Data modyfikacji:

Fryzury lata 70.

Jakie były najpopularniejsze fryzury lat 70.? Kto je wybierał i jak je nosić w dzisiejszych czasach? Sprawdzamy.

fryzury lata 70

Fryzury lata 70. – damskie: kwiaty we włosach i różnorodność stylu godna epoki

Lata 70. były wyjątkowym czasem w modzie. Miłość, pokój, wolność i swoboda to hasła, które nie za bardzo już pasowały do sztywnych i dopasowanych garniturów i garsonek z lat 60. Przełom dziesięcioleci obfitował w luźne koszule, kwieciste sukienki, kolorowe, długie spódnice i odsłonięte ramiona zdobione tanią biżuterią. Hipisi opanowali świat, rozpowszechniając kolorowy wygląd i wolność obyczajów. Ale nie wszystkim przypadły do gustu chusty i wianki na rozwianych włosach, szydełkowe topy i haftowane kamizelki z jeansu oraz ubrania o egotycznym rodowodzie. Część społeczeństwa wybrała popularny również wtedy dyskotekowy look w stylu szwedzkiego zespołu Abba – królowały dopasowane kombinezony z rozszerzanymi nogawkami, ale też błyszczące, krótkie bluzki i spodenki. Hasło fryzury lata 70. w kontekście kultury disco to raczej gładko ułożone włosy z grzywką na tzw. Szwedkę. W ten nurt wpisywały się też blond loki Farrah Fawcett, aktorki z popularnego serialu „Aniołki Charliego”. Kolor blond w ogóle był bardzo popularny – uważano, że dodaje zmysłowości.

W opozycji do dyskotekowego blichtru powstała też kultura punkowa, której prekursorami były londyńskie kręgi z Malcolmem McLarenem, menadżerem zespołu Sex Pistols, i jego ówczesną partnerką Vivienne Westwood, której fryzura przypominała nieco potarganego „czeskiego piłkarza” (projektantka współcześnie nawiązuje do lat 70., proponując w kolekcji zimowej na 2021 rok właśnie pióra na głowie). Punkowcy z lat 70. celowo drażnili odmiennością – czarnymi skórami, obcisłymi jeansami, tatuażami, agrafkami i kolczykami w widocznych miejscach oraz włosami postawionymi na cukier, czyli irokezami.

Fryzury lata 70. - męskie: hipisowska długość i punkowe irokezy

Lata 70. w modzie męskiej to także przede wszystkim włosy długie, często z grzywką, do tego z obowiązkowymi wąsami. Modne były pozostałości z lat 50., w tym rockabilly czyli klasyczny pompadour (grzywka postawiona i zaczesana do góry, falowana) z bokobrodami. Fryzurę tę miał np. John Travolta w filmie „Gorączka sobotniej nocy” z 1977 roku. Ale królowały w tamtym czasie głównie długie włosy – proste, kręcone, w nieładzie. Długie fryzury u mężczyzn związane były również nieodmiennie z kulturą muzyczną. Mieli je członkowie wszystkich popularnych zespołów, jak choćby Led Zeppelin, Deep Purple, ale też Abba, która zadebiutowała w 1972 roku.

Koniec lat 70. to także punk rock – włosy obcięte na krótko, na jeżyka lub z irokezem. Także w tym czasie popularne było też uczesanie na „czeskiego piłkarza”, zwane też mullet – fryzurę tę nosili właśnie sportowcy, w tym czeski hokeista, a w Polsce miał ją piłkarz Jacek Ziober. Artyści oraz muzycy rockowi i heavy metalowi także ją wybierali (np. David Bovie, Paul MacCartney), a na małym ekranie spopularyzował ją główny aktor serialu pt. „MacGyver”. Mężczyźni z kręconymi włosami wybierali też czasem afro, a ci z prostymi, robili trwałą. Popularność Boba Marleya sprawiła, że coraz więcej osób skręcało włosy szydełkiem na dready.

Fryzury lata 70 – jak zrobić?

Współczesne wpływy z lat 70. bywają bardzo popularne. I choć mężczyźni wybierają na co dzień raczej krótkie fryzury, to coraz częściej na specjalne okazje i imprezy pojawia się też lubiany przez hipsterów mullet czy pompadour. Wśród kobiet popularne są długie, falowane włosy blond w lekkim, hipisowskim nieładzie, a także krótkie fryzury na jeżyka. Podpowiadamy, jak zrobić najpopularniejsze fryzury z lat 70.
  • Hipiska – po prostu rozpuść długie włosy, możesz je lekko zmierzwić. Dobierz spinkę z kwiatem lub piórami. Możesz też założyć przepaskę zdobioną koralikami lub kwiatami na czoło. Lub przewiązać czoło bandamką. Dobierz ciemne, okrągłe okulary-lennonki.
  • Szwedka – twoja grzywka musi być równo przycięta na czole, ale cieniowana w kierunku boków, z wyraźnie zaznaczonym przedziałkiem i z wydłużającymi się pasmami, zaokrąglonymi w kierunku uszu. Włosy gładkie, bez niesfornych kosmyków.
  • Irokez – to oczywiście fryzury z lat 70. do krótkich włosów. Włosy na środku głowy muszą być dłuższe – postaw je po prostu na żel, wzmocnij lakierem.
  • Trwała ondulacja – możesz zrobić ją samodzielnie, używając płynu do trwałej, lub wybrać się do fryzjera. Rozwiązaniem pośrednim będą loki – zakręć je wałkami, lokówką lub nałóż specjalną odżywkę, np. marki Syoss.