Data publikacji:

Ubranie na cebulkę. Jak ubierać się prawidłowo warstwami?

Zima skrada się do nas wielkimi krokami, a wraz z nią chłód i mróz. Wielu z nas w tym czasie odczuwa potrzebę zwolnienia tempa życia, a krótkie i chłodne dni sprawiają, że nastrój obniża się. Ubranie na cebulkę jest jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z zimnem. Sprawdź, do jakich zasad powinnaś się stosować, by ubiór warstwowy przyniósł jak najlepsze rezultaty.
ubieranie na cebulkę

Zasady ubioru warstwowego

Ubiór na cebulkę obejmuje warstwę pierwszą, najbliżej skóry, drugą oraz warstwę wierzchnią. W zależności od pogody i samopoczucia warstwy można zdejmować bądź dokładać kolejne.

Pierwsza warstwa – Twoja druga skóra

Pierwsza warstwa powinna być przylegająca. Jej zadaniem jest prawidłowe odprowadzenie potu. Wiele osób popełnia błąd i jako pierwszą warstwę zakłada podkoszulki bawełniane. Bawełna wchłania pot, jednak nie odprowadza go na zewnątrz. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w kwestii materiałów będzie koszulka z wełny merino.
Inną propozycją odpowiednią na pierwszą warstwę jesiennego i zimowego stroju jest bielizna termiczna. Stworzona jest ona z materiałów syntetycznych, opracowanych jednak w ten sposób, by zapewnić optymalne środowisko termiczne dla skóry. Taka koszulka sprawi, że nie zapocisz się.
Krój bluzki i podkoszulka odpowiednich na pełnienie roli pierwszej warstwy to przylegający, cienki, możliwie bezszwowy model. Dobrze, gdy pierwsza warstwa nie ma intensywnego koloru, nie posiada falbanek, ozdobnych wycięć, sznureczków czy koronek. Kluczową kwestią jest tu wygoda, ponieważ na tę koszulkę założysz kolejną warstwę. Musi być ona zatem jak Twoja „druga skóra”.
Niektóre osoby w tym celu wybierają body – wówczas materiał nie wystaje i nie roluje się. Warto również przemyśleć kwestie dekoltu. Jeśli masz zamiar nosić głównie golfy, wówczas dekolt pierwszej warstwy może być bardziej zabudowany. Jeżeli jednak nosisz różne bluzki, zdecyduj się na nieco bardziej swobodny krój dekoltu, by pierwsza warstwa nie wystawała nieestetycznie spod kolejnej bluzki.

Druga warstwa – ciepło, cieplej, najcieplej!

Kolejna warstwa, czyli warstwa właściwa, to bluzka czy sweterek, które mają zapewnić Ci ciepło. Uważaj na akryl! W sweterkach o składzie 100% akryl, choćby nie wiem jak gruby miały splot, zapocisz się, a w efekcie… zmarzniesz! Wszystko przez to, że będziesz odczuwać nieprzyjemną wilgoć. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybranie bluzek i swetrów mających w składzie jak najwięcej wełny.
Syntetyki również nie są złe, o ile zostały stworzone z myślą o aktywnych osobach. Wówczas producent przewidział konieczność zaprojektowania takiego materiału, który będzie jednocześnie ciepły, jak i oddychający. Przykładem mogą być tu lekkie kurtki posiadające membrany, a także bluzki wykonane z poliestru. Na drugą warstwę można np. założyć lekką kurtkę, polar, bluzę, bluzkę, sweterek czy golf.
Przy większej aktywności fizycznej lub podczas przebywania w cieplejszym miejscu należy zdjąć drugą warstwę, ponieważ to ona jest tą najbardziej izolacyjną, czyli grzewczą, warstwą całego ubioru na cebulkę.

Warstwa wierzchnia – ochrona przed deszczem i wiatrem

Wierzchnia warstwa ubrania na cebulkę pełni funkcję ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. W okresie jesienno-zimowym zaopatrz się więc w kurtkę przeciwdeszczową, puchową lub narciarską. Koniecznie sprawdź specjalistyczne oznaczenia – czy kurtka posiada membranę chroniącą przed wiatrem? Czy sprawdzi się podczas mrozu? Im więcej informacji uzyskasz podczas wybierania odpowiedniej kurtki, tym lepiej dopasujesz ją do swoich potrzeb.

Ubiór na cebulkę – a co na dół?

Pod spodnie załóż rajstopy bądź legginsy termoaktywne. W zimie rewelacyjnie sprawdzają się skarpetki z wełny merino. Jeśli natomiast wybierasz się w góry, pamiętaj o specjalnych spodniach wodoodpornych.
Ubiór warstwowy ratuje niejednego zmarzlucha podczas najzimniejszych miesięcy. Warto zastosować się do zasad ubioru na cebulkę i zapewnić sobie komfortową jesień oraz zimę.
Zdjęcie: Envato Elements