Data modyfikacji:

Jak prać plecak w pralce?

Pranie plecaka w pralce budzi duże zainteresowanie. To prosta i szybka możliwość usunięcia z niego zabrudzeń. Niektórzy jednak twierdzą, że taka forma czyszczenia plecaka jest całkowicie niedozwolona bez względu na to, z czego wykonany jest plecak. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda. Oczywiście – nie wszystkie plecaki nadają się do prania w pralce, ale w wielu przypadkach można to robić z powodzeniem. W tym artykule odpowiemy na najpopularniejsze pytania dotyczące prania plecaka w pralce. Dowiedz się, jak wyprać plecak w pralce.
Jak prać plecak w pralce?

Czy plecak szkolny można wyprać w pralce?

Ogólnie rzecz biorąc – tak. Nie każdy plecak nadaje się do prania w pralce. Wszystko zależy od materiału, z jakiego został wykonany. Plecaki skórzane musimy bezwzględnie czyścić ręcznie. Na szczęście, tego typu torby to rzadkość wśród uczniów. Plecaki szkolne można z powodzeniem prać w pralce z zachowaniem należytej ostrożności. Musimy też pamiętać, że wkładając plecak do bębna elektrycznej pralki, ponosimy pewne ryzyko. Niektóre elementy, np. zamki czy plastikowe sprzączki, mogą ulec zniszczeniu. Właśnie z tego powodu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producentów co do prania plecaka w pralce.

W jakiej temperaturze prać plecak?

Plecak w pralce należy prać w takiej temperaturze, jaką zarekomendował producent na metce. Będzie to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Czasem jednak zdarza się tak, że metka wypłowiała i stajemy przed prawdziwym problemem. W jakiej temperaturze prać plecak w pralce w takiej sytuacji? Zalecamy ustawienie temperatury nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Przy pierwszym razie warto ustawić temperaturę 30 stopni Celsjusza i przetestować, czy takie rozwiązanie będzie optymalne.

Pranie plecaka w pralce

Podczas prania plecaka w pralce koniecznie musimy przestrzegać kilku zaleceń. Pierwszą rzeczą, jaką bezwzględnie powinniśmy zrobić, jest wyjęcie z plecaka wszystkich zbędnych przedmiotów. Nieopatrzne zostawienie w nim flamastra, kredki czy chusteczek higienicznych może skończyć się fatalnie nie tylko dla samego plecaka, lecz także dla pralki.
Następną kwestią jest sprawa umieszczenia plecaka w bębnie – nie wolno wkładać do bębna samego plecaka. Do prania powinniśmy wrzucić również inne rzeczy, np. miękki koc czy bluzy polarowe. Dzięki temu plastikowe elementy plecaka nie będą się obijać o bęben pralki, co zniweluje potencjalne uszkodzenia.
Kolejną zasadą, której musimy przestrzegać, jest ustawienie właściwej temperatury, o czym wspomnieliśmy już wyżej. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że plecak zacznie farbować lub jego materiał ulegnie zniszczeniu. Pranie plecaka w zimnej wodzie także nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ usunięcie zabrudzeń w tak niskiej temperaturze może okazać się niemożliwe.
Podczas prania plecaka należy pamiętać o odpowiednim detergencie. Do zwykłych plecaków szkolnych warto wykorzystać tradycyjny płyn do prania. Lepiej nie stosować proszków – mogą się one nieodpowiednio wypłukać z zakamarków torby. Plecaki z membraną należy prać w płynie do odzieży sportowej, który najlepiej zadba o taki bagaż.
Program prania plecaka w pralce również odgrywa kluczową rolę. Jeśli jest taka możliwość, ustawiajmy pralkę na program do prania wełny lub rzeczy delikatnych. Zwróćmy szczególną uwagę nie tylko na temperaturę, lecz także na liczbę obrotów podczas wirowania. Dla bezpieczeństwa najlepiej będzie ustawić tu najniższą wartość. Jeżeli zaś nie mamy programu do prania rzeczy delikatnych, sprowadźmy manualne ustawienia prania.

Ręczne pranie plecaka

Jak już wspomnieliśmy, nie wszystkie plecaki można prać w pralce. Nie nadają się do tego plecaki skórzane, na kółkach czy ze stelażem, jeśli nie mamy możliwości wyjęcia tych elementów.
Plecak skórzany najlepiej wyczyścić miękką gąbką lub ściereczką. Należy unikać wszelkiego rodzaju szczotek, ponieważ mogą one uszkodzić delikatną strukturę materiału. Do czyszczenia takiego plecaka z zewnątrz można wykorzystać płyn do prania lub uniwersalny produkt do czyszczenia powierzchni. Jeśli plecak jest zabrudzony od jeansów, warto wykorzystać delikatne mleczko – należy jednak unikać produktów z granulkami ścieralnymi.
Do prania plecaków ze stelażem czy kołkami możemy wykorzystać płyn do prania oraz szczotki ryżowe, które pomogą pozbyć się największych zabrudzeń. Najlepiej wykorzystać różne rozmiary szczotek, by dotrzeć do wszystkich zakamarków plecaka.

Pranie plecaka w pralni chemicznej

Pralnie chemiczne oferują specjalne urządzenia, które czyszczą ubrania oraz akcesoria bez wykorzystania wody. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie może być optymalne, jeśli chodzi o plecak. Nie zawsze jednak tak jest. Kiedy możemy oddać plecak do pralni chemicznej? Wyłącznie wtedy, gdy na jego metce widnieje zalecenie co to tej formy czyszczenia. W przeciwnym razie pranie plecaka w pralni chemicznej nie ma większego sensu – jest kosztowne i nie zawsze wykonywane zgodnie z oczekiwaniami.
Podsumowując, pranie plecaka w pralce jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy został on wykonany z odpowiedniego materiału. Wszelkie wątpliwości w tej sprawie powinna rozwiać metka dołączona do torby. Absolutnie nie pierzemy w pralce plecaków skórzanych. Do prania wybieramy jedynie delikatne detergenty, ustawiamy odpowiednią temperaturę i najniższe obroty wirowania. Dzięki temu plecach zostanie wyczyszczony bez większego wysiłku.
Zdjęcie: IrynaKhabliuk/Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.