Data publikacji:

Dżersej. Co to za materiał? Wady i zalety

Dżersej opanował świat mody. Co to za materiał, jakie ma zalety i wady oraz jak dbać o dzianinę, aby posłużyła ci jak najdłużej? Zapraszamy do zapoznania się z naszym mini kompendium wiedzy o jerseyu!

Polecamy: Wiskoza – jaki to materiał?

dżersej co to

Dżersej – co to takiego?

Słyszysz nazwę dżersej i zastanawiasz się, co to właściwie za materiał? Dzianina swoją nazwę zawdzięcza wyspie Jersey położonej na kanale La Manche. Początkowo powstawała z włókien wełnianych, jednak współcześnie do produkcji tkaniny wykorzystuje się także te syntetyczne, jedwabne, wiskozowe czy bawełniane.

Dżersej jest wytrzymały i jednocześnie miękki w dotyku. W modzie można wykorzystywać go na dziesiątki sposobów, a sukienki z jerseyu pokochała sama Coco Chanel. Nie bez powodu – w końcu takie kreacje są nie tylko wygodne w noszeniu, ale także świetnie wyglądają na ciele.

Jakie zalety ma materiał jersey?

Popularność, jaką cieszy się od wielu lat jersey w świecie mody, nie jest przypadkowa. Materiał może pochwalić się wieloma zaletami. Jedną z nich jest elastyczność – tkanina bez problemu się rozciąga, jednocześnie bez problemu wracając do swojego pierwotnego kształtu. Nic więc dziwnego, że kobiety chętnie wybierają na przykład dopasowane sukienki z dżerseju.

Kolejną kwestią jest trwałość jerseyu. Tkanina, dzięki wspomnianemu wcześniej elastycznemu splotowi, bez problemu radzi sobie z upływającym czasem – nie dziurawi się, nie rozciąga i nie mechaci. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja, aby dżersejowe ubranie zostało z tobą na wiele sezonów.

Mówiąc o zaletach jerseyu, nie możemy zapomnieć o tym, że materiał się nie gniecie. Efekt? Możesz raz na zawsze pożegnać się z żelazkiem, a ulubiona sukienka będzie gotowa do włożenia od razu po wyciągnięciu z szafy.

Dzianina jest również miękka i przyjemna w dotyku, dzięki czemu nie podrażnia delikatnej skóry. Bez obaw możesz nosić ją solo, na przykład w formie bielizny, a nawet w niej spać. Nie bez powodu z jerseyu powstają na przykład pościele.

Dżersej to także materiał uniwersalny, jak dowodzi powyższy akapit. Można wykorzystać go do uszycia różnorodnych elementów garderoby – bluzek, sukienek, spódnic czy legginsów. Dzianina znalazła również zastosowanie w produkcji bielizny czy tekstyliów domowych.

Czy jersey jest materiałem idealnym? Sprawdź jego wady!

Jak każdy inny materiał, tak i jersey nie jest tkaniną idealną i ma wady. Ich lista jest jednak krótka. Znalazła się na niej przede wszystkim specyficzna pielęgnacja, o której opowiadamy więcej poniżej. Jeśli będziesz niewłaściwie prać lub suszyć dzianinę, to istnieją duże szanse, że straci swój pierwotny kształt, miękkość i wygląd. Warto także pamiętać, że dżersej jest materiałem zatrzymującym wilgoć, przez co może dłużej schnąć. Dodatkowo dzianiny syntetyczne mogą się elektryzować.

Czyszczenie jerseyu, czyli jak dbać o bluzki czy sukienki z dżerseju?

Jak dbać o jersey, aby wykonane z tego materiału ubrania, bielizna czy tekstylia posłużyły ci jak najdłużej? Przede wszystkim pamiętaj, że dzianina nie lubi wysokich temperatur. Tyczy się to zarówno prania, jak i suszenia. Właśnie dlatego najlepiej jest czyścić ją w maksymalnie 40 stopniach Celsjusza. Dobrym wyborem jest też program do tkanin delikatnych.

Co więcej, dżersej wymaga płukania w letniej wodzie, która powinna mieć najlepiej 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu ochronisz kolor przed blaknięciem.

Podczas suszenia dobrze jest rozłożyć sukienki czy legginsy z dżerseju na płaskiej powierzchni. Unikaj wieszania ich na kaloryferach czy bezpośrednio na słońcu. Gdy ubrania są już suche, powieś je na wieszaku lub ostrożnie złóż i schowaj do szuflady. 

Autorka: Katarzyna Wendzonka