze rozpieszcza, dlatego bolerko, skórzana ramoneska lub marynarka są niezbędne. Nawet gdy okażą się niepotrzebne w dniu uroczystości, powinno się zadbać o ich przygotowanie. Okrycie może mieć kontrastową barwę lub być utrzymane w kolorystyce sukienki. Nie istnieją w tym przypadku żadne sztywne reguły. Panie powinny jedynie unikać zakładania na komunię kurtek i płaszczy przeciwdeszczowych, swetrów casualowych lub bluz, nawet gdy pod kościołem zerwie się wiatr i rozpęta się burza.
W przypadku butów na komunię panie powinny stosować się do zasady, by zakrywać palce stóp. Sandały i buty z odkrytymi palcami powinno się pozostawić na inne okazje. Klasyczne czółenka z okrągłym, kwadratowym lub szpiczastym noskiem to sprawdzony, ponadczasowy wybór.