Data publikacji:

Jak dobierać kolory ubrań?

Jak łączyć kolory ubrań? Które barwy najlepiej do siebie pasują? I w końcu, jak dobierać kolory ubrań do typu urody? Wybór kolorystyki ubrań to niełatwa sprawa. Jeśli chcesz poradzić sobie z barwami ubrań i umiejętnie się nimi bawić w swoich stylizacjach, przekonaj się, o co chodzi w całym tym kolorystycznym szaleństwie?
kolory
Skompletowanie udanej stylizacji to nie lada wyzwanie. Nie dość, że na uwadze musisz mieć krój, to do tego dochodzi jeszcze wzór zdobiący ubrania i przede wszystkim kolory! To właśnie te ostatnie mogą przysporzyć nam wiele problemów. Jak grać w kolory i swobodnie bawić się modą? Garść wskazówek znajdziesz poniżej.

Jak łączyć kolory? Koło ratunkowe

Jeśli dotychczas poruszałaś się w świecie kolorów po omacku i zdarzało ci się zbłądzić na manowce, sięgnij po koło ratunkowe. A właściwie to koło barw. Jest to graficzny wzornik, który obrazuje, jakie relacje zachodzą pomiędzy poszczególnymi kolorami. Z koła barw możesz łatwo wyczytać, które połączenia kolorystyczne będą strzałem w dziesiątkę, a na które lepiej się nie porywać.
Co możemy wyczytać z koła barw? Po pierwsze, kolory które leżą naprzeciw siebie na wzorniku to tzw. barwy uzupełniające. Przykładem kolorów uzupełniających są takie pary, jak błękit i pomarańcz, zieleń oraz róż czy fiolet i żółć. To dość odważne i bardzo wyraziste połączenia kolorystyczne, ponieważ barwy te mocno ze sobą kontrastują.

Ale nie zrażaj się już na wstępie – takie połączenia będą strzałem w dziesiątkę. Jeśli postawisz na barwy uzupełniające twoja stylizacja będzie wyrazista i energetyczna. W tym przypadku warto zachować pewien balans i jeden z wybranych kolorów powinien być tym wiodącym.
Z kolei kolory analogiczne to barwy, które sąsiadują ze sobą na kole barw. To np. połączenie czerwieni, pomarańczowego oraz żółci. Barwy analogiczne łączą się ze sobą w naturalny sposób i dobrze uzupełniają.

Ich zestawienie jest nieco bardziej subtelne, ale może dać świetny efekt. Wystarczy, że przypomnisz sobie szalenie modne połączenie czerwieni i różu – to bardzo kobieca i dobrze grająca ze sobą kombinacja, chociaż trzeba umiejętnie ograć ją dodatkami.

Co jeszcze możemy wyczytać z koła barw? Otóż jeśli w swoje koło wpiszesz trójkąt równoboczny, jego wierzchołki wyznaczą 3 kolory, które tworzą zasadę tzw. triady kolorystycznej. W efekcie zyskasz kolejną kombinację kolorów, która może być świetną odpowiedzią na pytanie, jak łączyć kolory ubrań?

W całej tej kolorystycznej układance, która ma nam pomóc w tym, jak dobierać kolory ubrań, zostają nam jeszcze połączenia monochromatyczne. Co to znaczy? O różne odcienie tego samego koloru. Wydawać by się mogło, że monochromatyczny ubiór to łatwa spawa. Nic bardziej mylnego. Odpowiednie wyważenie takiej stylizacji, aby uniknąć modowej nudy, to prawdziwa sztuka.

Zostają nam jeszcze kolory neutralne, których nie dopatrzysz się na kole barw. To biel, szarość, czerń oraz beż. W modzie nazwiemy je klasycznymi barwami, które stanowią świetną bazę garderoby i stylizacji.

Jeśli obawiasz się modowej wpadki i nie wiesz, jak dobierać kolory ubrań, warto postawić na bazę w postaci neutralnych kolorów. Odważniej możesz poczynać sobie w przypadku dodatków – to ich kolory dodadzą rumieńców całej stylizacji. A musisz wiedzieć, że neutralne kolory świetnie komponują się z większością pozostałych barw.

Jak łączyć kolory ubrań? Nie przesadzaj z ilością

W tym kolorystycznym zamieszaniu łatwo o zawrót głowy. Jeśli szukasz sprawdzonej odpowiedzi na pytanie, jak dobierać kolory ubrań, staraj się zachować umiar. Trzy barwy w jednej stylizacji to wystarczająco dużo, abyś dała radę okiełznać to barwne towarzystwo i jednocześnie uniknąć wpadki.

W tym przypadku możesz się zatem zdać na opisaną wyżej zasadę triady kolorystycznej, dzięki której łatwo dobierzesz pasujące do siebie kolory ubrań.

Jak dobierać kolory ubrań? Zwróć uwagę na typ urody

Pewnie nie raz słyszałaś o typach urody określanych za pomocą nazw pór roku. W myśl tej zasady opracowanej przez amerykańską kosmetolożkę Carole Jackson, wyróżniamy typy urody wiosna, lato, jesień oraz zima. Umiejętne rozpoznanie swojego typu urody w oparciu o ten schemat, może być świetnym drogowskazem dla ciebie w kwestii, jak dobierać kolory ubrań?

W myśl tego schematu, typ urody wiosna charakteryzuje się jasną cerą o ciepłym beżowym odcieniu, którą często pokrywają piegi. Włosy pani wiosny najczęściej są jasne, ale mogą też przybierać barwę rudą bądź nawet orzechową. Oczy z kolei są jasno zabarwione, najczęściej niebieskie lub zielone.

Typ urody określany mianem pani lato,  charakteryzuje się z kolei chłodną tonacją. Cera kobiety lata jest jasna o nieco szarawym odcieniu, a włosy to najczęściej jasny blond lub jasny brąz. W ten typ urody wpisują się właściwie wszystkie kolory oczu, jednak mają one jasne i mało intensywne zabarwienie.

Natomiast pani jesień ma najczęściej włosy rude, kasztanowe bądź miodowe, oczy piwne, brązowe lub zielone i ciepły odcień cery. Z kolei pani zima charakteryzuje się ciemnymi włosami, jasna cera i najczęściej ciemnym kolorem oczu.

Co zrobić z tą wiedzą? Znajomość własnego typu urody pozwoli ci świadomie komponować kolory w swoich stylizacjach. Wystarczy, że chociażby ocenisz, czy twoja cera jest chłodna czy ciepła, a z miejsca będziesz wiedzieć, czy sięgać po kolory ciepłe czy raczej chłodne.

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, nie musisz nawet przeprowadzać aż tak skomplikowanej analizy, jak określanie typu urody za pomocą pór roku. Wystarczy, że sprawdzisz, która biżuteria lepiej do ciebie pasuje – złoto czy srebro. Srebro lepiej komponuje się z cerą o chłodnym odcieniu, z kolei złoto z tą o ciepłej tonacji.