Data modyfikacji:

Co zrobić, żeby buty nie obcierały? Sprawdzone metody

Nowa para modnych butów może ożywić całą twoją garderobę. Jednak kiedy nowe buty obcierają, trudno się z nich cieszyć. Na szczęście jest wiele prostych sposobów, które uratują cię od bólu i otarć. Co zrobić, żeby buty nie obcierały? Oto kilka sprawdzonych metod, dzięki którym szybko pozbędziesz się tego problemu!

Polecamy: Sposoby na zmechacony sweter

co zrobić, żeby buty nie obcierały

Dlaczego buty obcierają?

Dlaczego twoje nowe buty cię obcierają? Najczęstszym powodem obcierania stóp przez buty jest źle dopasowany rozmiar obuwia. Zbyt luźne buty nie dają stopie odpowiedniej stabilizacji, w konsekwencji czego stopa ślizga się i dochodzi do otarć skóry. Z drugiej strony, za ciasne buty mocno uciskają stopy i zwiększają ich potliwość, co prowadzi do przetarć i pęcherzy.

Kluczowe jest zatem wybranie odpowiedniego rozmiaru obuwia. Zakupów obuwia dokonuj późnym popołudniem lub wieczorem. W ciągu dnia nogi lekko puchną i chociaż różnica w wymiarach może być minimalna, to może mieć wpływ na wygodę noszenia nowych butów.

Czasami jednak nawet buty w idealnym dla nas rozmiarze potrafią obetrzeć stopy. Czym jest to spowodowane? Otarcia może powodować sam materiał, z którego wykonane są buty – twarda skóra, sztuczny materiał lub przeszycia w newralgicznych miejscach mogą powodować obtarcia.

Co zrobić, żeby buty nie obcierały?

Gdy buty cię obcierają, warto zaopatrzyć się w środki zapobiegającą otarciom. Przyklejenie w miejscu tarcia zwykłego plastra redukuje powstawanie pęcherzy. Pamiętaj jednak, że plaster powinien być na tyle duży, aby całkowicie zakrył problematyczne miejsce, w którym skóra może zostać podrażniona. Rozważ też zakup żelowych plastrów na odciski, wykonanych z przezroczystego silikonu, które zmniejszają nacisk na bolące miejsce na stopie.

Dobrze sprawdzą się również silikonowe zapiętki, które nadają się do każdego rodzaju obuwia. Pomagają one w utrzymaniu pięty w bucie i poprawiają komfort chodzenia, a do tego są zupełnie niewidoczne.

Możesz też użyć wkładek lub półwkładek, które zapobiegają przesuwaniu się stopy w bucie. Jeśli obcierają cię szpilki lub buty na koturnie, w sklepach dostępne są też specjalne hamulce żelowe, które amortyzują nacisk na palce.

Co zrobić, żeby buty nie obcierały – domowe sposoby

Czy można poradzić sobie z obcierającymi butami w domowym zaciszu? Oczywiście! Wcale nie musisz wydawać pieniędzy na specjalistyczne środki do obuwia czy zanosić ich do szewca. Co zrobić, żeby buty nie obcierały? Poniżej przedstawimy domowe sposoby na obcierające buty.

Nowych butów nie zakładaj na gołą stopę czy cienkie rajstopy. Wybierz raczej grube skarpety lub rajstopy zimowe. Na początku spróbuj rozchodzić buty w domu w grubych skarpetkach. Możesz zwilżyć je wodą, aby materiał rozciągnął się szybciej.

Jeśli rozmiar butów jest odpowiedni, a mimo to obcierają stopy, spróbuj wykorzystać zwykły lakier do włosów. Po prostu spryskaj nim delikatnie wnętrze buta. Dzięki temu stopa nie będzie ślizgać się w bucie, a ty unikniesz nieprzyjemnych otarć.

Kolejnym sposobem na obcierające buty jest talk. Jeśli nosisz buty na gołych stopach, talk zredukuje ryzyko otarć, a przy okazji pochłonie nadmiar wilgoci.

Buty obcierające na piętach – sposoby

Co zrobić, żeby buty nie obcierały na piętach? Bezpośrednią metodą radzenia sobie z otarciami pięt jest zaklejenie ich. Możesz użyć tradycyjnego plastra lub specjalnej taśmy do stóp - jest wykonana z grubego i nieprzemakalnego materiału, który skutecznie ochroni twoje pięty.

Nie zawsze jednak zaklejanie pięt sprawdzi się na dłuższą metę. Wtedy warto spróbować rozbić tył buta przy użyciu młotka. Wystarczy postukać nim w tył buta od wewnętrznej strony. Możesz również sięgnąć po krem nawilżający i posmarować nim twardą część buta. Pozostawiony tak na noc krem wsiąknie w materiał i zminimalizuje ryzyka obtarcia. Upewnij się jednak wcześniej, czy krem nie zostawia plam na materiale buta.

Autorka: Patrycja Hendzel