Data publikacji:

Sukienki na rozpoczęcie roku szkolnego - jaką sukienkę wybrać?

Rozpoczęcie roku szkolnego to wyjątkowy dzień dla wszystkich uczniów. Każdego z nich obowiązuje strój galowy, dostosowany do okazji i wpisujący się w szkolny dress code. Galowy strój do szkoły wygląda zupełnie inaczej niż balowa kreacja, bądź zestaw na rodzinne spotkania przy świątecznym stole. Jakie sukienki na rozpoczęcie roku szkolnego są odpowiednie? Na co zwrócić uwagę przy ich wybieraniu?
sukienki na rozpoczęcie roku

Sukienki na rozpoczęcie roku szkolnego a kolory

Biała bluzka i granatowa spódnica to ponadczasowy szkolny zestaw. Obecnie nie jest już obowiązkowy, a dziewczynki i nastolatki mogą wybrać na rozpoczęcie roku szkolnego inną odzież. Dozwolone są nawet eleganckie spodnie, jednak dużą popularnością cieszą się sukienki. Są wygodne, lekkie i dopasowane do różnego typu sylwetek.

Sukienki na rozpoczęcie roku szkolnego powinny być utrzymane w stonowanej kolorystyce. Niedozwolone są sukienki w stylu plażowym i codziennym, pokryte dużymi printami i mające neonowe barwy. Czerwona, zielona lub żółta odzież powinna zaczekać na inne okazje. Dotyczy to też kreacji na cienkich ramiączkach i z głębokimi dekoltami - sukienka na rozpoczęcie roku powinna zasłaniać ciało, zwłaszcza gdy zakłada ją nastolatka lub licealistka.

Elegancka sukienka na rozpoczęcie roku może być utrzymana w czarnej, granatowej lub grafitowej kolorystyce. Są to ponadczasowe, klasyczne barwy, które w pełni wpisują się w dress code panujący w każdej szkole. Dotyczy to zarówno szkół podstawowych, jak i średnich. 

Fason sukienki na rozpoczęcie roku szkolnego

Jeśli zamiast zestawu z białą bluzką i granatową spódniczką, chce się wybrać sukienkę na rozpoczęcie roku szkolnego, powinno się zwrócić uwagę na jej fason. Sukienka na rozpoczęcie roku szkolnego dla dziewczynki powinna mieć długi lub krótki rękaw, a jej długość powinna sięgać okolicy kolan.

W przypadku młodszych dziewczynek można pozwolić sobie na pewne odstępstwa w kwestii długości. W tym wieku dozwolone są sukienki do połowy uda w kroju litery A, pod warunkiem, że zestawi się je z eleganckimi, kryjącymi rajstopami w kolorze białym, granatowym lub czarnym. Do takiego połączenia obowiązkowo dobiera się ciemne baleriny lub pantofelki na niskim, płaskim obcasie. Jeśli dzień jest chłodniejszy, sukienka na początek roku szkolnego może być połączona z ciemną marynarką lub kardiganem w dziewczęcym stylu.

Dla nastolatek i licealistek na rozpoczęcie roku szkolnego dobrze sprawdza się klasyczna mała czarna. Taka sukienka sprawdzi się zarówno podczas uroczystości szkolnych, jak i rodzinnych. Elegancka, czarna midi wymyślona przez Coco Chanel od wielu dekad jest podstawowym elementem kobiecej garderoby.

W wieku kilkunastu lat jej noszenie jest jak najbardziej w dobrym guście. Czarna sukienka na rozpoczęcie roku szkolnego dobrze połączy się z dziewczęcymi dodatkami w postaci torebki, kolczyków, bransoletek lub paska. Dzięki nimi nabierze delikatniejszego charakteru i wpisze się lepiej w młodzieżowy styl.

Sukienka rozpoczęcie roku szkolnego a materiał

Wybierając sukienkę na rozpoczęcie roku szkolnego, powinno się zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego ją uszyto. Jest to ważne, gdyż źle dobrana tkanina będzie mało praktyczna. Jeśli do szkoły podróżuje się pociągiem, autobusem lub tramwajem przez co najmniej kilkanaście minut, warto zadbać, by strój był uszyty z materiału odpornego na gniecenie.

Podczas siedzenia sukienka na rozpoczęcie roku szkolnego dla dziewczynki lub nastolatki zagniata się z tyłu na wysokości ud i pośladków. Zagniecenia mogą pojawić się również z przodu, gdy na kolanach położy się torebkę lub niewielki plecak.

Materiały odporne na gniecenie mają domieszkę włókien sztucznych. Sukienka z dodatkiem elastanu łatwo dopasuje się do sylwetki. Poliester zapobiegnie natomiast powstawaniu trudnych do wyprasowania zagnieceń. Powinno się pamiętać, że sukienki na rozpoczęcie roku szkolnego nie powinny mieć więcej niż 20-30% domieszki włókien sztucznych. Pozostałe włókna powinny być naturalne - może to być bawełna, len lub jedwab w zależności od własnych preferencji i możliwości finansowych.

Zbyt wysoki procent poliestru lub elastanu w składzie tkaniny sprawia, że ciało nie może normalnie oddychać. Syntetyczna sukienka będzie przyczyniać się do podrażnień skóry i problemów z pojawianiem się potówek. 

Sukienka na rozpoczęcie roku szkolnego w liceum

Jeśli chodzi o sukienki na rozpoczęcie roku szkolnego, liceum rządzi się swoimi prawami. Młodzież często trudno namówić do założenia typowego galowego stroju. Co zrobić w takiej sytuacji, by nastolatka prezentowała się elegancko w pierwszym dniu szkoły? Dobrym rozwiązaniem jest pozwolenie nastolatce na wybór odzieży, która odzwierciedli jej styl i jednocześnie nie będzie przesadnie naginać zasad szkolnego dress code'u.

Jeśli nastolatka lubi rockowy, agresywniejszy styl, może spodobać jej się długa, czarna sukienka z koronkowymi rękawami. Równie dobrze rękaw może sięgać nadgarstków i mieć bufiasty kształt. Odpowiednim wyborem są nawet półprzeźroczyste rękawy z ciemnej tkaniny. Taki strój niekoniecznie kojarzy się ze szkolnym mundurkiem, jednak w żaden sposób nie narusza regulaminu placówki. 

W przypadku nastolatek, które unikają ciemnych barw, można postawić na białą, elegancką sukienkę. Jeśli dobierze się do niej ciemną torebkę, marynarkę lub kardigan w grafitowym kolorze, stworzy się stylizację odpowiednią na wyjście do szkoły. Młodzieżowy, galowy strój można uzupełnić również o sweterek lub żakiet w jasnoszarym odcieniu. Z pewnością nikt nie zarzuci, że wybrany przez nastolatkę outfit narusza szkolny dress code.

Sukienka na rozpoczęcie roku szkolnego dla pierwszoklasistki

Najmłodsze uczennice szkoły podstawowej na co dzień nie zakładają strojów galowych, dlatego rodzice próbują zaoszczędzić na ich zakupie. Sukienki na rozpoczęcie roku szkolnego powinny być zatem na tyle uniwersalne, by mogły służyć również w czasie innych okazji poza szkołą. Jeśli w niedługim czasie w rodzinie odbywa się wesele, chrzciny lub roczek, warto wybrać ubranie, które przyda się także wtedy.

Zdjęcie: Envato Elements

Autor: Monika Kocher