Data publikacji:

Fryzura na grzybka – jak nosić damską fryzurę na grzybka?

Fryzura na grzybka od wielu lat jest na topie. Już od średniowiecza ta fryzura była modna, gdyż nosili ją pazie, potem powróciła do łask za sprawą zespołu The Beatles i tak przewijała się przez wszystkie lata, nie znikając z mody. Obecnie jest chętnie noszona zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Polega na specyficznym cięciu, które z przodu i z tyłu ma taką samą długość. Komu pasuje taka fryzura? Jak kobiety powinny nosić fryzurę na grzybka? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
fryzura na grzybka

Czym charakteryzuje się damska fryzura na grzybka?

Grzybek jest ponadczasową fryzurą, którą stosuje się od dawnych lat, a mimo to nadal jest na topie.  Kiedyś, aby dojść do idealnego kształtu włosów, potrzebna była miska. Kładziono ją na głowę i obcinano włosy zgodnie z krawędzią miski, aby z każdej strony włosy były równe. Obecnie fryzjerzy potrafią wykonać takie cięcie bez użycia miski, a ponadto dodają wiele modyfikacji, które uatrakcyjniają fryzurę. Wykonują klasyczne grzybki, ale także niekonwencjonalne cięcia, które zażyczy sobie klientka. W tej fryzurze można bawić się kolorami, fakturą, ułożeniem końcówek włosów – ścięte na równo, postrzępione lub ścięte warstwowo, tworząc niesamowite dzieło na głowie. W nieco odważniejszych fryzurach na grzybka kobiety z tyłu podgalają sobie włosy w celu uniesienia kosmyków. Spotykane jest także wygolenie włosów z boku głowy lub niesymetryczne cięcia.
Poprzez różne warianty fryzury damskiej na grzybka ciężko zinterpretować, jak dokładnie powinna ona wyglądać. Jednak w klasycznym grzybku włosy powinny mieć długość pomiędzy brodą a ramionami oraz być takiej samej długości z przodu i z tyłu. Wbrew pozorom fryzura grzybek nie jest łatwa do wykonania. Aby wyglądała dobrze i profesjonalnie, należy ścinać włosy warstwami. Pod spodem włosy powinny być najkrótsze, w następnych warstwach coraz dłuższe, a na wierzchniej stronie najdłuższe. Wtedy fryzura będzie układała się w idealnego grzybka. Dlatego warto fryzurę na grzybka wykonać u profesjonalnego fryzjera, który dobrze wykona skomplikowane cięcie.

Komu pasuje fryzura grzybek?

Damska fryzura na grzybka z grzywką jest dosyć specyficzna. Przez to, że okala całą twarz, może ją optycznie pogrubić, jeżeli zostanie źle dobrana do kształtu twarzy. Ta fryzura grzybek, poprzez objętość włosów wraz z grzywką, poszerza górną część twarzy, dlatego też pasuje głównie osobom ze szczupłą, pociągłą twarzą. Jednak co zrobić w przypadku, gdy kształt naszej twarzy nie pasuje do takiego cięcia? Jest sposób, aby temu zaradzić. Trzeba tylko trochę zmodyfikować klasyczną fryzurę na grzybka.
Osobom z trójkątną twarzą, czyli z szerszym czołem i spiczastą brodą, sprawdzi się fryzura na grzybka z wycieniowaną grzywką o asymetrycznym kształcie.
Dla osób z okrągłą twarzą proponuje się grzywkę zaczesaną na bok oraz dodatkowo krótkie pasma włosów zachodzące na ucho, które optycznie wyszczuplą twarz.
Niestety nie dla wszystkich kształtów twarzy ta fryzura będzie odpowiednia. Osoby z kwadratową szczęką nie powinny robić cięcia na grzybka, gdyż skróci im to twarz i poszerzy.

Jak układać fryzurę na grzybka?

Fryzura damska na grzybka jest mało problematyczna, na pewno mniej niż długie włosy. Krótkie włosy z reguły układają się same, jednak dla lepszego efektu, jakby się wyszło dopiero od fryzjera, warto zadbać o odpowiednie ułożenie i utrwalenie włosów.
Po umyciu, na wilgotne włosy, nakładamy piankę. Następnie suszymy włosy suszarką wraz z „wyciąganiem” ich na grubą, okrągłą szczotkę. Przy okazji możemy zawinąć końcówki włosów pod spód, aby wzmocnić efekt grzybka. Dodatkowe użycie lakieru do włosów, utrwali efekt na długie godziny.

Jak pielęgnować fryzurę na grzybka?

  • Odpowiedni szampon – krótkie włosy trzeba regularnie pielęgnować, aby się nie elektryzowały, puszyły lub rozdwajały. Niestety domeną krótkich włosów jest szybkie przetłuszczanie, dlatego trzeba je myć z reguły codziennie, aby prezentowały się świeżo i atrakcyjnie. Do tego potrzebny jest odpowiedni szampon, który nie obciąży włosów i sprawi, że będą lśniły.  Idealnie sprawdzą się naturalne szampony oczyszczające lub odżywiające. Są one delikatne, mają lekką konsystencję i nie spowodują puszenia się włosów.
  • Kosmetyki na objętość – krótkie, rzadkie włosy mogą mieć tendencję do oklapywania, dlatego warto zakupić produkty, które dodadzą włosom objętości. Mogą to być różnego rodzaju spraye, pianki bądź pudry, które uniosą włosy u nasady.
  • Odżywki – ważne jest stosowanie odżywek przy każdym typie włosów. Ten etap pielęgnacji wpłynie na gładkość, miękkość i blask kosmyków włosów. Jednak przy krótkich włosach, należy stosować delikatne, lekkie kosmetyki, aby nie obciążyły nadmiernie włosów.
  • Olejowanie – raz na jakiś czas warto też stosować olejki na włosy. Ten zabieg naprawi uszkodzenia na powierzchni włosów, zregeneruje je i odżywi. Wpłynie to oczywiście na zdrowy wygląd włosów i ich dobrą kondycję.
  • Szczotkowanie – regularne szczotkowanie jest zwykłą czynnością, którą każdy stosuje w ciągu dnia. I bardzo dobrze, ponieważ niesie za sobą ważne funkcje, o których mało kto wie. W ciągu dnia szczotka usuwa z włosów drobne zanieczyszczenia, rozprowadza po całej długości włosa naturalne serum, które spełnia funkcję naturalnej odżywki, oraz poprawia jej ukrwienie, będąc masażem głowy.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka