Data publikacji:

Buty z lat 90. Co było wtedy w modzie?

Ostatnia dekada XX wieku to ciekawy, kolorowy i piękny czas, gdy w Polsce zapanowała wolność i demokracja, a z Zachodu w końcu dotarły trendy lansowane przez najważniejsze domy mody. Wiele trendów z tamtego czasu obecnych jest w modzie także i dziś – szczególnie buty – lata 90. to platformy, plastik, drewno, ale też sportowe akcenty i szmaciane hity. Zobaczmy, co było wtedy w modzie!
Buty z lat 90.
To właśnie w latach 90. w sklepach pojawiły się trudno wcześniej dostępne markowe jeansy, zagraniczna prasa i sportowe buty. Zaskakujący jest fakt, jak wiele elementów z lat 90. popularnych jest i dziś. Zwłaszcza buty – lata 90. kochały rzepy, plastik, drewno, platformy i miękkie obuwie sportowe. Przyjrzyjmy się lepiej wpływom mody lat 90. i sprawdźmy, jakie buty z tamtego czasu nosimy także i dziś.

Saszki – buty z lat 90. dla małych i dużych

Saszki były wielkim hitem – szkoda, że tak rzadko powracają we współczesnych trendach. Wierzch butów szyty był z grubego płótna, najczęściej czarnego, płaskie podeszwy wykonane z cienkiej, czarnej gumy, a noski butów miały lekko szpiczasty kształt. Cholewy kończyły się przed kolanami, ale ponieważ były szerokie, noszono je zrolowane w taki sposób, że układały się luźno wokół łydki i do wewnątrz można było wkładać nogawki spodni. Z powodu płaskiej podeszwy saszki nosiły zarówno kobiety dojrzałe, jak i 10-latki.

Buty – lata 90. w plastikowym stylu

Zwane plastikami lub butami wodnymi. Zadawały szyku na ulicach miast i w nadmorskich kurortach – sprawdzały się jako buty do chodzenia po wodzie. Wykonane były w całości z grubego plastiku, dlatego już po godzinie chodzenia na skórze stóp pojawiały się bolesne bąble. Niestety – połączenie gołej stopy i plastiku to zazwyczaj mieszanka owocująca otarciami i ranami. Dlatego noszono je także do skarpet lub rajstop, co nie wyglądało może już tak szykownie, ale było zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem. Na plastikach wzorowały się współczesne kolekcje pachnących sandałków i balerinek z miękkiego, nowoczesnego plastiku marki Melissa, która nawiązała także współpracę z brytyjską gwiazdą i projektantką Vivienne Westwood. I choć ta ostatnia wycofała się z kooperacji ze względu na zgubny wpływ plastiku na środowisko naturalne, to współczesne plastiki mają swoje grono wiernych fanek.

Buty lata 90. – klapki ortopedyczne

Buty o szerokiej, wyprofilowanej podeszwie, przypominającej obuwie ortopedyczne, to wyjątkowa propozycja, którą z radością akceptują lekarze ortopedzi i rehabilitanci. Nic dziwnego – klapki mają wygodną, anatomicznie przyjazną wkładkę, dzięki której stopa właściwie się układa, a szerokość butów sprawia, że palce nie są uciskane. Dlatego klapki Birkenstock to proste nawiązanie do życia w zgodzie z naturą. Lubimy je też współcześnie i nosimy na zasadzie kontrastu np. do damskich garniturów z szerokimi spodniami. Klapki te mogą mieć lakierowane, złote lub srebrne wierzchy i wyjątkowo ciekawie wyglądają z pomalowanymi na czarno lub czerwono paznokciami u stóp. Oczywiście stopy przed sezonem letnim powinny być zadbane i właściwie pielęgnowane – zadbaj o to, by ewentualne zgrubienia, skórki na paznokciach czy nawet odciski zniknęły odpowiednio wcześniej. Używaj płynów zmiękczających lub specjalnych plastrów z kwasem salicylowym, pomocne mogą być też skarpety złuszczające, które sprawnie usuwają martwy naskórek z powierzchni stóp.

Mokasyny – kultowe buty z lat 90. w stylu grunge

Gruba podeszwa w traktorowy wzór to także znak rozpoznawczy lat 90. Doskonale masywna i stabilna wspaniale połączyła się z mokasynowym wierzchem, tworząc interesującą mieszankę stylu grunge i studenckiej elegancji. Nawiązania do ciężkiej, rockowej muzyki, popularnej w latach 90. widoczne są w wielu elementach stylu tamtych czasów – kraciaste, luźne koszule, wyciągnięte swetry, które nosił Kurt Cobain, lider zespołu Nirvana, ale też nieśmiertelne ramoneski i buty w robotniczo-wojskowym stylu, czyli glany i buty marki Dr Martens. Te wysokie, sznurowane buty na grubej podeszwie, ze specjalną, powietrzną wkładką, mimo swych pokaźnych rozmiarów, mogą być bardzo subtelne, np. wtedy gdy wplecione zostaną w zestaw ze zwiewną sukienką do kolan, jeansową kataną i cienkimi, czarnymi rajstopami w drobne kropki.

Klapki? Buty z lat 90., które sprawdzą się nie tylko na basen

Wybierając się na basen, pakujesz do torby klapki na piankowej podeszwie, lub modele w całości wykonane z plastiku lub gumy? Teraz możesz je założyć także do codziennej stylizacji i nie muszą to być tylko popularne klapki Kubota, które intensywnie reklamował w 2021 roku polski duet satyryczny Make Life Harder. Markowe klapki o prostej formie założysz do jeansów – najlepiej tych o kroju boyfriend lub baggy, o nogawkach szerokich na górze i zwężających się u dołu, koniecznie z podwiniętymi końcówkami. Dobierz bluzę z kapturem i torebkę w stylu bagietki, może być na łańcuszku. W wersji miejsko-szykownej zamiast bluzy załóż marynarkę i ulubiony T-shirt.

Drewniaki – buty lata 90.

Buty na drewnianej podeszwie to motyw, który prosto z kolorowych lat 70. w wyrazisty sposób powrócił w latach 90., powraca czasem i w dzisiejszych trendach. Drewniaki miały wierzch ze skóry, najczęściej zamszowej, który doczepiany był do drewnianych spodów solidnymi pinezkami lub gwoździkami. W epoce dzieci-kwiatów noszono je zazwyczaj do barwnych, długich sukienek i spódnic lub spodni z mocno rozszerzanymi nogawkami. Przody były zabudowane, pięty odkryte. Współcześnie powstały też wersje sandałowe – są bardzo kobiece i pięknie wyglądają z letnimi sukienkami lub jasnymi spodniami o szerokich nogawkach.

Sandały zapinane na rzepy – od obciachu do hot trendu

Te buty na początku XXI wieku stały się absolutnym modowym faux pas, a ich noszenie dyskwalifikowało osobę w świecie towarzysko. Chodzi o sandały na rzepy. Tak, właśnie te, które w ostatnich sezonach pojawiały się nawet na pokazach mody domów takich jak Dior czy Chanel. Projektanci zrzeszeni pod szyldem Vetements mają je w każdej kolekcji, bo to buty nawiązujące do sportowego stylu, który przez krawiectwo haute couture uważany jest ciągle za zbyt masowy i łatwo dostępny. Prawdą jest, że ubrania sportowe, zwłaszcza kurtki i buty, są bardzo mało kobiece, a przez to zuniformizowane, dlatego projektanci dość długo unikali akcentów górsko-sportowych. Sytuacja jednak zmienia się dynamicznie, a wpływy i trendy przenikają się, dlatego sandały na rzepy przeszły długą drogę i modele współczesne właściwie wcale nie przypominają już modeli z lat 90. Dobrze zaprojektowane modele mają marki o opinii solidnych – Ecco i Clarks. Ale proste modele treningowe można znaleźć też w kolekcjach Kappa. Łącz sandały na rzepy z jeansami, by uzyskać lekko sportowy, miejski styl, a w zestawie z sukienką lub welurową spódnicą będą tworzyły eklektyczny miks trendów.
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.