Data modyfikacji:

Gryzący sweter: co zrobić, żeby nie gryzł?

Wełniane swetry to ubrania dla największych zmarzluchów. Czy ty także masz w swojej szafie sweter, w którym nie jesteś w stanie wytrzymać kilku godzin, bo cię gryzie, a jednak uwielbiasz go, bo jest tak bardzo rozgrzewający? Podpowiadamy, jak okiełznać gryzący sweter i co zrobić, żeby nosić ulubiony ocieplacz i nie cierpieć.
gryzący sweter
Zimą sięgamy po te najcieplejsze ubrania. Nieodłącznie ze śnieżną pogodą kojarzą się nam grube, ciepłe wełniane golfy i swetry, ale niestety zakładając je, często doświadczamy średniowiecznych tortur. W duchu cięgle sobie powtarzając, że dzięki nim jest ciepło i przypominając sobie słowa babci: "gryzące swetry wspomagają nasze krążenie". Co zrobić, żeby sweter nie gryzł?

Dlaczego swetry gryzą?

Wełna to włókno pochodzenia naturalnego. Zapytani o to skąd się bierze, bez wątpienia większość ludzi odpowie, że od owiec. A jednak, surowiec ten pozyskuje się nie tylko od nich, ale także od lam- alpak, wielbłądów, kóz czy królików.

Pochodzenie wełny to pierwsza podstawowa różnica, która objawia się w grubości włosia. Te cienkie są bardziej miękkie, delikatniejsze, grubsze są twardsze i bardziej szorstkie. To pierwsza wskazówka jaką możemy się kierować, gdy chcemy uniknąć drapiących nas ubrań.

Niestety wełna miękka, np. pochodząca od owiec merynosów jest bardzo droga. Ale nie tylko od gatunku zwierzaka wełniastego zależy miękkość, również to kiedy została pobrana ma duże znaczenie. Owce posiadają dwa rodzaje włosia: letnie i zimowe. Stałe, czyli letnie jest twarde i szorstkie, natomiast zimowe- wypadające wiosną, jest delikatne i mięciutkie.

Jeśli Twój rozsądek przegrał walkę i zachwyciło Cię piękno sweterka, a w domu okazało się, że noszenie go stało się dla Ciebie torturą, poniżej podpowiem Ci co możesz zrobić, aby Twój przepiękny, cieplutki, wełniany nie skończył na dnie szafy jako ten znienawidzony.

Sposób na gryzący sweter nr 1: Jak prać, aby nie swędziało?

Pranie ręczne

Nasze babcie powtarzały, że wełniane ubrania można prać tylko i wyłącznie ręcznie. Jeśli zdecydujesz się na tego rodzaju zabieg, pamiętaj, że należy użyć zimnej wody i sweter delikatnie ugniatać, aby pozbyć się nadmiaru wody swetra nie wolno wyżymać, tylko w sposób delikatny, lekko wygniatając osuszyć ubranie. Wełną trzeba bardzo dobrze wypłukać, gdyż pozostawienie środków) piorących , może uszkodzić delikatne włosie.

Pranie w pralce

Jednak w przypadku, gdy nie masz sił, czasu albo ochoty z pomocą przychodzi pralka automatyczna, w której odnaleźć można specjalne programy do prania wełny. Programy te odznaczają się w większości wykorzystaniem niskiej temperatury i delikatnego wirowania lub jego braku.

Nie należy nigdy łączyć wełny z rzeczami wykonanymi z innych materiałów, jednak można ją włożyć do pralki np. razem z ręcznikami, które ochronią wełniane swetry podczas prania. Niezmiennie należy pamiętać o wykorzystaniu specjalnych środków dedykowanych tego typu materiałom. Dzięki nim wełna zmięknie, a dodatkowo środki te zapobiegną jej zniszczeniu.

Sposób na gryzący sweter nr 2: odżywka do włosów

Jeśli sweter nadal nie przestaje drapać można wypróbować już nieco mniej konwencjonalne środki. Ubranie można namoczyć około 20 min w zimnej wodzie z dodatkiem odżywki do włosów. Sweter potem trzeba wypłukać i pozostawić do wyschnięcia. Zastosowanie odżywki powinno sprawić, że włókno zmięknie.

Sposób na gryzący sweter nr 3: pranie w lanolinie

Można również wypróbować lanolinę, czyli naturalny wosk zwierzęcy. Jest otrzymywana w procesie czyszczenia owczej wełny i występuje w postaci uwodnionej lub bezwodnej. Zapewnia odpowiednie natłuszczenie i zapobiega wysychaniu włókien naturalnych.

Na rynku dostępnych jest wiele płynów do prania właśnie z lanoliną. Można również przygotować domowy lanolinowy środek. Wystarczy do szklanki wody dodać łyżeczką lanoliny i 5 kropel gliceryny.

Odzież należy prać w chłodnej wodzie z dodatkiem wcześniej przygotowanego, schłodzonego preparatu, lekko ugniatając. Nie trzeba już później płukać, wystarczy rozłożyć na płasko do wyschnięcia.

Sposób na gryzący sweter nr 3: lodówka

Gdy wszystkie powyższe sposoby zawiodły, zawsze możesz swój sweter zamrozić. Wystarczy włożyć wełnianą zmorę do plastikowego zamykanego woreczka, najlepiej żyłkowego i umieścić na całą noc w zamrażalniku. Na następny dzień trzeba wyprać sweter według powyższych wytycznych.

Co zrobić, żeby sweter nie gryzł, gdy wszystko inne zawodzi? Sposób ostateczny

Jeśli już kompletnie nic nie pomogło zawsze możesz pod sweter zakładać bluzkę i pogodzić się z naturą swojej wełny. Natomiast części ciała, których nie jesteś w stanie ukryć pod dodatkowym materiałem posmaruj kremem, powinno to zapobiegać podrażnieniom. 

Pamiętaj, że ubrania z wełny bardzo łatwo się defasonują, dlatego też należy postępować z nimi w odpowiedni sposób. Nie powinno się suszyć takich ubrań w pozycji wiszącej, tylko rozłożone płasko na suszarce lub blacie na ręczniku i przykryte drugim ręcznikiem.

Nie wolno suszyć wełny na słońcu, kaloryferze czy innym źródle ciepła. Zamiast częstego prania można wypróbować przewietrzanie ubrań, co sprawi, że odzyskają one świeżość, a nie ulegną sfilcowaniu czy rozciągnięciu w pralce.

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo
rozmiary pierścionków

Rozmiary pierścionków: jaki pierścionek, na który palec wybrać?

2023-11-24
Pytanie o rozmiar pierścionków spędza sen z powiek nie tylko przyszłym narzeczonym, którzy chcieliby zakupić biżuterię idealnie prezentującą się na palcu wybranki serca. Bogata oferta sklepów jubilerskich online również kusi różnorodnością i zachęca do zamówień w ciemno. Warto wtedy wiedzieć, jaki rozmiar pierścionka wybrać, by zakup był udany pod każdym względem. Chcesz wiedzieć, jak sprawdzić rozmiary pierścionków? Czy lepiej udać się do jubilera czy można zrobić to komfortowo w domowym zaciszu? Odpowiedź czeka w artykule - sprawdź!
jak rozplątać łańcuszek

Jak rozplątać łańcuszek?

2023-11-08
To nie jest tak, że każdy zaplątany łańcuszek musisz spisać na straty. Możesz zastanawiać się, czy jubiler rozplącze łańcuszek oraz ile kosztuje rozplątanie łańcuszka. Możesz też głowić się godzinami, jak rozplątać łańcuszek. A możesz skorzystać z naszych rad. Omawiamy domowe sposoby, jak odplątać łańcuszek domowymi.
jak prać jedwab

Jak prać jedwab? Kompleksowy poradnik, jak zadbać o jedwabne produkty

2023-10-31
Jedwab nie bez powodu jest nazywany szlachetnym materiałem. Jest miękki, przyjemny w dotyku i bardzo delikatny. Właśnie dlatego jego czyszczenie wymaga zachowania ostrożności, bo nie tak trudno o zniszczenie naturalnej tkaniny. Zastanawiasz się, jak prać jedwab naturalny (morwowy) i sztuczny? Niezbędne wskazówki znajdziesz w naszym artykule. Oprócz porad, jak prać jedwab, podpowiemy ci, jak go suszyć i prasować, aby przez lata zachował swój piękny wygląd.
Jakie spodnie dla puszystych?

Jakie spodnie dla puszystych? Zobacz nasze porady

2023-10-16
Jak dobrać spodnie dla puszystej figury? Kobiety o rozmiarze plus size mają z tym zwykle problem. A odpowiednio dobrane spodnie są przecież uniwersalnym ubiorem, właściwym o każdej porze roku i w każdej okoliczności. Chcemy więc pomóc paniom o obfitej budowie ciała poczuć się dobrze w swojej skórze. Dlatego podpowiadamy, jakie spodnie dla puszystych. Wybieramy idealne spodnie dla puszystych, które optycznie odejmują kilogramów i zabierają zbędne centymetry.