Data publikacji:

Jak odświeżyć buty, żeby wyglądały jak nowe?

Nawet jeśli wyjątkowo dbasz o swoje obuwie, po pewnym czasie użytkowania będzie ono wymagało solidnego odświeżenia. Oczywiście wybór metody działania należy uzależnić od materiału, z którego dane buty są wykonane. Podpowiadamy, jak odświeżyć buty różnego typu, by efekt był zachwycający.
jak odświeżyć buty

Przeczytaj również: Jak dbać o skórzane buty? Pielęgnacja i impregnacja

Jak odświeżyć buty zamszowe?

Odświeżenie tego rodzajów butów jest sporym wyzwaniem, ale dzięki nowoczesnym preparatom z pewnością sobie poradzisz. Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję i wskazówki, jak odświeżyć buty zamszowe krok po kroku.
  1. Wyczyść buty szczotką z naturalnego włosia. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń.
  2. Wyczyść obuwie szczotką z krepy – o ile masz problem ze sfilcowanym zamszem.
  3. Użyj szczotki do zamszu z metalowymi drucikami. Podniesiesz w ten sposób wszystkie włoski, jednocześnie umożliwiając sobie równomierną aplikację środków pielęgnacyjnych. Szczotkuj buty ostrożnie.
  4. Zastosuj renowator w sprayu. Jeśli wypłowienie materiału jest znaczące, zastosuj spray koloryzujący (w podobnym odcieniu). Jeśli nie – wybierz preparat przezroczysty.
  5. Poczekaj 30 minut – w tym czasie buty powinny wyschnąć.
  6. . Ponownie użyj szczoteczki z drucikami . Pamiętaj o ostrożności.
  7. Nałóż preparat uszczelniający i zabezpieczający powierzchnię. Skoro wiesz już, jak odświeżyć buty zamszowe, sprawdź, czy nie potrzebujesz pomocy także przy skórzanym obuwiu. Jeśli tak – czytaj dalej.

Jak odświeżyć buty skórzane?

Jeśli bardziej interesuje cię to, jak odświeżyć buty skórzane, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – i na to jest świetna metoda. To domowa renowacja krok po kroku, dzięki której pozbędziesz się małych uszkodzeń, zmiękczysz skórę, a do tego sprawisz, że zacznie elegancko błyszczeć.

Pierwszy krok to przygotowanie obuwia: wyjmij z niego sznurówki, a do środka włóż prawidła albo papier.

Drugi krok to odtłuszczanie za pomocą specjalnej pasty o działaniu matującym. Nie martw się, efekt zmatowienia jest tymczasowy. Kolejny etap to aplikacja profesjonalnej pasty odbudowującej, które wypełni drobne ubytki i uszkodzenia.
Kiedy buty już całkowicie wyschną, może przejść do ostatniego kroku, czyli nałożenia kremu koloryzującego. Krem powinien mieć kolor identyczny jak kolor skóry, ewentualnie nieco ciemniejszy. Kiedy i ten kosmetyk całkowicie się wchłonie, możesz już wypolerować obuwie. I już wiesz, jak odświeżyć buty skórzane, by naprawdę wyglądały jak nowe.

Jak odświeżyć buty w środku?

A może twoje buty źle prezentują się w środku, a nawet i nieładnie pachną? I na to są sposoby. Oto, jak odświeżyć buty w środku.
  • Czyszczenie wkładek
Jeśli wkładki twojego obuwia wyglądają źle z powodu zabrudzenia, wyjmij je i wypierz w mieszance wody i szarego mydła. Jeżeli zabrudzenia nie ustępują, możesz spróbować delikatnie przetrzeć je szmatką nasączoną odplamiaczem albo wodą i sodą oczyszczoną.

Jednocześnie musisz wiedzieć, że najszybszą i najskuteczniejszą metodą na odświeżenie butów w środku jest kupienie nowych wkładek. Sposób ten jest zalecany również dlatego, że nowe wkładki są grubsze, co znacząco podnosi komfort chodzenia.
  • Odświeżenie butów – likwidowanie brzydkiego zapachu
Jeśli pytając, jak odświeżyć buty w środku, masz na myśli pozbycie się brzydkiego zapachu, to spróbuj znanego i skutecznego sposobu z sodą oczyszczoną. Do każdego z butów wsyp co najmniej kilka łyżek sody i pozostaw na kilka godzin – soda znakomicie „wyciągnie” brzydki zapach z obuwia. Proszek najlepiej wsypać wieczorem, tak by rano tylko ją wysypać i móc cieszyć się odświeżonym obuwiem.
Autor: Robert Wojtaś