Data publikacji:

Jak dobrać okulary do twarzy?

Wybór odpowiednich oprawek to niełatwe zadanie. Nie wiesz, jak dobrać okulary do twarzy? Przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz garść porad dla każdego kształtu twarzy. Przekonaj się, że dopasowanie odpowiednich okularów wcale nie musi być trudne!

okulary przeciwsłoneczne

Jak dobrać okulary do twarzy? Najpierw poznaj jej kształt

Określenie kształtu twarzy jest niezwykle istotne przy wyborze odpowiednich oprawek. Dlaczego? Dzięki temu zawęzisz krąg poszukiwań. W sklepach jest tak wiele propozycji, że już w połowie przymierzania wszystko wydaje się być takie samo. W dodatku, po określeniu kształtu twarzy, będziesz mogła kupić oprawki nawet online. Wyróżniamy 6 podstawowych kształtów twarzy:

  • okrągła – charakteryzuje się wydatnymi policzkami i zaokrąglonym podbródkiem. Nie ma wyraźnie zaznaczonych kości policzkowych czy linii żuchwy. Przeważnie jest tak samo długa, jak szeroka. Znane gwiazdy z okrągłą twarzą to Selena Gomez oraz Gigi Hadid,
  • owalna – jest dłuższa niż szersza, charakteryzuje się podłużnym podbródkiem i wysokim czołem. Najszersze miejsce twarzy owalnej to kości policzkowe. Znana gwiazda z owalną twarzą to Jessica Alba,
  • kwadratowa – ma wyraźnie zarysowaną linię żuchwy, wystające kości policzkowe i dość niskie czoło, które dodatkowo jest tak samo szerokie, jak szczęka. Znana gwiazda z kwadratową twarzą to Angelina Jolie,
  • trójkątna – ma szerokie czoło i wąski podbródek. Ten typ twarzy wydaje się być długi i pociągły. Znana gwiazda z trójkątną twarzą to Anja Rubik,
  • w kształcie serca – jest podobna do twarzy trójkątnej, ale różni się kształtem linii włosów, które tworzą tzw. serce. W dodatku panie z twarzą w kształcie serca nie mają tak wysokiego czoła, jak kobiety z trójkątną. Najszersze miejsce tego kształtu twarzy to policzki. Znana gwiazda z twarzą w kształcie serca to Scarlett Johansson,
  • prostokątna – ten typ twarzy jest dłuższy niż szerszy. W dodatku ma wysokie czoło oraz szeroki i dość kanciasty podbródek. Znana gwiazda z prostokątną twarzą to Liv Tyler.

Jak określić swój kształt twarzy? Możesz zrobić sobie zdjęcie w związanych włosach lub stanąć przed lustrem na wprost i namalować na nim pomadką obrys twarzy. Później wystarczy jedynie określić jej proporcje.

Jak dobrać okulary do okrągłej twarzy?

Kobiety z okrągłą twarzą powinny stawiać na okulary, które ją wyszczuplą. Świetnie sprawdzą się modele z oprawkami kanciastymi, kwadratowymi, prostokątnymi. Dla ciebie będą także okulary typu kocie oczy. Mostek w wybranych przez ciebie okularach nie powinien być zbyt widoczny. Oprawki nie mogą być także zbyt grube, ani za duże – najlepiej, jeśli będzie widać w nich twoje kości policzkowe.

Mając okrągłą twarz, unikaj okrągłych okularów – w takich oprawkach optycznie ją poszerzysz. Co z kolorem oprawek? Najlepsze będą ciemniejsze kolory, ale unikaj dużego kontrastu. Przykładowo: blondynki z jasną karnacją nie będą wyglądać zbyt dobrze w czarnych okularach. O wiele lepiej sprawdzi się np. ciemna szarość.

Jakie okulary do owalnej twarzy?

Kobiety z owalną twarzą mają to szczęście, że rewelacyjnie prezentują się w praktycznie każdym fasonie i kolorze oprawek. Jeśli chcesz, to możesz zaszaleć z okularami i wybrać te duże w stylu Matrixa, które ostatnio wróciły do mody. Dla fanek bardziej kobiecych rozwiązań sprawdzą się oprawki okrągłe. Do codziennych stylizacji wybieraj popularne Ray Bany.

Jakie okulary do kwadratowej twarzy?

Kwadratowa twarz jest bardzo wyrazista, dlatego najlepsze będą dla niej oprawki, które nieco złagodzą ostre rysy. Do kwadratowej twarzy najbardziej pasują okulary okrągłe i owalne. Rewelacyjnie sprawdzają się również grube oprawki. Jeśli masz ten kształt twarzy, to jak ognia unikaj wąskich i kwadratowych okularów lub modeli znacznie wystających poza najszerszą część twarzy. Szukasz okularów korekcyjnych? Popatrz na modele bez oprawek – takie okulary najbardziej złagodzą twoje wyraziste rysy.

Jak dopasować okulary do twarzy trójkątnej i w kształcie serca?

W tym akapicie opowiemy o okularach, które będą idealnie pasować do tych dwóch kształtów twarzy. Są one do siebie nieco zbliżone, a więc będą wyglądać dobrze w tych samych oprawkach. Do obu kształtów twarzy pasują okulary okrągłe i owalne, z cienką oprawką. Unikaj modeli z grubymi oprawkami. Jeśli masz jeden z tych kształtów twarzy, to rozejrzyj się także za okularami bez oprawek.

Jakie oprawki wybrać do prostokątnej twarzy?

Jeśli masz ten kształt twarzy, to podobnie jak panie z twarzą kwadratową, musisz unikać okularów kanciastych, prostokątnych i tych o mocno zarysowanych krawędziach, np. typu kocie oczy. To dla ciebie będą modele owalne, okrągłe, a także okulary aviatory z cienkimi oprawkami i o lekkiej konstrukcji.

Pamiętaj, że moda i najnowsze trendy to jedno, ale okulary zawsze najlepiej dobierać do kształtu swojej twarzy. Tylko wtedy będziesz wyglądać w kupionym modelu korzystnie. A wy, kupując okulary, zwracacie uwagę na kształt swojej twarzy? Mamy nadzieję, że nasz poradnik was do tego zachęcił i udowodnił, że to nic skomplikowanego.