Data publikacji:

Co zamiast kwiatów na ślub?

Cięte kwiaty do niedawna były oczywistym wyborem na ślubny upominek. W ostatnich latach jednak sytuacja się zmienia – coraz częściej młoda para prosi o to, by zastąpić je bardziej praktycznym prezentem lub charytatywnym datkiem. Nawet jeżeli narzeczeni nie mówią tego wprost, goście coraz częściej sami dochodzą do wniosku, że lepszy będzie oryginalny prezent na ślub zamiast kwiatów. Pomysłów może być wiele, sprawdzą się zarówno ciekawe produkty spożywcze, jak i trwałe pamiątki, które po latach obudzą miłe wspomnienia. Co zamiast kwiatów na ślub?
Co zamiast kwiatów na ślub?

Dlaczego lepiej wybrać prezent zamiast kwiatów na ślub?

Cięte kwiaty są eleganckim i niezobowiązującym upominkiem, jednak kiedy się nad tym bliżej zastanowić, jedyną ich wartością są walory estetyczne. Często już po kilku dniach bukiet więdnie i przedstawia sobą smutny widok, a wkrótce nie ma już po nim śladu. Nie mniej ważnym powodem, żeby zastanowić się, co kupić zamiast kwiatów na ślub, jest troska o ekologię. Wbrew pozorom kwiaty nie są obojętne dla środowiska naturalnego.
Często cięte kwiaty są sprowadzane do Polski z odległych zakątków świata. Ich uprawa wiąże się z dużym zużyciem wody, uwalnianymi do środowiska pestycydami, a czasami również złymi warunkami pracy miejscowej ludności. Kolorowy bukiet jest dobrym pomysłem właściwie wyłącznie w jednym przypadku – gdy stworzymy go z kwiatów własnoręcznie zbieranych na działce, w ogrodzie lub na łące. Nabiera wtedy osobistego charakteru, jest ekologiczny i uroczy.

Co zamiast ciętych kwiatów na ślub? Rośliny doniczkowe

Jeżeli tradycja wręczania kwiatów jest dla ciebie ważna, a zależy ci na trwałym prezencie, postaw na rośliny doniczkowe. W kwiaciarniach dostępnych jest wiele dekoracyjnych gatunków, które nie wymagają specjalnych warunków i umiejętności, są zatem łatwe w uprawie. Do wybranej rośliny dobierz elegancką, wysokiej jakości osłonkę. Możesz zdecydować się na duże rośliny do postawienia na podłodze lub nieco mniejsze – dokonując wyboru, zastanów się, jak wygląda mieszkanie nowożeńców i czy na pewno znajdzie się miejsce dla dużego kwiatu. Duże wrażenie robią zazwyczaj rośliny doniczkowe w formie drzewa, mają one dodatkowy wymiar symboliczny, uosabiając rodzinę.

Dla wielbicieli kawy i herbaty

Sprawdzonym pomysłem na prezent dla młodej pary zamiast kwiatów są akcesoria związane z parzeniem kawy lub herbaty. Dzięki nim poranki będą weselsze, a wspólne chwile spędzane przy filiżankach pozwolą miło spędzić czas. Wybór zależy od upodobań narzeczonych, najpopularniejsze pomysły to:
  • stylowy imbryk,
  • zestaw filiżanek,
  • zabawne kubki dla nowożeńców,
  • zestaw herbat,
  • zestaw smakowych kapsułek do ekspresu.

Gry dla par – ciekawy prezent na ślub zamiast kwiatów

Coraz częściej, zastanawiając się, co wybrać zamiast kwiatów na ślub, decydujemy się na różnego typu gry planszowe. Od kilku lat przeżywają swój renesans, a wiele par wpisuje rozgrywki w swój tygodniowy grafik. To świetna zabawa i doskonały sposób na relaks. Upominkiem może być gra wieloosobowa, która sprawdza się także we dwoje, lub gra dedykowana parom. Dobrym przykładem tej drugiej są słynne „Gierki Małżeńskie” ilustrowane przez Andrzeja Mleczkę. Odważniejszym parom można również sprezentować gry erotyczne.

Co zamiast kwiatów na ślub dla moli książkowych?

Jeżeli wybierasz się na ślub do pary, która słynie z miłości do książek, postaraj się o odpowiedni prezent. Postaw na nowości wydawnicze, kup inspirujące albumy lub uzupełnij kolekcję zbieranych przez parę młodą serii. Czy poradniki to dobry upominek zamiast kwiatów na ślub? Niekoniecznie, nie każdy je lubi. Jeżeli kusi cię zakup książki opowiadającej o tym, jak radzić sobie w małżeństwie, zastanów się, czy przypadkiem narzeczeni nie należą do osób, które mogłyby się obrazić za taki prezent.

Ręcznie wykonane przedmioty

Osoby uzdolnione artystycznie nie muszą zbyt długo zastanawiać się, co wręczyć zamiast kwiatów na ślub – wystarczy, że wykorzystają swoje umiejętności. Własnoręcznie wykonany upominek jest niezwykle wartościowy, można też łatwo dopasować go do zainteresowań, upodobań i osobowości młodej pary. Czy będzie to niewielkich rozmiarów obraz, oprawiona fotografia czy ozdoba wykonana metodą scrapbookingu – taki upominek na pewno zostanie zauważony, doceniony i zapamiętany. Jeżeli masz możliwość, upewnij się, jaki styl i kolory lubią narzeczeni, wtedy łatwiej będzie ci trafić w ich gust.

Co zamiast kwiatów na ślub dla łasuchów?

Słodycze wydają się mało oryginalnym prezentem na ślub. Chcąc wręczyć je zamiast kwiatów, możesz jednak postarać się wyszukać wyjątkowe propozycje. Co to może być? Doskonale sprawdzą się ręcznie wykonane bombonierki lub serca i napisy z czekolady. Można również postawić na zabawny upominek w postaci ciekawie zapakowanych klasycznych słodyczy w większej ilości, na przykład ulubionych żelek, batonów lub cukierków. Jeżeli wiesz, że przyszły mąż lub żona są na specjalnej diecie, celuj w produkty dopasowane do ich potrzeb.

Wino zamiast kwiatów na ślub

Nie każdy jest wielbicielem alkoholu, jednak jeżeli wiesz, że przyszli małżonkowie lubią spędzać relaksujące chwile przy winie, wybór jest prosty. Postaraj się o to, by zdobyć ciekawy trunek, który stanie się eleganckim upominkiem. Jakie wybrać wino zamiast kwiatów na ślub? Najlepiej zapytać o radę eksperta podczas zakupu, chyba że doskonale orientujesz się w tym temacie. Raczej nie sięgaj po wyjątkowo specyficzne smaki, lepsza będzie bezpieczna, uniwersalna klasyka. Jeżeli zależy ci, żeby prezent był bardziej oryginalny, możesz skupić się na tym, by zapakować go w ciekawy, zaskakujący sposób.
Zdjęcie: Wavebreakmedia/Envato Elements
Autor: Natalia Dymarczyk