Data publikacji:

Jak czyścić pędzel do makijażu? Dowiedz się, zanim zniszczysz sobie cerę

Czy wiesz, że malowanie się brudnymi pędzlami może mieć szkodliwy wpływ na kondycję twojej cery? Okazuje się, że nieumyte akcesoria do makijażu są świetnym siedliskiem dla bakterii. Jeśli zatem chcesz wykonywać perfekcyjny makijaż i jednocześnie zadbać o swoją cerę, przekonaj się, jak wyczyścić pędzle do makijażu.
jak czyścić pędzel do makijażu
Nawet najlepsze kosmetyki na trądzik nie pomogą, jeśli nie zadbasz o higienę akcesoriów do makijażu. Podczas nakładania podkładu, różu czy cieni, pędzle do makijażu mają bezpośredni kontakt z twoją skórą. To oznacza, że wszystkie zarazki i zabrudzenia, które wcześniej się tam znalazły, są również rozprowadzane po twojej cerze.

Co więcej, jeśli twoja skóra jest problematyczna i borykasz się z problemem krostek, nieumyte wcześniej pędzle rozniosą bakterie wszędzie tam, gdzie trafią również kosmetyki. Jaki jest na to sposób? Solidne czyszczenie pędzli.

Jak dobrze czyścić pędzle do makijażu?

Istnieje kilka sposobów na skuteczne usunięcie resztek kosmetyków z pędzli. 

Woda i mydło

To sposób, który nie wymaga specjalnych przygotowań ani dodatkowych zakupów. Wystarczy, że postawisz na delikatne mydło, np. szare w kostce lub płyn do kąpieli dla dzieci.

W niewielkiej miseczce rozpuść mydło w wodzie i następnie umyj pędzle. To prosta recepta jak czyścić pędzle do makijażu domowym sposobem.

Płyn do czyszczenia i dezynfekcji

Jeśli borykasz się z problemami skórnymi, dobrym pomysłem może być profesjonalny płyn do dezynfekcji. Preparaty tego typu znajdziesz w ofercie różnych producentów kolorowych kosmetyków.

Olejek lub oliwka

To świetny patent na czyszczenie pędzli do podkładu czy te, którymi nanosisz pomadkę. Do miseczki wlej niewielką ilość olejku lub oliwki, ewentualnie dla lepszego efektu możesz dodać jeszcze mydło. Ta metoda sprawdza się też świetnie, jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak czyścić pędzle syntetyczne.
Po dokładnym umyciu pędzli należy je pozostawić na czystym ręczniku papierowym lub tekstylnym aż do całkowitego wyschnięcia. Nie zaleca się pocierania pędzli ręcznikiem, zwłaszcza pod włos, ponieważ może to osłabiać włosie i prowadzić do jego wypadania. 

Jak często czyścić pędzle do makijażu?

Skuteczna recepta na to, jak czyścić pędzel do makijażu to dopiero połowa sukcesu. Musisz jeszcze zadbać o regularne powtarzanie tego zabiegu. Jak często myć akcesoria do makijażu?

  • W przypadku pędzli, którymi nakładasz produkty sypkie, wystarczy myć je co 2-3 dzień. Jeśli borykasz się z problemami skóry, warto robić to nawet codziennie.
  • Pędzle, które stosujesz do aplikacji kosmetyków o kremowej konsystencji, czyli eyelinera, podkładu lub korektora, czyszczenie należy powtarzać za każdym razem, gdy skończysz nakładanie makijażu.


Jak przechowywać akcesoria do makijażu?

Na koniec trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Sposób, w jaki przechowujesz swoje przybory do makijażu, również rzutuje na kondycję twojej cery. Zdecydowanie odradza się przechowywania pędzli, aplikatorów, jak i samych kosmetyków w łazience. W tym pomieszczeniu jest wilgotno i najczęściej dość ciepło, a to oznacza, że występują tu warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i bakterii.
Pędzle do makijażu powinny wylądować w suchym miejscu, gdzie występuje umiarkowana temperatura. Mogą być umieszczone w pozycji stojącej lub leżącej, ale bardzo ważne jest, żeby trzymać je pod przykryciem. W takim przypadku twoje akcesoria do makijażu będą chronione przed osiadaniem kurzu.

A czy wiesz, jaka mieszanina zabrudzeń wchodzi w skład kurzu domowego? To m.in. odchody roztoczy, strzępki pleśni, piasek czy sierść zwierząt. Zdecydowanie nie jest to dobra kompania dla pędzli do makijażu, którymi później będziesz muskać skórę twarzy. 
Autor: Kamila Zalińska-Woźny