Data modyfikacji:

Jak odbarwić zafarbowane ubranie?

Chwila nieuwagi podczas sortowania ubrań może sprawić, że śnieżnobiałe koszule nabiorą różowego odcienia po wypraniu w towarzystwie niezauważonej skarpetki. Na szczęście taka wpadka nie musi oznaczać, że ulubione rzeczy wylądują w koszu na śmieci. W artykule przedstawiamy sprawdzone sposoby, jak odbarwić zafarbowane ubrania i cieszyć się kolorami bez skazy.
jak odbarwić zafarbowane ubranie

Zafarbowane ubranie – skąd się bierze?

Najczęściej farbują nowe ubrania nasycone intensywnymi kolorami. Pigment nie uległ jeszcze spraniu i wyblaknięciu – nowa bluzka w kolorze fuksji może wywołać więc niemałe zamieszanie. Problem zafarbowanych materiałów spotęgują czynniki, takie jak wysoka temperatura wody w trakcie prania, detergenty czy mechaniczne tarcie w bębnie. Oto przykłady łatwo dostępnych preparatów, dzięki którym odpowiedź, jak odbarwić zafarbowane ubrania, nie będzie znana wyłącznie wytrawnym gospodyniom.

Ocet spirytusowy

Wszechstronne właściwości octu spirytusowego znane są od pokoleń. Warto więc, by na dobre zagościł nie tylko w naszej kuchni, lecz również w domowej szafce z detergentami. Wystarczy napełnić miskę wodą i dodać do niej około ½ szklanki octu. W tak przygotowanej miksturze ubrania powinny moczyć się przez całą noc lub co najmniej kilka godzin. Po tym czasie wystarczy ponownie wyprać rzeczy w pralce, by odzyskały swój pierwotny kolor.

Proszek do pieczenia lub soda oczyszczona

Soda oczyszczona to kolejny składnik, bez którego nasze babcie nie wyobrażały sobie wszelkich prac domowych. Sodę lub proszek do pieczenia (którego soda jest składnikiem) kupimy bez problemy w każdym sklepie spożywczym. Ona także będzie odpowiedzią na rozterki, jak uratować zafarbowane ubranie. Wystarczy dodać ją do proszku do prania i wyprać tekstylia w niskiej temperaturze. Nasze rzeczy odzyskają pożądany kolor dzięki wodorowęglanowi sodu, który wykazuje właściwości wybielające i antyseptyczne.

Sok z cytryny lub skorupki jaj

Jak uratować zafarbowane ubranie, by przywrócić mu śnieżnobiały odcień? Warto sięgnąć wtedy po cytrynę. Metoda ta sprawdzi się przede wszystkim do stosowania punktowego. Sokiem z tego owocu należy skropić bowiem plamy, lekko potrzeć, odczekać i wykonać ponowne, standardowe pranie.

Jeśli zafarbowaniu uległ cały materiał, śmiało można wybrać wtedy skorupki jaj. Wystarczy je włożyć do bębna pralki po uprzednim zapakowaniu w muślinowy woreczek. Skorupki wykazują działanie wybielające, istnieje więc duża szansa, że ponownie będziemy cieszyć się nieskazitelną bielą koszul, bielizny czy prześcieradeł.

Napar z liści laurowych

Gospodynie domowe, ceniące sobie naturalne sposoby na zafarbowane ubranie, mogą polecić także wykonanie naparu z liści laurowych. Jak wykonać taką miksturę? Bez obaw – jest banalnie prosta! W garnku wystarczy zagotować garść liści laurowych. Wrzącą wodę należy zdjąć z ognia i odczekać kilka minut aż przestygnie. W tak przygotowanym roztworze moczymy ubranie przez kilka godzin i po tym czasie ponownie pierzemy.

Jak zapobiec farbowaniu ubrań?

Jedynie dokładne sortowanie materiałów sprawi, że po ich wypraniu nie znajdziemy żadnej zafarbowanej niespodzianki. Dziś w każdej drogerii można znaleźć także specjalne chusteczki do prania – wystarczy dodać je do prania, by pochłonęły niechciany pigment.

Zapobieganie problemowi sprawi, że pytanie, jak odbarwić zafarbowane ubrania, nie będzie nas nurtować. W przypadku wpadki warto sięgnąć po tanie, łatwo dostępne rozwiązania, które są nie tylko skuteczne, lecz także przyjazne dla planety!
Autorka: Anna Mlonka