Data publikacji:

Czego nie nosić po 60.?

Kobiety po 60. roku życia mają prawo cieszyć się modą. To nie są te same kobiety, które jeszcze pod koniec XX wieku, mając 60 lat, traktowane były jak typowe babcie. Dzisiaj kobieta 60-letnia może być pełna życia, może realizować niesamowite pasje, rozwijać swoje zainteresowania, dokształcać się, a także szokować wszystkich swoim wspaniałym wyglądem. Nie każda pani w tym wieku będzie chciała zajmować się wnukami. Wiek senioralny, chociaż kojarzy się z wchodzeniem w jesień życia, współcześnie może być wykorzystywany na to, na co wcześniej nie było czasu z przyczyn zawodowych lub rodzinnych. Jak powinna wyglądać kobieta w tym wieku? Jakie stylizacje dla pań po 60. będą najlepsze? Dowiedz się, czego nie nosić po 60.!
czego nie nosić po 60.

Co ważniejsze: styl życia czy wiek?

Najpierw trzeba wyjść z założenia, jakie oczekiwania ma społeczeństwo względem kobiet, które ukończyły 60. rok życia. Nie da się ukryć, że do pań w tym wieku przyklejona została dawno temu babcina etykieta. Takie podejście do pań bywa krzywdzące, zwłaszcza jeśli dana pani czuje się młodo, potrafi cieszyć się życiem i ma cele, które właśnie teraz pragnie zrealizować. Sporo kobiet nie chce wychowywać wnuków, gdyż uważają, że od tego są rodzice. Niektóre panie ochoczo przejmą obowiązki niani, ale tak po prawdzie to trudno im będzie nadążyć za nowoczesnymi metodami wychowywania dzieci i szybkim stylem dziecięcego życia (masa zajęć typu nauka języków obcych, taniec, nauka gry na instrumentach muzycznych).
Jeśli chodzi o kobiety w wieku 60 plus, to XXI wiek daje im wiele możliwości. Skończyły się czasy, w których dojrzałe panie były spychane poza margines społeczeństwa jako te, które muszą robić miejsce dla młodych. Są to kobiety świadome swojej wartości, doskonale znające się na życiu, często bardzo dobrze wykształcone. Takie kobiety nie będą siedzieć w domu – nadal będą zdobywać świat, chociaż w nieco innym tempie. Po 60. urodzinach zaczyna się kolejny etap życia. Tylko panie, które mają pomysł na siebie, będą wiedziały, w jaki sposób poradzić sobie z odrywaniem babcinych etykiet.
Oznacza to, że kobieta 60 plus może pięknie się prezentować. Może być zadbana i mieć fantastyczną figurę, której zazdrościć będą dużo młodsze kobiety. Dlatego też moda dla kobiet dojrzałych nie musi się ograniczać do kategorii wieku. Nie jest żadną tajemnicą, że współczesne kobiety wyglądają mniej więcej o 10 lat młodziej niż ich matki. Jeśli panie zdecydują się na zabiegi medycyny estetycznej, kto będzie w stanie odgadnąć ich wiek?

Stylizacje dla pań po 60., czyli co będzie dobre, a co złe?

Planując uzupełnienie swojej garderoby, trzeba brać pod uwagę ulubiony rodzaj odzieży i korzystne dla figury fasony, a także kolory. Kolorystyka może jak najbardziej odpowiadać najnowszym trendom, ale mogą to być kolory wiecznie modne (klasyczne barwy). Każda pani powinna mieć zestaw stylizacji niezbędnych na większe wyjścia – zazwyczaj chodzi tutaj o eleganckie sukienki. Potrzebna jest odzież casualowa, czyli taka, którą zakłada się na każdy dzień. W tym przypadku najbardziej chodzi o komfort noszenia odzieży. Dojrzałe kobiety jak najbardziej będą potrzebować zestawów sportowych, które przydają się do uprawiania sportu czy innego rodzaju aktywności (na przykład do prac ogrodowych).
Bardzo ważna jest odzież wierzchnia, która powinna być dopasowana do danej pory roku. Panie powinny mieć w swoich szafach wyjściowe płaszcze i kurtki, które są odpowiednie do wyjścia do sklepu lub na spacer z psem.
Jeśli chodzi o obuwie damskie, to trzeba je dostosować do konkretnych potrzeb swoich stóp. W starszym wieku stopy mogą mieć różne problemy zdrowotne, na przykład uciążliwe i bolesne halluksy lub opuchnięte kostki. Stopa może stać się przez to szersza, dlatego koniecznie trzeba dopasować tęgość obuwia. Niewłaściwe będą buty zbyt ciasne, obcierające pięty i tworzące odciski. W tym przypadku postawić trzeba na jakość, a nie na ilość posiadanego obuwia. Odpadają tanie buty typu no name.
Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej bielizny. Nie ma nic gorszego od źle dopasowanego biustonosza, który na dodatek jest niewygodny w noszeniu. Panie zawsze mogą skorzystać z porad brafitterki, która ustali prawidłowy rozmiar i model biustonosza. Natomiast powinny unikać kupowania staników niewiadomego pochodzenia, które wyróżnia jedynie niska cena.

Czego nie nosić po 60.?

Ogólnie rzecz biorąc, powinno się unikać mody młodzieżowej. Starsza kobieta ubrana w kreacje dedykowane osobom w wieku licealnym nie będzie w nich wyglądać korzystnie, a raczej będzie wyglądać niezbyt poważnie. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by wybierała kolekcje dla kobiet w wieku średnim, jeśli faktycznie dana pani czuje się młodo.
Można poruszyć kwestię mini dla 60-latki. Pisanie, że zgrabna kobieta w tym wieku nie powinna nosić mini, niekoniecznie jest zgodne z prawdą. Jeśli kobieta ma świetną figurę, a na dodatek czuje się super w mini, to dlaczego ma rezygnować z takiej stylizacji?
Po 60. urodzinach warto unikać zbyt zwariowanych kolorów (jeśli neony, to w minimalnej ilości). Trzeba unikać byle jakiej odzieży, która rozleci się w praniu po miesiącu noszenia. O ile można nosić ulubione ciuchy z dawnych lat, to trzeba unikać zakładania odzieży zbyt zniszczonej. Bez względu na wszystko, nie nosi się futer naturalnych. Jeśli w szafie ma pojawić się futro, to jedynie sztuczne. Odwrotnie traktuje się biżuterię – sztuczne błyskotki nie są dobrym wyborem. 
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.