Data publikacji:

Czym są i jak działają feromony?

Jak działają feromony? Co to takiego? I czy rzeczywiście działają? A może to zwykły chwyt marketingowy, który ma na celu wyciągnąć od nas ciężko zarobione pieniądze? Nauka jest w tej sprawie zgodna – feromony rzeczywiście występują oraz wykazują określone działanie. Co dokładnie dają feromony oraz w jakich sytuacjach można z nich skorzystać? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Perfume - an invisible yet unforgettable accessory

Feromony – czym są i jak działają?

Feromony to naturalne związki chemiczne wydzielane przez organizmy, których główną funkcją jest przekazywanie określonych sygnałów osobnikom tego samego gatunku. U zwierząt ich działanie jest wyjątkowo silne – mogą sygnalizować gotowość do rozmnażania, ostrzegać przed zagrożeniem czy wpływać na hierarchię w stadzie. U ludzi feromony działają subtelniej, ale również odgrywają istotną rolę. Wydzielane są m.in. przez skórę, gruczoły potowe oraz okolice intymne. Wyróżniamy feromony damskie oraz feromony męskie.
Feromony wysyłają nieświadome sygnały o naszej gotowości seksualnej, stanie emocjonalnym, a nawet zdrowiu. Dzięki nim możesz być postrzegany jako bardziej atrakcyjny, pewny siebie czy po prostu „bardziej interesujący”. Co prawda ich działanie u ludzi nie wywołuje natychmiastowych reakcji, jak u zwierząt, jednak może subtelnie wpływać na pierwsze wrażenie i chemiczne „porozumienie” między dwiema osobami.
Właśnie dlatego feromony znalazły zastosowanie w perfumach i kosmetykach – mają wspomagać budowanie relacji, zwiększać atrakcyjność i wspierać pozytywne reakcje otoczenia. Mimo że nie działają jak magiczny eliksir miłości (choć wielu sprzedawców będzie nas próbowało do tego przekonać), mogą być skutecznym wsparciem w komunikacji międzyludzkiej i budowaniu więzi.

Kiedy można wykorzystać feromony?

Feromony można wykorzystać w każdej sytuacji, w której chcemy zwiększyć swoją pewność siebie lub atrakcyjność seksualną. Idealną okazją do wykorzystania feromonów może być pierwsza randka, kiedy pierwsze wrażenie jest kluczowe i bardzo zależy nam, żeby dobrze wypaść w oczach drugiej osoby. Jeżeli z kolei mamy zazwyczaj trudności w nawiązywaniu kontaktów czy relacji międzyludzkich, to feromony również sprawdzą się doskonale. Zwiększą pewność siebie i pomogą przełamać pierwsze lody. Może być też tak, że na spotkaniu towarzyskim to inne osoby będą chętniej rozpoczynały rozmowę z nami.
Feromony sprawdzą się również w bardziej profesjonalnym czy zawodowym środowisku. Pomogą lepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, a także pomogą w lepszej aklimatyzacji w pierwszych dniach w nowej pracy. Feromonów można użyć również, gdy mamy ważną prezentację do wygłoszenia czy wybieramy się na spotkanie z klientem lub spędzimy cały dzień na targach czy innym evencie branżowym. Feromony można wykorzystać nawet podczas treningu na siłowni, szczególnie gdy przed nami dopiero pierwszy trening.

Feromony – w jakiej postaci występują?

Feromony najczęściej występują w formie perfum, które aplikuje się bezpośrednio na skórę – na nadgarstki, szyję czy za uszami. Dzięki temu substancje uwalniają się stopniowo i mogą oddziaływać na otoczenie w jak najbardziej naturalny sposób. Dostępne są zarówno gotowe kompozycje zapachowe wykorzystujące feromony, jednak równie popularne są perfumy bezzapachowe z dodatkiem feromonów.
Wówczas w łatwy sposób można je łączyć ze swoim ulubionym zapachem. Poza perfumami dostępne są również żele, balsamy, olejki do masażu, a nawet dezodoranty czy kremy, które zawierają związki o podobnym działaniu do feromonów występujących w perfumach.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.