Data publikacji:

Jak dbać o skórzane buty? Pielęgnacja i impregnacja

Zastanawiasz się, jak dbać o skórzane buty, aby posłużyły ci jak najdłużej i nie zniszczyły się po kilku wyjściach? Mamy kilka sprawdzonych sposobów! Poznaj nasze wskazówki na pielęgnację obuwia wykonanego z naturalnego materiału i sprawdź, jak je prawidłowo impregnować.
jak dbać o skórzane buty

Przeczytaj również: Jakie są rodzaje rajstop i jak je dobrać?

Jak dbać o skórzane buty? Zacznij od impregnacji

Impregnacja to podstawa odpowiedniej pielęgnacji butów skórzanych i nie tylko. Równie ważna jest w przypadku odzieży i akcesoriów wykonanych z naturalnego materiału, jak i ich nubukowych oraz zamszowych odpowiedników. Dzięki niej obuwie bez problemu poradzi sobie w każdych warunkach, i to nawet w trakcie deszczowych czy śnieżnych dni.
Pamiętaj, że impregnację należy przeprowadzić już przed pierwszym wyjściem, a następnie powtarzać ją po każdym czyszczeniu. Do wyboru masz mnóstwo preparatów dostępnych na rynku – spraye, mleczka, balsamy, pasty czy kremy do skóry, które po zastosowaniu pokrywają materiał niewidoczną warstwą ochronną.

Sekretem działania impregnatów są zawarte w nich oleje lub wosk pszczeli, które nie tylko zabezpieczają buty przed zniszczeniem pod wpływem wilgoci czy śniegu, ale także nadają skórze miękkość i elastyczność. Niektóre z nich chronią również obuwie przed głębokimi i trudnymi do usunięcia zabrudzeniami oraz odświeżają kolor. Po równomiernym rozprowadzeniu wybranego środka, odczekaj, aż wyschnie i możesz bez obaw wyjść w nowych butach na miasto.

Najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji skórzanych butów

Jak dbać o skórzane buty? Oprócz impregnacji pamiętaj o regularnym usuwaniu zabrudzeń z obuwia. Najlepiej robić to od razu po powrocie do domu. Dzięki temu materiał nie zostanie uszkodzony, a pozbycie się plam czy resztek błota będzie łatwiejsze. Zazwyczaj wystarczy do tego zwilżona szmatka, którą należy delikatnie przetrzeć brudne miejsca.

Równie ważne jest regularne pastowanie butów. Przeznaczone do tego preparaty możesz kupić w praktycznie każdym kolorze, dzięki czemu nie tylko dodasz obuwiu blasku, ale także ukryjesz mniejsze uszkodzenia, na przykład przetarcia. Stosowanie pasty jest szczególnie ważne w przypadku obuwia wykonanego z matowej skóry. Zazwyczaj zaleca się nakładać ją dwa razy w tygodniu.
Właściciele skórzanych butów powinni także zainwestować w prawidła, czyli wypełniacze obuwia. Dzięki nim twój model nie straci swojego fasonu i nie ulegnie odkształceniom w trakcie przechowywania go w szafie. Aby dodatkowo zabezpieczyć buty, możesz również dokupić specjalny organizer.
Co ciekawe, skórzane buty posłużą ci o wiele dłużej, jeśli nie będziesz ich codziennie nosić. Skóra to naturalny materiał, który nieustannie pracuje i dopasowuje się do stopy. Właśnie dlatego warto od czasu do czasu dać jej odpocząć, chroniąc tym samym obuwie przed zbyt szybkim zniszczeniem.

Jak czyścić skórzane buty?

Ważnym elementem dbania o skórzane buty jest ich czyszczenie. Wiesz już, że możesz usunąć niektóre zabrudzenia wilgotną szmatką po powrocie do domu. Jednak w niektórych sytuacjach bawełniana ścierka to za mało. Szczególnie problematyczne może okazać się usunięcie z obuwia zaschniętych plam, na przykład z błota. W takich przypadkach warto sięgnąć po szczotkę, która równie znakomicie poradzi sobie z wyczyszczeniem podeszwy.

Uważaj, aby nie doprowadzić do przemoczenia butów ze skóry. Jeśli w trakcie spaceru dopadł cię deszcz, to jak najszybciej wypełnij obuwie gazetami. Papierowy magazyn powinien bez problemu wchłonąć wilgoć, ratując tym samym materiał przed zniszczeniem. Unikaj z kolei suszenia butów suszarką lub stawiania ich przy kaloryferze.
Autorka: Katarzyna Wendzonka