Data publikacji:

Jak rozplątać łańcuszek?

To nie jest tak, że każdy zaplątany łańcuszek musisz spisać na straty. Możesz zastanawiać się, czy jubiler rozplącze łańcuszek oraz ile kosztuje rozplątanie łańcuszka. Możesz też głowić się godzinami, jak rozplątać łańcuszek samodzielnie. A możesz skorzystasz z naszych rad. Omawiamy domowe sposoby, jak odplątać łańcuszek.
jak rozplątać łańcuszek

Jak odplątać łańcuszek? Czy jest to realne?

Supełki na biżuterii są najczęściej wynikową jej nieprawidłowego przechowywania. Odplątanie zasupłanego naszyjnika, a nawet cienkiego i delikatnego łańcuszka jest jednak realne. W tym artykule opisujemy skuteczne sposoby na rozplątanie łańcuszka – tego ulubionego, o który drżysz od momentu, kiedy zobaczyłaś na nim jeden, kilka lub kilkanaście supełków! O zgrozo!

Jak rozplątać złoty, cienki łańcuszek?

Do tego wystarczy jednie igła. Jeśli twoja biżuteria kobieca jest delikatna, wybierz cienką igłę. Podczas całego procesu zachowaj szczególną ostrożność, by nie uszkodzić cienkiego naszyjnika. 
Jak rozplątać łańcuszek igłą? Znajdź jego wolny koniec. Przesuwając palcami wzdłuż niego, dojdź do miejsca, gdzie świecidełko się zaplątało. Włóż końcówkę igły pod fragment łańcuszka znajdujący się najbliżej zewnętrznej strony supła. Z największą możliwą delikatnością pociągnij w swoją stronę. W ten sposób wysuniesz z węzła fragment łańcuszka. Jeśli to się uda, przejdź do kolejnego elementu supła. Powtórz czynności i uzbrój się w cierpliwość – to się opłaca, gdyż w ten sposób uratujesz łańcuszek samodzielnie.
Mocne szarpnięcia lub nieuważne ułożenie igły (jednej końcówki agrafki) mogą doprowadzić do rozerwania biżuterii. Jeśli jednak supełek jest mocno związany, zastosuj olej. O tym jednak w kolejnym podrozdziale.

Jak rozplątać łańcuszek? Domowe sposoby – olej 

Czy można rozplątać łańcuszek olejem? Tak. Jest to świetny sposób nawet na najbardziej delikatny splot biżuterii. Olej przyspieszy rozplątywanie łańcuszka, o którym mowa w poprzednim podpunkcie. Co więcej – olej, olejek lub oliwa zapobiegną ewentualnym otarciom biżuterii. 
 • Jak rozplątać łańcuszek? Przygotuj odrobinę oleju lub oliwy, igłę lub szpilkę, a także niewielką miskę i ściereczkę.
 • Włóż splątaną biżuterię do miski z tłuszczem w taki sposób, by zanurzyć tylko splątaną część. 
 • Po kilku chwilach połóż naszyjnik na ścierce, by nieco odsączyć łańcuszek z oleju. 
 • Jak rozplątać supeł na łańcuszku? Umieść igłę lub szpilkę w środku supła, w ogniwach łańcuszka. Lekko pociągnij w swoją stronę.
 • Puściło? Gratulacje! Po rozplątaniu supełka przesuwaj łańcuszek na zewnątrz.
 • Możesz przeprowadzać tę operację za pomocą dwóch igieł lub dwóch szpilek – praca pójdzie ci wtedy znacznie szybciej. 
 • Oczyść wytłuszczony naszyjnik. Pozostaw do go wysuszenia. Do całkowitego odtłuszczenia biżuterii warto jest zastosować specjalny detergent, który spłuczesz ciepłą wodą. 
 • Czy jubiler rozplącze łańcuszek oraz ile kosztuje rozplątanie łańcuszka?

  Czy jubiler rozplącze łańcuszek? Tak! Zaplątaną biżuterię, łańcuszki, bransoletki lub bardzo długie kolczyki, jeśli nie poradzisz sobie, używając naszych sposobów, zanieś do złotnika. Jeśli boisz się, by nie zniszczyć cennej biżuterii, udaj się do jubilera. On posiada specjalistyczne przyrządy oraz fachową wiedzę, by bez szwanku dla twoich naszyjników rozplątać je. 
  Ile kosztuje rozplątanie łańcuszka? Czasem będzie to pomoc „za jeden uśmiech”, a czasem będzie trzeba z portfela wyjąć kilka albo kilkanaście złotych. Każdy fachowiec od złotek ma swój cennik. 
  Wiesz już, jak rozplątać złoty łańcuszek. Nie jest to trudne, ale wymaga skupienia, ostrożności i cierpliwości. 
  Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.