Data publikacji:

Jak mierzyć ubrania?

Planując porządki w szafie, związane również z pozbywaniem się części garderoby, musisz wiedzieć, jak mierzyć ubrania. Dzięki informacji na temat długości rękawów czy nogawek unikniesz nieporozumień z kupującym. Pomiary ubrań przydadzą ci się również podczas zakupów online, porównasz dzięki nim pasujące na ciebie sztuki odzieży z tabelą rozmiarów producenta. Sprawdź, jak poprawnie mierzyć ciuchy. Ułatwisz sobie w ten sposób życie i oszczędzisz czas.
jak mierzyć ubrania

Jak i czym mierzyć ubrania na płasko?

Do mierzenia ubrań najlepiej wykorzystać miarę krawiecką, zwaną również centymetrem krawieckim. To tanie i proste akcesorium, które pozwoli ci dokonać wiarygodnych pomiarów. Jak mierzyć ubrania na płasko? Najważniejsze, żeby były ułożone na gładkiej powierzchni i dokładnie rozprostowane, ale nie rozciągnięte. Dzięki temu unikniesz zafałszowania wymiarów.
Każdy rodzaj ubrania mierzy się nieco inaczej. Ważna jest między innymi długość całkowita, szerokość oraz długość rękawów czy nogawek. Zastanawiasz się, jak mierzyć rozpinane ubrania? Przed przystąpieniem do pomiarów zapnij je na zamek lub guziki. Pamiętaj, że jeśli chcesz podać obwód, swój pomiar na płasko musisz pomnożyć razy dwa.

Dlaczego tak ważne jest, by nauczyć się, jak mierzyć ubrania?

Jesteś osobą, która nie lubi przysparzać sobie dodatkowych zajęć? Jeśli tak, być może mierzenie ubrań wydaje ci się męczące i czasochłonne. Tymczasem właśnie ta prosta czynność może oszczędzić ci masę czasu i energii. Wyobraź sobie konieczność odpisywania na niekończące się wiadomości w sprawie wymiarów, odsyłanie nietrafionych zakupów czy nieporozumienia z kupującą od ciebie osobą.
Na pewno dobrze wiesz, jak bardzo potrafią różnić się między sobą rozmiarówki poszczególnych producentów. Rozmiar S ubrań z jednej firmy może zupełnie odbiegać od tego samego rozmiaru innego producenta. Jeśli raz nauczysz się, jak mierzyć ciuchy, możesz bardzo ułatwić sobie zarówno sprzedaż, jak i zakupy online.

Jak mierzyć poszczególne ubrania? Bluzki, koszulki i kurtki

W przypadku koszulek z krótkim rękawem i T-shirtów najważniejsze wymiary to długość i szerokość. Najpierw rozłóż koszulkę na płasko tak, żeby móc zmierzyć przód. Dokonaj pomiaru od ściągacza przy szyi aż do końca dolnego ściągacza. Następnie przełóż centymetr i zmierz szerokość między pachami, czyli od jednego szwu pod rękawem do drugiego.
Bluzki z długim rękawem typu longsleeve, swetry, kurtki oraz wszystkie inne ubrania z długim rękawem mierzy się tak samo jak koszulki. W przypadku kurtek i innych droższych ubrań, producenci podają nie tylko długość całkowitą i wymiary od pachy do pachy, ale też najczęściej szerokość ubrania na dole oraz szerokość ramion.
Mierząc ubrania z rękawami, uwzględnij również ich długość. Pomiarów dokonaj na górze od miejsca, w którym są wszyte aż do końca ściągacza przy końcu rękawa. Następnie zmierz rękaw od pachy do końca nadgarstka – w ten sposób uzyskasz dwa ważne wyniki. Jeśli powodem twoich pomiarów jest zakup, pamiętaj, że rękaw powinien sięgać do nadgarstka.

Jak mierzyć ubrania na sprzedaż? Spodnie i krótkie spodenki

Bez względu na to, czy zastanawiasz się, jak mierzyć ubrania z długą, czy krótką nogawką, zacznij od podstawowych wymiarów. Ułóż spodnie na gładkiej powierzchni, przodem do góry, a następnie zapnij zamek i guzik.
Bardzo istotna jest szerokość pasa, producenci podają też często szerokość w udzie i u dołu nogawki. Długość całkowita powinna być zmierzona od samej góry spodni, wzdłuż nogawki, aż do jej dołu, dotyczy to również szortów. Ważną informacją będzie długość wewnętrzna nogawki.

Jak mierzyć dopasowane damskie ubrania takie jak sukienki?

Jak mierzyć dopasowane ubrania takie jak sukienki? W ich przypadku poprawny sposób mierzenia jest wyjątkowo istotny, ponieważ powinny perfekcyjnie układać się na sylwetce. Z tego względu ważna jest nie tylko długość całkowita, ale też dokładne wymiary w trzech strategicznych miejscach – w biuście, talii i biodrach.
Kobiety bardzo różnią się między sobą figurą. Często zdarza się, że sukienka, która dobrze układa się na dole, jest zbyt obcisła na górze i odwrotnie. W przypadku spódnic jest nieco łatwiej, wystarczy zmierzyć długość i szerokość w pasie. Dodatkową informacją będzie szerokość na dole ubrania, która pozwoli lepiej unaocznić fason spódniczki.

Udane zakupy – pomiary ubrań a sylwetka

Wiesz już, jak mierzyć ubrania na sprzedaż i z łatwością poradzisz sobie z przygotowaniem opisu swoich produktów. Jeśli często kupujesz online, zapoznaj się też z wiedzą o tym, jak mierzyć siebie, żeby nabyć ubrania, które nie będą ani za małe, ani za duże. Do pomiarów używaj centymetra krawieckiego – pamiętaj, żeby nie naciągać go, nie ściskać ciała, ale też nie trzymać go luźno.
Planując zakup spodni, skup się na trzech wymiarach: szerokości bioder, obwodzie pasa i długości nogawki. Zacznij od zmierzenia się tuż pod linią talii, w najszerszym miejscu, dbając o to, żeby centymetr znajdował się w jednej linii i nie opadał. Podobnie sprawa ma się w przypadku pasa, który znajduje się na wysokości pępka. Żeby wiedzieć, jak długie powinny być nogawki przyszłych spodni, zmierz nogę z boku do górnej krawędzi podeszwy obuwia, w zależności od stanu zacznij od pasa lub talii.
W przypadku koszul i bluzek istotnym wymiarem jest długość całkowita, ale równie ważny jest obwód biustu mierzony przy swobodnej pozycji ciała, a więc nie podczas dużego wdechu. W czasie pomiarów pilnuj, by centymetr nie opadał i układał się w prostą linię. Jeśli potrzebujesz szerokości ramion, zmierz ją u nasady, od jednego ramienia do drugiego. Ostatnią sprawą są rękawy. Mierzymy je od miejsca, w którym zwykle zaczyna się rękaw, aż do przegubu. Ważną kwestią jest zachowanie lekko zgiętego łokcia, w przeciwnym razie rękaw ubrania prawdopodobnie okaże się za krótki.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym