Data publikacji:

Bransoletki DIY krok po kroku: poradnik

Podoba ci się własnoręcznie zrobiona biżuteria? Zastanawiasz się, czy ty też byłabyś w stanie taką wykonać? Oczywiście, że tak! Tworzenie własnej biżuterii nie musi być trudne. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak wykonać bransoletki DIY krok po kroku. Dzięki naszym radom samodzielnie stworzysz bransoletki z koralików, w stylu makramy, a także efektowne modele z przywieszkami. Zapraszamy do lektury!
bransoletki diy

Bransoletki DIY krok po kroku

Jak zrobić własną biżuterię? Wystarczy odrobina kreatywności i kilka prostych tutoriali, aby zacząć tworzyć. Poniżej wyjaśniamy, jak samodzielnie wykonać bransoletki DIY. Krok po kroku przedstawimy ci, co musisz zrobić, aby twoja bransoletka wyglądała modnie i jednocześnie była dobrej jakości. Ponadto podpowiemy, co koniecznie musisz kupić, aby zacząć tworzyć własnoręcznie robione bransoletki. Koniecznie przeczytaj, jeśli lubisz rękodzieło!

Biżuteria DIY – bransoletka warkocz z rzemieni

Zacznijmy od najprostszej bransoletki z całego naszego zestawienia. Umiesz zapleść warkocz? W takim razie z pewnością zrobisz tę bransoletkę. Do jej wykonania będą potrzebne:
 • rzemienie,
 • końcówki zaciskowe krokodylki do bransoletki,
 • kółeczka montażowe,
 • szczypce jubilerskie,
 • karabińczyk do zapięcia bransoletki,
 • regulacja do bransoletki,
 • miarka,
 • nożyczki.
 • A teraz najlepsze, czyli samo robienie biżuterii. Zanim przejdziesz do wykonania, najpierw podyskutujmy chwilę o potrzebnych elementach. Skupmy się na samych rzemykach. Najważniejsze, na co musisz zwrócić uwagę, to ich grubość. Są rzemyki cieńsze i grubsze. Z grubszych zapleciesz bransoletkę bardziej masywną. Jeśli zależy ci na modelu delikatnym, to postaw na cienkie rzemyki.
  Druga sprawa to kolory rzemyków. Możesz zdecydować się na wszystkie w tym samym odcieniu. Wówczas bransoletka będzie jednokolorowa. Świetnym rozwiązaniem jest też użycie trzech różnych odcieni rzemieni. Da to ciekawy kolorowy efekt.
  Pamiętaj też, aby szerokość końcówek zaciskowych dobrać do szerokości warkocza, jaki zapleciesz. A teraz zerknij poniżej i sprawdź, jak krok po kroku wykonać bransoletkę warkocz z rzemieni.
  Krok 1: przytnij rzemienie na odpowiednią długość
  Zmierz, jak długą bransoletkę chcesz otrzymać i na taką długość przytnij rzemienie. Pamiętaj, aby dodać trochę zapasu na wiązanie na końcach.
  Krok 2: zapleć rzemienie w warkocz
  Aby sobie to ułatwić, jedną stronę rzemyków przyklej do stołu. Teraz zaplataj warkocz. Po zapleceniu możesz odkleić rzemyki, ale uważaj, aby warkocz nie rozplątał się z drugiej strony.
  Krok 3: załóż zaciski i zapięcia
  Na końce warkocza nałóż zaciski. Wcześniej możesz związać końce w mały supełek. Teraz załóż zaciski i dociśnij je do rzemieni przy pomocy szczypcy. Nie zapominaj o założeniu kółek montażowych na zaciski. Rozchyl je przy pomocy szczypców, a następnie w jedno kółeczko włóż regulację, a w drugie z drugiej strony włóż zapięcie karabińczyk.
  I gotowe!

  Jak zrobić biżuterię? Wyjaśniamy, jak krok po kroku wykonać regulowaną bransoletkę ze sznurka. Z przywieszką!

  Podobają ci się delikatne dziewczęce bransoletki z przywieszką? W takim razie z pewnością zainteresuje cię nasz kolejny tutorial. Tym razem pokażemy ci, jak wykonać regulowaną bransoletkę ze sznurka. Bez żadnych dodatkowych zapięć czy przedłużek. Wystarczy sznurek, przywieszka i kilka prostych supełków.
  To będzie ci potrzebne do wykonania takiej bransoletki:
 • kolorowy sznurek,
 • przywieszka,
 • nożyczki.
 • Krok 1: utnij sznurek na długość bransoletki
  Pamiętaj, aby dodać około 5 cm zapasu na wykonanie supła do regulacji.
  Krok 2: nałóż przywieszkę
  Po prostu nawlecz ją na sznurek. Oczywiście przywieszek może być kilka.
  Krok 3: wykonaj węzeł
  To podstawa w tej bransoletce. Odpowiedni węzeł sprawi, że bransoletka będzie atrakcyjnie się prezentować, a jednocześnie będziesz mieć możliwość jej regulacji. Jak wykonać wiązanie? Odpowiedź poniżej w filmiku.

  Pleciona bransoletka makramowa

  Bransoletka z makramowym splotem? Wykonasz taką samodzielnie – i to niezwykle łatwo i szybko! Taka bransoletka może być noszona samodzielnie lub możesz też połączyć ją z przywieszką. Jej podstawą jest makramowy splot. Poniżej krok po kroku podpowiemy, jak go wykonać. Ale najpierw zastanówmy się, co musisz kupić, aby wykonać podobną bransoletkę:
 • mulina – 1 kolor,
 • nożyczki,
 • centymetr krawiecki.
 • Teraz przejdźmy do wykonania bransoletki.
  Krok 1: przygotuj mulinę
  Potrzebne będą ci dwa kawałki muliny połączone ze sobą jednym końcem. Po prostu rozwijając sznurek, wybierz długość 2 razy większą niż twoja bransoletka, a następnie złóż sznurek na pół.
  Krok 2: odetnij odpowiednio długi kawałek muliny
  Muliny należy zawsze przygotować nieco więcej, ponieważ wykonanie wzoru nieco później skróci długość sznurków. Zostaw więc sobie około 10 cm zapasu.
  Krok 3: zrób na końcu pętelkę
  Od zgięcia dwóch sznurków odmierz około 5 cm. Teraz zawiąż supełek. Tak powstała pętelka posłuży ci później jako zapięcie.
  Krok 4: przyklej sznurek do stołu
  W miejscu, gdzie powstała pętelka, przyklej mulinę do stołu. Użyj papierowej taśmy. To ułatwi ci zaplatanie.
  Krok 5: przygotuj 3 sznurki muliny
  Każdy o długości około 20 cm. Teraz włóż sznurki pod podstawę twojej bransoletki. Mają być do niej ułożone prostopadle.
  Krok 6: zacznij tworzenie biżuterii i zaplatanie
  Ten splot makramowy, z którego powstanie twoja bransoletka, jest niezwykle prosty. Jedyne, co musisz zrobić, to stworzyć ze sznurków 4, a następnie całość zawiązać. Zresztą zerknij do poniższego filmiku. Zdecydowanie ułatwi ci on zadanie.
  Jak widać, wyrób biżuterii w domu nie musi być trudny. A własnoręcznie zrobiona biżuteria przyniesie ci wiele radości. Która z powyżej przedstawionych bransoletek podoba ci się najbardziej?
  Zdjęcie: Envato Elements
  Klaudia Borycka
  Klaudia Borycka

  Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.