Data modyfikacji:

Jak prać kurtkę zimową z poliestru? Poradnik

Twoja ulubiona kurtka się wybrudziła, a szkoda ci pieniędzy na pralnię chemiczną? Nie ma problemu, podpowiemy ci, jak prać kurtkę zimową z poliestru w zaciszu domowym. Dzięki naszym wskazówkom jeszcze długo będziesz cieszyć się jej ciepłem i pięknym wyglądem.

pranie kurtki zimowej

Jak prać kurtkę zimową z poliestru? Niezbędne przygotowania

Wypranie kurtki poliestrowej nie należy do specjalnie trudnych zadań, ale musisz się do niego przygotować. Co jest szczególnie ważne?

 • Nałóż detergent na silne plamy
Jeśli zastanawiasz się, jak prać kurtkę zimową z poliestru, która została wybrudzona czerwonym winem, trawą albo krwią, to musisz wiedzieć, że takimi plamami musisz „zaopiekować się” przed wrzuceniem okrycia do pralki. Najlepiej na 20 minut przed jej włączeniem nanieść na plamę odrobinę mydełka odplamiającego (do kolorów) lub żelu do prania (również do kolorów), a następnie delikatnie wetrzeć detergent w tkaninę.

Uwaga! Jeśli twoja kurtka ma intensywny kolor, nigdy – pod żadnym pozorem, nie próbuj wyczyścić plam przy pomocy wybielacza do tkanin. W ten sposób przyczynisz się powstania brzydkich, trwałych śladów.

 • Przejrzyj kieszenie i ukryte kieszonki

Zanim wyjaśnimy ci, jak prać kurtkę z poliestru, bardzo ważna wskazówka – opróżnij wszystkie swoje kieszenie, a także poukrywane kieszonki. Upewnij się, że w dużych kieszeniach nie ma żadnych dziur, a jeśli są – wsuń w nie rękę i sprawdź, czy nie wpadł przez nie żaden przedmiot. Oczywiście przed praniem warto te dziury pozaszywać.

 • Rozłącz poszczególne części kurtki i pozapinaj zamki

Jeśli kurtka ma rozpinany kaptur – odłącz go od całości. Potem zapnij wszystkie guziki i zamki. Na koniec wywróć kurtkę na lewą stronę. Dzięki temu prostemu zabiegowi wszystkie twarde elementy (np. sprzączka od paska) zostaną ukryte i nie uszkodzą bębna pralki.

Jak prać kurtkę z poliestru – jakich detergentów użyć?

Jeśli pytając, jak prać kurtkę poliestrową, masz na myśli przede wszystkim rodzaj detergentów, to oczywiście i tu służymy pomocą.

Do prania kurtki nie zaleca się proszku – może działać zbyt agresywnie i odkładać się w różnych zakamarkach kurtki. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się płyn do prania albo po prostu kapsułka. Zwróć uwagę na jakość detergentu. Jako że kurtka nie będzie prana w wysokiej temperaturze, płyn musi być bardzo skuteczny.

Uwaga! W sprzedaży są dostępne specjalne detergenty do prania odzieży sportowej, czyli między innymi do kurtki z poliestru. Takie płyny oferuje między innymi marka dr Beckmann albo dr Reiner. 

Jak prać kurtkę poliestrową – instrukcja krok po kroku

Wiesz już, jak przygotować swój ulubiony ciuch do czyszczenia. Czas na konkretne wskazówki – jak prać kurtkę z poliestru? Oto instrukcja krop po kroku.

 1. Sprawdź na metce kurtki, w jakiej temperaturze należy ją prać. Jeżeli nie ma metki (bo na przykład z jakichś powodów została odcięta), załóż, że musisz zastosować niską temperaturę – maksymalnie 30-40 stopni Celsjusza. 
 2. Włóż odwróconą na lewą stronę kurtkę do bębna pralki. Nie ściskaj materiału zbyt mocno. 
 3. Włóż kapsułkę do bębna pralki, pamiętając, że należy ją ułożyć na dnie bębna, a nie między fałdami ubrań. Nigdy nie wkładaj więcej niż jedną kapsułkę. 
 4. Jeśli stosujesz płyn do prania, wlej go do dozownika. Pamiętaj, żeby nie wlewać zbyt dużych ilości detergentu – stosuj się do instrukcji zamieszczonej na butelce. 
 5. Zamknij bęben pralki. 
 6. Włącz program do prania tkanin delikatnych i ustaw temperaturę 30-40 stopni Celsjusza (lub wyższą, jeśli takie jest wskazanie na metce). 
 7.  Ustaw wirowanie na 500 obrotów na minutę. Szybsze obroty mogą uszkodzić twoją kurtkę. 
 8.  Włącz pralkę.

Cenna wskazówka: Pierz tylko kurtkę, nie dokładaj do bębna kolejnych ubrań. Dzięki temu wszystkie zakamarki okrycia zostaną dokładnie wyprane, a następnie wypłukane.

Jak prać kurtkę z poliestru ręcznie?

A może twoja pralka się zepsuła i zastanawiasz się, jak prać kurtkę z poliestru ręcznie? Na szczęście i na to jest prosty sposób.

Najpierw postępuj według wcześniej opasanych wskazówek (opróżnij kieszenie, rozłącz kurtkę i kaptur, upewnij się, że nigdzie nie ma dziur). Sprawdź, czy na materiale znajdują się plamy, które mogą okazać się wyjątkowo oporne na czyszczenie – jeśli tak, na 20 minut przed praniem nałóż na nie detergent.

Przygotuj dużą miskę z ciepłą wodą – optymalna temperatura to między 30 a 40 stopni Celsjusza. Dolej do wody odrobinę płynu i wymieszaj wszystko kilkoma energicznymi ruchami ręki.

Włóż kurtkę do miski i pozostaw ją w wodzie na około 10 minut. Następnie przy pomocy miękkiej gąbeczki zmywaj z okrycia wszystkie zanieczyszczenia. Po zakończeniu prania wypłucz kurtkę w chłodnej wodzie – zrób to dwa lub trzy razy, aby mieć pewność, że wszystkie resztki detergentu zostały wypłukane.

Jak prać kurtkę 100% poliester z membranami?

Na koniec prawdziwe wyzwanie – jak prać kurtkę zimową z poliestru, która wyposażona jest w specjalistyczne membrany (chroniące przed wiatrem i deszczem)? Tego typu odzież jest zazwyczaj bardzo droga i wymaga specjalnego traktowania. Nieumiejętne jej wypranie może poskutkować utratą bardzo przydatnych właściwości.

Z uwagi na powyższe zdecydowanie odradza się pranie sportowych kurtek z membranami w domowej pralce. O wiele bezpieczniejszym sposobem na przywrócenie odzieży czystości bez jej zniszczenia jest oddanie jej do profesjonalnej pralni chemicznej.

Jeżeli jednak nie masz wyboru i koniecznie musisz wyprać tego typu kurtkę samodzielnie, to pamiętaj, aby zastosować odpowiednie detergenty. Przykładem jest zestaw do pielęgnacji odzieży Outdoor Nikwax Tech Wash i TX. Direct – to specjalne środki do czyszczenia i impregnacji odzieży z membranami.

Autor: Robert Wojtaś