Data modyfikacji:

Jaki biustonosz dla 14-latki wybrać?


Prawidłowy dobór biustonosza dla kobiety to niezwykle ważny i niestety często bagatelizowany temat przez płeć piękną. Właściwy stanik nie tylko poprawia wygląd biustu, ale też wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a co za tym idzie także na prosty kręgosłup i zdrowy oddech. Naukę właściwego dopasowania biustonosza warto zacząć już na początku przygody młodej osoby ze stanikami. Jeżeli dziewczyna pozna zalety dobrze dobranego biustonosza, gdy będzie zaczynała go nosić, to jest większa szansa, że zadba o tę kwestię także jako dorosła kobieta. Jaki biustonosz dla 14-latki wybrać? Jakie właściwości powinna mieć ta część bielizny? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek.
stanik

Cechy dobrego biustonosza dla 14-latki


Wybierając stanik dla 14-latki, zawsze warto skorzystać z porady brafitterki, czyli osoby, która profesjonalnie dobiera biustonosze. Profesjonalistka z pewnością weźmie pod uwagę szereg cech budowy ciała dziewczyny, dla której planowany jest zakup. Liczą się także preferencje co do wzoru, koloru czy kroju bielizny. Na szczęście dzisiejszy rynek daje mnóstwo możliwości, a szeroka oferta staników z pewnością zaspokoi gusta większości nastolatek. Samodzielny dobór stanika także jest możliwy, nawet przez internet, należy tylko pamiętać o najważniejszych właściwościach biustonosza dla 14-latki.

W pierwszej kolejności należy dopasować rozmiar: mierzymy ciasno obwód pod biustem oraz dość luźno obwód piersi na linii sutków. W przypadku wymiaru pod biustem pomiędzy rozmiarami, zawsze warto wybrać ten ciaśniejszy. Pas pod biustem trzyma bowiem około 80% ciężaru piersi, podczas gdy ramiączka – około 20%. Dobór rozmiaru miseczki zależy od obwodu, ale także od jej kroju – każda kobieta bez względu na wiek musi odnaleźć ten najbardziej preferowany przez siebie.

Materiał wykonania to druga bardzo ważna kwestia, którą koniecznie trzeba uwzględnić, dobierając stanik dla 14-latki. Choć dziewczyna w tym wieku kupuje prawdopodobnie już swój kolejny biustonosz, i być może czuje się już bardziej „dorosła” niż przy wyborze pierwszego stanika, to nadal materiały sztuczne, koronkowe czy wkładki unoszące biust nie są właściwą decyzją. Najlepszy będzie bawełniany biustonosz, pozwalający na przepływ powietrza i miękko osłaniający tkliwe w tym wieku piersi. Nie należy także wybierać modeli z fiszbinami – na tym etapie rozwoju ciała młodej osoby nie są one jeszcze konieczne, a mogą tylko szkodliwie wpływać na rosnący biust.

Istotna z perspektywy wygody i prawidłowego noszenia biustonosza jest także możliwość regulacji. Ramiączka pozwalające na dłuższe lub krótsze ustawienie ułatwiają dopasowanie stanika względem wzrostu i proporcji ciała. Regulacja zapięcia 2- lub 3-poziomowa pozwala na dłuższe noszenie biustonosza. Przy rozpoczęciu użytkowania nowego stanika zapinamy haftki na pierwszy – najdłuższy stopień. Wraz z czasem, gdy pas pod biustem nieco się rozciąga, możemy zapinać biustonosz ciaśniej i w ten sposób dłużej go użytkować, przy nadal dobrym dopasowaniu w obwodzie pod biustem.

Na końcu należy pamiętać o potrzebach i preferencjach młodej dziewczyny. Stanik dla 14-latki musi być dla niej na tyle komfortowy i dyskretny, żeby nie powodował jej wstydu czy komentarzy rówieśników. Biustonosz powinien być kolorystycznie dobrany do ubrania, trafiać w upodobania estetyczne nastolatki i w zasadzie być jak „druga skóra”, chroniąc wrażliwy biust.

Stanik sportowy dla 14-latki


Bezpiecznym i bardzo wygodnym wyborem biustonosza dla 14-latki może być stanik sportowy. Jest niemal niewidoczny pod ubraniem, przypomina krótszą koszulkę i doskonale trzyma piersi podczas aktywności fizycznej czy różnych zajęć w szkole. Dzięki szerokiej ofercie producentów biustonoszy możliwy jest wybór wielu kolorów i wzorów, podwójnego materiału czy na przykład delikatnie usztywnianych miseczek.

Klasyczny miękki biustonosz dla 14-latki


Dobrą decyzją jest także dobór klasycznego, miękkiego stanika dla 14-latki z bawełny. Kształt biustonosza przypomina ten dla dorosłych kobiet, jest zupełnie miękki i wygodny, pozwala na dyskrecję i komfort noszenia. Dla większej ochrony delikatnych piersi miseczki mają zazwyczaj podwójny materiał kryjący kształt sutków. W przypadku tego rodzaju stanika mamy zarówno klasyczne białe, czarne czy kremowe modele, ale także szereg wzorów i kolorów pozwalających wyrazić się nastolatce.

Biustonosz dla 14-latki z usztywnianymi miseczkami


Trzecią możliwą opcją jest decyzja o zakupie biustonosza dla 14-latki z usztywnianymi miseczkami. Choć nadal cały biustonosz jest miękki i wygodny, to miski są wykonane z pianki, która ma nadany kształt piersi. Wewnątrz stanik jest wyłożony materiałem bawełnianym. Taki rodzaj biustonosza z pewnością dobrze podtrzyma większy biust nastolatki. Jednocześnie zamiast fiszbin posiada dodatkowe sztywne przeszycie pod biustem dodatkowo stabilizujące piersi. Podobnie jak w przypadku poprzednich dwóch propozycji, stanik z usztywnianymi miseczkami także jest dostępny w całej gamie kolorystycznej.
Wybór biustonosza dla 14-latki wymaga dopasowania wielu cech bielizny do ciała młodej kobiety, ale także do jej upodobań. Zadaniem stanika jest dobrze trzymać biust podczas całego aktywnego dnia w niemal niezauważalny dla użytkowniczki sposób, dlatego prawidłowe dopasowanie ma duże znaczenie. Wraz ze zmieniającymi się kształtami nastolatki należy wybierać stosowne staniki, które zapewnią wygodę oraz zdrowy rozwój piersi.

Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na rozmiar i materiał wykonania biustonosza, ale też na jego kolor i wzór, by dziewczyna miała ochotę go zakładać. Do wyboru są między innymi staniki sportowe, klasyczne miękkie czy te z usztywnianymi miseczkami. Jeżeli nie mamy pewności, jaki stanik dla 14-latki będzie odpowiedni, można też skorzystać z porady profesjonalnej brafitterki.
Autorka: Dorota Grzyb