Data publikacji:

Jak przechowywać zimowe ubrania i buty po sezonie?

Gdy przychodzi ten długo wyczekiwany moment, gdy zrzucamy ciepłe płaszcze i zimowe kurtki, a sięgamy po lekkie wiosenne płaszczyki i kurteczki, pojawia się jeden problem – gdzie upchnąć te wszystkie ciepłe ubrania i buty? Otóż jeśli chcesz przechowywać swoją zimową odzież i obuwie w dobrym stanie, musisz postawić na dobrze zorganizowany system przechowywania. Postaw zatem na pudełka na ubrania, pojemniki na buty oraz zastosuj kilka sprawdzonych trików.

Zanim zapakujesz swoje zimowe ubrania i buty do pudełek, zacznij od ich dokładnego wyczyszczenia oraz usunięcia ewentualnych usterek. To ma sens – jeśli usuniesz z ubrań i butów wszelkie zabrudzenia, gdy znów nadejdzie zima, będą one gotowe do użytku i nie dasz się zaskoczyć niskim temperaturom. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest fakt, że np. w przypadku butów drobny żwirek czy piasek nie będzie stanowił zagrożenia dla twojego obuwia. A gdy już wyczyścisz i naprawisz ewentualne usterki w swojej zimowej garderobie, czas na wielkie pakowanie.

Pudełka na ubrania

Do sezonowego przechowywania odzieży świetnie nadają się pudełka na ubrania wykonane z tektury lub tekstylne. Zapewniają one szczelne zamknięcie i w ten sposób chronią przed kurzem czy szkodnikami, ale jednocześnie pozwalają na cyrkulację powietrza. Dzięki ich zastosowaniu twoja zimowa odzież przetrwa okres nieużywania w dobrym stanie i po wyciągnięciu ubrania nie będą nieświeżo pachnieć.

Do pudełek na ubrania powinny trafić tak naprawdę wszystkie zimowe ciuchy, a przede wszystkim swetry. Musisz wiedzieć, że nie powinno się ich przechowywać na wieszakach, zwłaszcza, gdyby przez cały sezon miały wisieć bezczynnie. W takim wypadku swetry porozciągałyby się pod swoim własnym ciężarem.

Jak układać ubrania w pudełkach?

Warto jednak pamiętać, że w pudełkach na ubrania powinna panować pewna hierarchia. Otóż na spodzie układaj najcięższe ubrania np. zimowe spodnie czy swetry. Na wierzchu powinny znaleźć się te najdelikatniejsze. Dzięki temu prostemu trikowi, gdy znów zagości u nas zima, twoje ubrania będą w mniejszym stopniu pomięte.

Dodatkowo trzeba też zadbać o delikatne materiały. Jeśli jesteś np. szczęśliwą posiadaczką kaszmirowych swetrów, dobrym patentem jest ich dodatkowe owinięcie np. w płócienne worki czy torby. Dzięki nim odzież będzie dodatkowo zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi, do jakich mogłoby dojść, gdy np. w środku sezonu letniego będziesz w pośpiechu przekopywać pudełka na ubrania, w poszukiwaniu cieplejszej odzieży.

Z kolei aby jeszcze lepiej zabezpieczyć płaszcze i zimowe kurtki, warto zastosować pokrowce przystosowane do ubrań przechowywanych na wieszakach. W tej roli również najlepiej sprawdza się modele tekstylne.

Jak zabezpieczyć buty zimowe?

Gdy twoje buty zimowe są już dokładnie oczyszczone z piasku i drobnego żwiru oraz wypastowane przy użyciu odpowiednich środków pielęgnacyjnych, czas przygotować je do sezonowego magazynowania. Warto postawić na prawidła, dzięki którym buty się nie odkształcą. Dobrym rozwiązaniem są prawidła wykonane z naturalnego drewna, ponieważ dodatkowo chłonie ono wilgoć. Jeśli przechowujesz kozaki lub botki, warto wypełnić ich cholewki papierem lub gazetami, co pozwoli je usztywnić. Dzięki temu unikniesz powstawania zagięć, co jest szczególnie ważne w przypadku naturalnej skóry.
Buty możesz z powodzeniem przechowywać w pudełkach, które były do nich dołączone w trakcie zakupu. Lepszym rozwiązaniem są jednak sztywniejsze  trwalsze pojemniki na buty, które stanowią dla obuwia lepszą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny