Twoje perfumy szybko wietrzeją i ich piękny zapach ulatnia się już na kilka godzin po aplikacji? Przyczyną jest prawdopodobnie niewłaściwa aplikacja. Przekonaj się zatem, jak właściwie stosować perfumy damskie, aby cieszyć się aromatem wybranej kompozycji zapachowej przez cały długi dzień.
Każda z nas doskonale wie, że idealnie dobrany zapach perfum to stylizacyjna kropka nad „i”. Masz jednak wrażenie, że wkrótce po aplikacji zapach twoich ulubionych perfum ulatnia się? To wcale nie musi oznaczać, że pachnąca esencja jest kiepskiej jakości. Przyczyną takiej sytuacji może być niewłaściwa aplikacja perfum. Musisz bowiem wiedzieć, że na trwałość perfum wpływ ma kilka czynników. Jeśli zatem chcesz przez długi czas cieszyć się zapachem swoich ukochanych Jadore czy Euphorii, przekonaj się jak w łatwy sposób przedłużyć trwałość perfum.
Na początek musisz wiedzieć, gdzie należy aplikować perfumy. To tzw. gorące punkty, czyli miejsca o mocnym ukrwieniu. Gdzie one się znajdują? To przede wszystkim szyja, zgięcia łokci oraz nadgarstki. Jednak najlepsze rezultaty osiągniesz, jeśli rozpylisz zapach na skórze tuż za uszami. W tym miejscu żyły znajdują się najbliżej skóry, dlatego to właśnie tam należy zaaplikować perfumy.
To jednak nie koniec. Pamiętaj też, że materiały świetnie chłoną zapachy, dlatego śmiało możesz skropić swoją sukienkę, koszulę czy marynarkę. Miej się jednak na baczności – perfumy powstają na bazie różnych substancji i mogą one odbarwiać materiał. Unikaj zatem spryskiwania delikatnych tkanin.
Kolejny sposób na to, aby przedłużyć trwałość perfum jest ich zaaplikowanie na mokre włosy. Po umyciu spryskaj swoją czuprynę ulubionym zapachem, pamiętaj jednak, aby robić to z umiarem. Perfumy zawierają alkohol, który może wysuszać włosy.
Kolejnym elementem, który wpływa na trwałość perfum, a co za tym idzie na czas, przez który je odczuwasz, jest poziom nawilżenia twojej skóry. Jeśli jest ona przesuszona zapach ulotni się znacznie szybciej. Dlatego dbaj o regularne nawilżanie cała, a tuż przed zaaplikowaniem ulubionego zapachu w miejscach, które spryskasz perfumami, rozprowadź bezwonny balsam lub wazelinę kosmetyczną. W ten sposób sprawisz, że nawet tanie perfumy będą bardzo trwałe.
Perfumy perfumom nie równe, a różnice te wynikają ze składów procentowych olejków zapachowych. Bo to właśnie ich zawartość w dużej mierze decyduje o tym, jak trwały efekt uzyskasz, po spryskaniu się ulubionym zapachem. Przykładowo testery perfum zawierają zazwyczaj preparat o najwyższym stężeniu, czyli ekstrakt perfum lub wodę perfumowaną. To wszystko po to, aby zapach jak najdłużej utrzymywał się na skórze.
Zwróć zatem uwagę na opis flakonika. Najmniejszą trwałością wyróżnia się woda odświeżająca, ponieważ zawiera jedynie do 3% olejków zapachowych. Dalej plasują się odpowiednio woda kolońska, toaletowa i perfumowana. Na końcu tej zapachowej hierarchii są perfumy, liczące nawet 45% olejków zapachowych.
Perfumy damskie to prawdziwe bogactwo zapachów. Możesz do woli przebierać pośród kompozycji kwiatowych, owocowych, orientalnych, morskich oraz ich połączeń. Nie warto zatem ograniczać się do jednego zapachu, który będzie ci towarzyszył przy każdej okazji. Ma to również wpływ na to, w jaki sposób będziesz odbierać swoje perfumy. Jeśli spryskujesz się nimi codziennie, twój zmysł powonienia szybko przyzwyczai się do wybranej kompozycji zapachowej. W efekcie odniesiesz mylne wrażenie, że perfumy szybko wietrzeją.
Musisz również pamiętać, że perfumy powinny być dostosowane do okazji czy wręcz pory roku. Zgromadź zatem kolekcję zapachów, którymi będziesz mogła do woli żonglować – dzięki temu nie dość, że zapach nie znudzi ci się za szybko, to jeszcze będziesz go dłużej odczuwać.
Kolejnym elementem, który determinuje trwałość perfum, jest rodzaj mieszaniny. To, na jakiej bazie powstał zapach perfum, wpływa na intensywność twoich odczuć. Przypomnij sobie legendarne Chanel no.5. Wiele osób mówi, że są to ciężkie i zbyt wyraziste perfumy. Wszystko to za sprawą aldehydów, czyli cząsteczek chemicznych, które nie dość, że intensywnie oddziaływają na nasz węch, to jeszcze świetnie wiążą inne aromaty. W efekcie nawet tanie perfumy aldehydowe będą znacznie intensywniejsze w odbiorze, niż lekka kwiatowo-cytrusowa kompozycja.
Wiesz z czego składa się zapach twoich perfum? Z nut głowy, serca oraz bazy. Jako pierwszą wyczuwasz nutę głowy, która utrzymuje się do około 20 minut po aplikacji. Następnie zapach stopniowo przechodzi w nutę serca, na którą składają się pośrednie akordy, zwiastujące wielki finał w postaci nuty bazy. To właśnie ona jest właściwym zapachem perfum. Zapach nuty bazowej wyczuwa się do nawet kilkunastu godzin po aplikacji.
Jeśli zatem chcesz przez długi czas cieszyć się wybranym zapachem, porównując testery perfum, nie kieruj się pierwszym wrażeniem. Daj perfumom czas, aby się rozwinęły i żeby do głosu doszła właśnie nuta bazy. Może się bowiem okazać, że bazowy zapach źle na tobie leży lub jest bardzo podobny do poprzednich perfum, jakich używałaś. W efekcie aromat będzie ci szybko ulatywał.
Zdjęcie: Envato Elements