Data publikacji:

Dobra włóczka na sweter – jaką wybrać?

Uwielbiacie dziergać? Szydełkowanie to wasze hobby? Jeśli jesteście w tym nowi, to z pewnością kiedyś będziecie zastanawiać się, jaka jest dobra włóczka na sweter. Wtedy z pomocą przyjdzie wam poniższy poradnik. Podpowiadamy wam, jakie rodzaje włóczek znajdziecie na rynku i które z nich wybrać na sweter. Zapraszamy do lektury!
dobra włóczka na sweter

Aby wybrać odpowiednią włóczkę na sweter, najpierw poznaj jej rodzaje

Włóczka włóczce nierówna! Dlatego, jeśli chcesz wydziergać z niej sweter, to nie możesz pójść do sklepu i wybrać pierwszego lepszego motka. Musisz poznać jej poszczególne rodzaje i sprawdzić, czym one się charakteryzują. Zamiast więc zastanawiać się, jaka włóczka na sweter będzie najlepsza, przeczytaj poniższe kompendium wiedzy przydatnej dla każdego szydełkującego. Włóczki możemy podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. I tak, na rynku znajdziesz:
  • włóczki syntetyczne,
  • włóczki naturalne,
  • włóczki mieszane.
  • Włóczki syntetyczne

    Te powstają w wyniku procesów chemicznych. Ich dużą zaletą jest to, że nie uczulają. Ponadto są wytrzymałe i nadają się do wielokrotnego prania (nawet w pralce). Nie wspominając już o tym, że są tańsze niż włóczki naturalne. Czy włóczki syntetyczne mają jakieś wady? Niestety, tak. Przede wszystkim nie utrzymują dobrze ciepła. Do najpopularniejszych włóczek syntetycznych należą akryl, poliester, wiskoza i mikrofibra.
  • Akryl - to włóczka, która ma wiele zalet, ale też sporo wad. Zacznijmy jednak od pozytywów: niska cena, bogata gama kolorystyczna, bardzo dobra dostępność. Wady? Włóczki akrylowe „skrzypią” podczas pracy. Może to przysporzyć problemów podczas dziergania i nie każda osoba tworząca na drutach polubi się z taką włóczką. Ponadto akryl i wykonane z niego wyroby nie przepuszczają powietrza. Jest to bardzo uciążliwe i łatwo w takich ubraniach po prostu się spocić. W takich wyrobach jest nam często za duszno. I to nawet zimą.
  • Poliester - co z owianym złą sławą poliestrem? Takie włóczki mają wiele zalet. Przede wszystkim stworzone z nich ubrania czy dodatki są bardzo wytrzymałe i niepodatne na rozciąganie, np. podczas prania. Ponadto włóczka z poliestru będzie elastyczna i przyjemna w dotyku. Dużą zaletą włóczek z poliestru jest to, że występują w różnych wariantach – i nie chodzi tu tylko o kolor, ale też o fakturę danej włóczki. W sklepach znajdziesz włóczki z poliestru, które mają przyjemną futerkową fakturę. Ponadto bez trudu kupisz poliestrową włóczkę przypominającą welur, a nawet taką z metalicznymi wstawkami. Niestety poliester ma swoje wady. Takie włóczki szybko się mechacą. Co więcej, łatwo się elektryzują.
  • Wiskoza - włóczka, która przypomina bawełnę lub jedwab. Wiskoza jest przewiewna, ale niestety podatna na zagniecenia, zniekształcenia i kurczenie się, np. podczas prania.
  • Mikrofibra - mieszanka poliestru i poliamidu. To włóczka bardzo cienka, a jednocześnie wytrzymała.
  • Włóczki naturalne

    Jaka włóczka na sweter? Być może ta naturalna? Włóczki naturalne mają ogrom zalet, ale też kilka wad. Włóczki naturalne dzielimy na te pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Poznaj ich podstawowe rodzaje oraz właściwości.
  • Wełna - włóczka pochodzenia zwierzęcego. Taka włóczka wspaniale zatrzymuje ciepło. W dodatku nie gniecie się i jednocześnie pozwala ciału oddychać – wbrew pozorom wełna dobrze przepuszcza powietrze. Czy każda wełna „gryzie”? Niekoniecznie. Wszystko zależy od jej rodzaju. Wyróżniamy włóczki z wełny owczej, koziej, alpak, a nawet... królików. Popularne włóczki z wełny owczej to wełna szetlandzka i wełna z merynosów. Ta ostatnia cieszy się już od jakiegoś czasu niesłabnącą popularnością. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo delikatna, miła w dotyku i nie gryzie. Niestety jest dość droga. Z wełny koziej powstają z kolei moher oraz kaszmir. To wełna lekka i bardzo miękka. Co z wełną króliczą? Nazywamy ją angorą, ponieważ pochodzi od królika angorskiego. Angora jest cienka, delikatna i sprężysta. Bardzo często wykorzystuje się ją jako dodatek do wełny owczej.
  • Jedwab - włóczki jedwabne też są pochodzenia zwierzęcego – jedwab uzyskuje się z kokonu motyla jedwabnika. Włóczka z jedwabiu jest delikatna, ciepła i miękka w dotyku. Sprawdzi się jednak dla osób wprawionych w szydełkowaniu. Dlaczego? Ponieważ taka włóczka źle reaguje na prucie, a więc nie lubi przeróbek. Jedwab jest też jedną z najdroższych włóczek dostępnych na rynku. Jego wady? Łatwo ulega zniszczeniu.
  • Bawełna - bawełnę zna każdy. Ta włóczka pochodzenia roślinnego jest jedną z najpopularniejszych, ponieważ jest stosunkowo tania, wytrzymała, nie ulega mechaceniu, a w dodatku będzie miła i gładka w dotyku.
  • Len - włóczka pochodzenia roślinnego. Włóczki z lnu są wytrzymałe, ale jednocześnie mało elastyczne i sztywne. Włóczka lniana nadaje się wyłącznie do tworzenia ubrań i dodatków na lato. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo przewiewna i wspaniale chłodzi. Warto dodać, że włóczki z lnu są włóczkami o właściwościach antyalergicznych.
  • Bambus - to włóczka pochodzenia roślinnego, która dodatkowo została poddana obróbce chemicznej. Włóczki bambusowe są miękkie, przewiewne, rozciągliwe i przyjemnie chłodzą.
  • Włóczki mieszane

    Czyli takie, które powstają z połączenia różnych włóczek, np. bawełnianej i akrylowej. Nierzadko do włóczek naturalnych dodaje się niewielką domieszkę włóczki syntetycznej, co sprawia, że ta jest bardziej wytrzymała i lepiej się nią szydełkuje. Włóczki mieszane mają właściwości tych materiałów, z których zostały wykonane.

    Jaka włóczka jest najlepsza, jeśli chcesz zrobić sweter?

    Do tworzenia swetrów polecamy włóczki wełniane, bawełniane, jedwabne, akrylowe, z poliestru, a także te mieszane, np. bawełna z akrylem czy wełna z dodatkiem poliestru. Istotne jest także to, jaki sweter chcesz wykonać. Do swetrów bardzo grubych o widocznym mocnym splocie polecamy włóczki wełniane. Cienkie sweterki możesz wykonać z akrylu, bawełny lub poliestru. Chcesz stworzyć sweter elegancki? Pomyśl o włóczce jedwabnej.
    Wybierając włóczkę na sweter, zwróć też uwagę na jej wagę oraz grubość. Z włóczek, które są ciężkie, wydziergasz ciężkie swetry. Grubość włóczki ma z kolei bezpośredni wpływ na to, jak szybko wykonasz dany sweterek. Oczywiście szybciej stworzysz sweterek z włóczki grubej. Niemniej jednak podczas wyboru włóczki idealnej nie kieruj się wyłącznie tą zasadą. Przyjmij, że jeśli tworzysz duży projekt, np. sweterkowe poncho, to wtedy postaw na włóczkę jak najgrubszą. Dziergając klasyczny sweterek, postaw na coś pomiędzy. Nie musisz więc kupować najcieńszej włóczki, ale też nie tej najgrubszej.
    Chcesz wykonać sweter z włóczki wełnianej? Sprawdź poniżej, jaka wełna na sweter nadaje się najbardziej.

    Jaka wełna jest najlepsza na sweter?

    Wszystko zależy od tego, jaki sweterek zamierzasz wydziergać. Świetnym wyborem będzie chociażby włóczka z wełny merynosów. Wyroby z takiej wełny są sprężyste, elastyczne, przyjemne w dotyku, nie gryzą, a przy tym są przewiewne – mimo tego, że wspaniale grzeją. Wełna z merynosów wyróżnia się także tym, że jest bardzo przyjazna dla skóry. Sprawdzi się nawet dla osób wrażliwych. Ale UWAGA – ona też może uczulać!
    Zdjecie: twenty20photos/Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo