Data publikacji:

Włosy cieniowane od góry – jaką fryzurę wybrać?

Cieniowanie włosów jest bardzo popularne. Nic w tym dziwnego. Dodaje fryzurze lekkości, zwiększa objętość, jednocześnie nie odejmując długości. Włosy cieniowane od góry to uniwersalny wybór dla niemal każdych włosów, aczkolwiek stopień i rodzaj cieniowania powinien być dobrany indywidualnie przez fryzjerkę. Warto jednak przed wizytą poszukać pomysłów i inspiracji, które będzie można pokazać lub opisać w salonie. U kogo dokładnie sprawdzi się cieniowanie, jakie są jego zalety i czy cieniowane włosy da się upiąć? Podpowiadamy!
włosy cieniowane od góry

Zalety włosów cieniowanych od góry

Cieniowanie zwiększa objętość fryzury, a także dodaje jej lekkości. Oddziałuje to także na twarz, która przy takim cięciu wygląda młodo i świeżo. Cieniowane włosy są bardzo proste w obsłudze i nie wymagają wiele więcej niż podstawowa pielęgnacja. Układanie nierzadko ogranicza się do wysuszenia na szczotce, pociągnięcia prostownicą czy lokówką lub nawet pozostawienia do naturalnego wyschnięcia.
Cieniowanie pomaga także wyeksponować loki i fale. Odpowiednie cięcie podbija skręt, definiuje go i sprawia, że jest łatwiejszy do utrzymania. Na tak ścięte włosy łatwiej również aplikować kosmetyki do stylizacji.
Włosy cieniowane od góry wyglądają dobrze na niemal każdej osobie. Można je układać w gładkie, eleganckie fryzury lub lekko roztrzepany i obecnie bardzo modny messy look.

Cieniowanie włosów od góry – u kogo się sprawdzi?

Tego rodzaju cięcie prezentuje się świetnie niemal zawsze. Doceniają je szczególnie posiadaczki mniej okazałych fryzur. Cieniowanie będzie bowiem doskonale maskowało cienkie włosy, dodając im objętości. Sprawdzi się także w przeciwnej sytuacji – objętość przyda się również włosom grubym i ciężkim, które dzięki cieniowaniu zyskają lekkość i świeżość. Doświadczona fryzjerka dostosuje zakres i rodzaj cieniowania tak, by najlepiej pasowało do rodzaju włosów i kształtu twarzy ich posiadaczki.
Kształt twarzy ma przy doborze fryzury niebagatelne znaczenie. Cieniowanie zmiękczy mocny zarys szczęki lub podbródka u posiadaczek twarzy kwadratowej bądź trójkątnej. Dzięki niemu twarz będzie prezentowała się delikatniej i korzystniej. Nie sprawdzi się natomiast w przypadku twarzy okrągłej. Zwiększona objętość dodatkowo podkreśli krągłość policzków.
Cieniowania nie zaleca się w przypadku włosów bardzo rzadkich i cieniutkich, gdyż mogą przez nie wizualnie stracić na gęstości. Podobnie rzecz ma się w przypadku włosów o dużej skłonności do puszenia się. Bez odpowiedniej pielęgnacji łatwo o efekt lwiej grzywy. Mając puszące się włosy, warto spróbować wydobyć skręt i sprawdzić, czy ta stylizacja nie byłaby rozwiązaniem problemu.

Włosy długie cieniowane od góry

Cieniowanie zazwyczaj kojarzy się z włosami krótkimi lub średniej długości, sięgającymi linii żuchwy lub ramion. Najczęściej wykonuje się je na właśnie takich włosach, do których doskonale pasuje. Nierzadko jednak może być wykonywane także na tych długich. Taki rodzaj cięcia zapewni typową dla niego objętość i lekkość bez zabierania długości. Wykonanie cieniowania od samej góry przy długich włosach nie zawsze będzie jednak wyglądało dobrze. Stopień wycieniowania powinien być dobrany indywidualnie do rodzaju i gęstości włosów, a także tego, czy są proste, falowane, czy też kręcone.
Cieniowanie długich włosów może ograniczyć się do obszaru wokół twarzy. Wykonane od góry, utworzy piękne i pełne uroku obramowanie. Taka fryzura wygląda bardzo świeżo i kobieco. Idealnie nadaje się do lekkiego podkręcenia i utworzenia delikatnych fal. Krótszy przód ładnie komponuje się z pozornie niedbałymi, romantycznymi upięciami.

Włosy cieniowane od góry z grzywką

Cieniowane włosy są idealne do tego, by nosić je z grzywką. Okalające twarz kosmyki mogą zamaskować wiele niedoskonałości, jednocześnie eksponując zalety. Takie cięcie doskonale sprawdzi się u posiadaczek twarzy pociągłych, z wysokim czołem. Dzięki odpowiednio ściętej grzywce wyrównają się proporcje i rysy złagodnieją. Lekka, zwiewna grzywka odmłodzi twarz.
Układanie takiej grzywki nie powinno sprawiać problemów. W wielu przypadkach wystarczy przeczesanie po umyciu i pozostawienie do wyschnięcia. Jeżeli jednak zależy nam na osiągnięciu konkretnego efektu, wyciągnięcie grzywki na szczotce bądź użycie prostownicy nie zajmie więcej niż kilka minut.

Włosy cieniowane od samej góry – czy da się upiąć?

Możliwość upięcia włosów dla wielu osób jest istotna. Opcja zrobienia szybkiego koczka lub kucyka to w wielu sytuacjach bardzo duża wygoda. Z tego względu przy planowaniu cieniowania często pojawia się pytanie – czy włosy będzie się dało spiąć?
To zależy od długości włosów, a także stopnia ich wycieniowania. Długie włosy, cieniowane bliżej końców niż nasady nie będą w tej materii sprawiały problemów. Kucyki, koczki, warkocze czy półupięcia są jak najbardziej możliwe do wykonania. Nieco gorzej sytuacja przedstawia się w przypadku cięć krótkich i półdługich. Cieniowanie często sprawia, że włosy wymykają się wsuwkom, spinkom i gumkom, dając dość niechlujny efekt.
Tak więc upięcie jest możliwe, jednak nie w każdym przypadku. Warto przed cięciem przeanalizować swój tryb życia i preferowane fryzury, a także podejście do używania suszarki bądź prostownicy.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!