Data modyfikacji:

Rodzaje peelingów – wszystko, co musisz wiedzieć!

Gładkie i jędrne ciało to rzecz, o której marzy każda kobieta. W uzyskaniu takiego efektu pomogą odpowiednie kosmetyki złuszczające naskórek. Jakie są rodzaje peelingów? Kto powinien je stosować? Sprawdź nasze peelingowe ABC!

Peeling do ciała i twarzy – jak działa, po co stosować?

Peeling, zwany również eksfoliacją, to zabieg kosmetyczny polegający na usunięciu martwych komórek naskórka. Działa złuszczająco na skórę, poprawiając jej wygląd i kondycję, a także likwidując drobne niedoskonałości. Regularne stosowanie peelingu ma wiele korzyści. Oto kilka z nich:
  • rozjaśnienie przebarwień,
  • oczyszczenie porów,
  • likwidacja zaskórników,
  • spłycenie zmarszczek,
  • wygładzenie blizn,
  • zapobieganie wrastaniu włosków po depilacji.
Kosmetyki złuszczające dzielą się na dwie podstawowe grupy: peelingi do twarzy oraz peelingi do ciała. Każdy z nich może występować w wielu rodzajach, stworzonych do pielęgnacji odmiennych typów skóry.

Czytaj również: Na czym polega strobing?

Rodzaje peelingów

Peelingi można podzielić na dwa sposoby. W zależności od głębokości działania wyróżniamy bardzo powierzchowne, powierzchowne, średniogłębokie oraz głębokie.

W warunkach domowych można wykonać jedynie płytkie złuszczanie, dlatego pozostałe rodzaje nie będą omawiane w artykule.

Drugi podział odnosi się do metody eksfoliacji. Trzy główne rodzaje peelingów to:
  • mechaniczne – np. zabiegi z użyciem specjalnej szczoteczki lub scruby,
  • fizyczne – wykonywane w gabinecie kosmetycznym, np. laser lub krioterapia,
  • chemiczne – opierające się na działaniu kwasów.
Zarówno peeling do ciała, jak i twarzy może przyjmować jeszcze wiele innych postaci. Poniżej znajdziesz ich opisy.

Scrub – najpopularniejsza forma peelingu

Scrub to kosmetyk zawierający drobinki, które złuszczają skórę pod wpływem tarcia. Wyróżniamy scruby drobnoziarniste i gruboziarniste. Te pierwsze są znacznie łagodniejsze, mogą więc być stosowane przez posiadaczki skóry normalnej i wrażliwej, natomiast gruboziarniste ze względu na dość agresywne działanie polecane są dla kobiet o cerze mieszanej bądź tłustej. 

Na rynku dostępne są zarówno scruby do ciała, jak i do twarzy. Złuszczające drobinki mogą być zawieszone w żelu, substancji myjącej lub też naturalnym oleju. Jest to z pewnością najpowszechniejszy rodzaj peelingu.

Scruby mogą zawierać substancje złuszczające różnego pochodzenia. Bardzo popularne są peelingi cukrowe. Zawierają one kryształki cukru, które po chwili wcierania w ciało rozpuszczają się pod wpływem wody.

Peelingi solne charakteryzują się nieco mocniejszym działaniem niż cukrowe. Ze względu na drażniące właściwości soli nie powinny ich stosować osoby o skórze suchej i wrażliwej, a także skłonnej do podrażnień. Peeling solny do ciała działa zmiękczająco i antycellulitowo oraz pobudza krążenie.

Popularne są także peelingi kawowe, wykorzystujące złuszczającą moc zmielonych ziarenek kawy. Oprócz wymienionych rodzajów można znaleźć również scruby zawierające orzechy, pestki, muszelki i inne substancje.

Scrub do twarzy doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Złuszczające drobinki oczyszczają pory, usuwając zaskórniki i zmniejszając ryzyko pojawienia się wyprysków.

Peel-off – idealny peeling na zaskórniki

Produkt typu peel-off to kolejny rodzaj peelingu mechanicznego, który stosuje się do twarzy.  Kosmetyk ten czasem nazywany jest maseczką, choć ma silne właściwości złuszczające.

Zazwyczaj przyjmuje postać kremu lub żelu, który nakłada się na skórę i czeka kilkanaście minut, aż zaschnie. Następnie pewnym ruchem ściąga się go z twarzy, a wszelkie zanieczyszczenia i zaskórniki schodzą wraz z substancją. Ten rodzaj peelingu doskonale sprawdza się u posiadaczek cery mieszanej, tłustej i trądzikowej.

Peeling enzymatyczny – o łagodnym działaniu

Peeling enzymatyczny jest zdecydowanie delikatniejszą formą złuszczania niż scrub. Zamiast ziarenek zawiera specjalne enzymy, które rozpuszczają martwe komórki naskórka.

Zazwyczaj są to substancje pochodzenia roślinnego. Ze względu na łagodne działanie jest polecany posiadaczkom cery suchej i wrażliwej, a nawet naczynkowej. Nie przyczynia się bowiem do powstawania pajączków i podrażnień, przywraca ładny koloryt skóry, a także delikatnie oczyszcza.

Na rynku dostępne są również peelingi enzymatyczne przeznaczone do cery mieszanej czy tłustej. Mają one po prostu silniejsze działanie.

Choć ten kosmetyk występuje zazwyczaj w wersji do twarzy, można kupić również enzymatyczny peeling do ciała.

Peeling kwasowy – do każdego typu cery

Ten kosmetyk również zaliczyć można do peelingów chemicznych. Zawiera naturalnie występujące kwasy, które usuwają martwe komórki naskórka. W produktach do użytku domowego znaleźć można kwasy o niskim stężeniu, te mocniejsze są używane w gabinetach kosmetycznych.

Do najpopularniejszych należą tzw. kwasy AHA, np. migdałowy, jabłkowy czy też glikolowy. W produkcji kosmetyków używa się również kwasu salicylowego (BHA), a także laktobionowego (PHA).

Peelingi kwasowe mogą być stosowane praktycznie przy każdym typie skóry, jednak przeznaczenie konkretnego kosmetyku zależy od użytych substancji oraz ich stężenia. Częściej występują w wersji do twarzy niż do ciała.

Kwas salicylowy dzięki zdolności wnikania w głąb skóry doskonale sprawdzi się u osób z problemem trądziku. Odblokowuje pory, a także zapobiega tworzeniu się wyprysków.

Kwasy AHA działają jedynie powierzchniowo, dlatego mogą je stosować kobiety o cerze normalnej czy wrażliwej. Kwasy AHA delikatnie złuszczają martwe komórki, rozjaśniają przebarwienia, a także nawilżają tkanki.

Czasem jednak podrażniają skórę, należy więc stosować je z rozwagą. Kwas laktobionowy natomiast dzięki łagodnemu działaniu doskonale pielęgnuje nawet bardzo wrażliwą cerę. Istnieją również peelingi kwasowe do cery dojrzałej, niwelujące zmarszczki, a także likwidujące plamy pigmentacyjne.

Kwasowy peeling do ciała działa zazwyczaj wygładzająco lub nawilżająco. Takie właściwości zapewnia np. kwas hialuronowy.

Peeling antycellulitowy – na pomarańczową skórkę

Peelingi antycellulitowe nie tworzą z pewnością jednorodnej grupy, jednak zostały tu umieszczone ze względu na ich specyficzne przeznaczenie. Mogą przybierać postać scrubów, peelingów enzymatycznych, a nawet błotnych.

Zawierają substancje złuszczające martwe komórki, a także specjalne składniki aktywne pomagające likwidować pomarańczową skórkę. Antycellulitowy peeling do ciała zawierać może algi, składniki rozgrzewające (np. kapsaicynę), a także kofeinę o właściwościach pobudzających krążenie.

Dzięki temu kosmetyk nie tylko wygładza skórę, ale także ujędrnia ją i przyczynia się do spalania tłuszczu. 

Peeling gommage – jak ścierająca gumka

Na koniec przedstawiamy najmniej popularny rodzaj peelingu. Gommage należy do kosmetyków enzymatycznych, jest jednak ich najdelikatniejszą formą. Jego działanie porównać można do ścierającej gumki. Przyjmuje bowiem zazwyczaj postać kremu, który nakłada się na twarz lub ciało i czeka, aż zastygnie. Następnie zaś można postąpić na jeden z dwóch sposobów.

W przypadku cery wrażliwej lub naczynkowej należy po prostu delikatnie zmyć produkt letnią wodą. Natomiast posiadaczki skóry tłustej i mieszanej powinny masować twarz suchymi dłońmi, wykonując koliste ruchy. Kosmetyk zacznie się rolować i ścierać jak gumka – stąd właśnie jego nazwa.

Dzięki takiej wielofunkcyjności gommage mogą stosować posiadaczki praktycznie każdego typu cery.

Autor: Olga Wacholc