Data modyfikacji:

Sfilcowany sweter: jak uratować?

Twój sweter z wełny, kaszmiru czy angory skurczył się w praniu? Może to być efekt użycia zbyt gorącej wody lub intensywnego wirowania. Na szczęście istnieją domowe metody, dzięki którym przywrócisz mu piękny wygląd. Jak uratować sfilcowany sweter? Wypróbuj nasze skuteczne sposoby!

sfilcowany sweter

Sfilcowany sweter – co to oznacza?

Sfilcowany sweter to sweter, który skurczył się podczas prania lub płukania. Jest to zwykle efekt działania gorącej wody oraz wysokiego ciśnienia, które powstaje podczas intensywnego prania i wirowania na wysokich obrotach. Sfilcowaniu ulegają zwykle swetry z naturalnych materiałów – z wełny, angory czy kaszmiru. Delikatne, naturalne włókna zbijają się, przez co sweter staje się mniejszy.

Sfilcowany sweter – jak zapobiegać?

Jeśli chcesz zapobiec filcowaniu się swetrów z naturalnych materiałów, koniecznie przestrzegaj kilku ważnych zasad podczas ich pielęgnacji. Pierz je ręcznie w chłodnej wodzie z dodatkiem detergentu przeznaczonego do tkanin delikatnych. Ewentualnie możesz wrzucić je do pralki i wybrać delikatny tryb.

Nigdy nie wiruj swetrów z naturalnych materiałów! Po wypraniu dokładnie je opłucz pod chłodną wodą, delikatnie odciśnij w dłoniach, a następnie rozłóż poziomo na czystym ręczniku i pozostaw do wyschnięcia. Dbaj o wełniane swetry należycie, a na pewno zachowają piękny wygląd przez długi czas.

Jak uratować sfilcowany sweter? Szampon dla niemowląt i mleko

Jak uratować sfilcowany sweter wełniany? Pierwszym sposobem jest użycie szamponu dla niemowląt oraz… mleka. Najpierw rozpuść w misce z chłodną wodą nieco szamponu. Włóż do środka sweter i pozostaw na pół godziny. Następnie przygotuj miksturę z jednego litra wody i połowy szklanki mleka, i przełóż sweter do takiej mieszanki na kilka godzin. Na koniec wypłucz ubranie w czystej, chłodnej wodzie, lekko odciśnij i pozostaw do wyschnięcia na ręczniku, lekko go rozciągając.

Zamrażanie sfilcowanego swetra

Kolejny sposób na sfilcowany sweter jest bardzo prosty, jednak nieco ryzykowny. Polega na owinięciu ubrania folią i wstawieniu do zamrażarki na kilka godzin. Następnie należy rozmrozić sweter, delikatnie go rozciągnąć i wysuszyć na czystym ręczniku. Spróbujesz tej metody?

Gliceryna na sfilcowany sweter

Kolejnym sposobem na uratowanie sfilcowanego swetra jest użycie gliceryny. Wlej 100 ml tego produktu do miski z czterema litrami wody. Całość wymieszaj i włóż sweter do tak przygotowanej mikstury na 20-30 minut. W międzyczasie delikatnie go ugniataj i rozciągaj. Następnie lekko przepłucz sweter, delikatnie odciśnij i rozłóż na czystym ręczniku do wyschnięcia.

Jak uratować sfilcowany sweter? Odżywka

Jak naprawić sfilcowany sweter? Kolejny sposób wymaga użycia odżywki do włosów. Dodaj jedną czwartą szklanki odżywki do połowy szklanki wody i całość wymieszaj. Miksturę dodaj do miski z zimną wodą i dokładnie rozmieszaj. Płucz w miksturze sfilcowany sweter przez 20 minut, a następnie opłucz w czystej wodzie, lekko odciśnij i wysusz na płasko, rozciągając materiał.

Kąpiel z fasoli na skurczony sweter

Ten sposób na sfilcowany sweter może się wydawać nieco kontrowersyjny, gdyż obejmuje użycie… wody z gotowania fasoli. Białą fasolę namocz przez noc w wodzie bez soli, a następnie ugotuj w tej samej wodzie. Płyn odcedź, wystudź i mocz w nim sweter przez kilka godzin. Następnie wypłucz w wodzie z gliceryną, lekko odciśnij i osusz na ręczniku.

Preparat na sfilcowany sweter z amoniakiem

Ostatnim naszym sposobem na naprawienie sfilcowanego swetra jest użycie amoniaku. Aby przygotować preparat domowej roboty, wymieszaj jedną torebkę amoniaku w misce z letnią wodą. W miksturze mocz sweter przez ok. 20 minut. Następnie lekko przepłucz, odciśnij i susz na płasko, delikatnie rozciągając tkaninę.
Autor: Olga Wacholc