Data modyfikacji:

Jak się ubrać do filharmonii?

Wizyta w filharmonii dla wielu osób stanowi okazjonalne wyjście, na przykład podczas świętowania rocznicy bądź innego ważnego święta. Często pojawia się wówczas pytanie, jak się ubrać do filharmonii. Jest kilka ogólnych zasad, które warto znać i stosować, choć oczywiście wiele zależy od pogody czy pory roku. Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi dotyczących filharmonii: jak się ubrać latem i zimą oraz na co powinny zwracać uwagę panie, a na co panowie. 
jak ubrać się do filharmonii

Jak ubrać się do filharmonii? Ogólne wytyczne 

Zgodnie z tradycją, do filharmonii, podobnie jak do opery czy teatru, należy ubrać się elegancko. Choć w teatrze coraz wyraźniej odchodzi się od tego zwyczaju, stawiając na większą wygodę i dowolność, to warto wiedzieć, jak się ubrać do filharmonii, gdzie wciąż mile widziane są wizytowe, a nawet wieczorowe stylizacje – szczególnie w dniu premiery, która zawsze jest dla artystów i widzów wyjątkowym wydarzeniem. Strój powinien być formalny i pełen klasy. Wyjście do filharmonii można potraktować jak szykowną galę, jednak nie należy przesadzać, zakładając np. rozkloszowaną suknię balową czy frak. Jest to świetna okazja do zaprezentowania się w sposób zupełnie inny, niż na co dzień w pracy czy podczas spotkań z przyjaciółmi.
Co istotne, wśród tradycji mówiących o tym, jak ubrać się do filharmonii, nie ma wytycznych dotyczących kolorów stylizacji. Można więc dać się ponieść fantazji i wybierać kreacje z całej gamy kolorystycznej. Warto jednak zrezygnować z krzykliwych wzorów i printów, a postawić raczej na stonowane, jednobarwne fasony. Materiał, z którego wykonany jest strój (dotyczy to przede wszystkim strojów kobiecych), również powinien być elegancki. Dobrze wygląda np. satyna, tafta, aksamit, jedwab, welur, żorżeta, a nawet wiskoza i nierozciągliwa bawełna. 
Należy też mieć na uwadze, że niektórych elementów garderoby nie wypada zakładać do filharmonii. Przede wszystkim nie powinno się odsłaniać zbyt dużo ciała, dlatego lepiej zrezygnować z sukienek mini, krótkich spodenek i głębokich dekoltów. Raczej nietrafionym pomysłem byłoby też założenie sportowego obuwia, dresów, bluzy z kapturem czy obcisłych jeansów. Nikt co prawda nie zostanie przez wzgląd na taki strój wyproszony, jednak z pewnością wśród pozostałych gości, obsługi i artystów pojawi się pewien niesmak. 

Strój kobiecy do filharmonii 

Zdecydowanie idealną odpowiedzią na pytanie, jak się ubrać do filharmonii, jest określenie strój wizytowy. U kobiet oznacza to możliwość wyboru sukienki lub garsonki i spodnium. Pośród sukienek możliwości jest wiele. Dobrze sprawdzi się sukienka koktajlowa, np. z delikatnie lejącego się materiału w kształcie litery A, sięgająca za kolano. Zdecydowanie można postawić też na tzw. małą czarną, czyli prawdziwy klasyk na różnego rodzaju wyjścia. Najważniejsze jednak to pamiętać o tym, by nie przesadzić w żadną stronę – sukienka nie powinna być zbyt kusa czy pstrokata, ale też lepiej zrezygnować z fasonów typu princess, czyli balowy styl rozkloszowanych, tiulowych sukni, ciągnących się po ziemi niczym w bajkach o księżniczkach. Najlepiej jest wypośrodkować te dwie skrajne możliwości, wybierając opcję elegancką i stonowaną. 
Wyjątkiem są premiery – podczas takich wieczorów można pozwolić sobie na bardziej wieczorowe stroje, takie jak suknie do ziemi. 
Dodatki powinny być stonowane – delikatna biżuteria, torebka najlepiej mała lub średnia oraz buty w typie czółenek, szpilek, mokasynów czy lordsów. Zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim na nogi wypada założyć rajstopy, latem cienkie cieliste lub czarne, a zimą ciemne kryjące. 

Filharmonia – jak się ubrać? Porady dla mężczyzn 

Mężczyźni również powinni wiedzieć, jak się ubrać do filharmonii, aby wyglądać elegancko i schludnie. Można sięgnąć po klasyczny koktajlowy garnitur w ciemnym kolorze, ale nie w czarnym – jest on zarezerwowany na bardziej oficjalne, wieczorowe wyjścia. Dobrze sprawdzą się różne odcienie granatu bądź szarości lub delikatna krata w stonowanych barwach. Kolor koszuli można dobrać dowolnie – najbardziej gustownie prezentuje się zazwyczaj biała, choć można też wybrać bardziej biznesowy błękit. Do koszuli powinno się założyć krawat w jednym kolorze lub w delikatne, ale nie rzucające się mocno w oczy wzory. 
Warto wykorzystać poszetkę, nadającą stylizacji dodatkową elegancję. Buty najlepiej, aby były ciemne – mogą być czarne. Podobnie jak w przypadku stroju pań, lepiej zrezygnować z krzykliwych kolorów czy wzorów. 

Jak się ubrać do filharmonii zimą?

Być może zastanawiasz się, jak należy się ubrać do filharmonii zimą, kiedy pogoda wymusza na nas dodatkowe elementy garderoby. Wszelkie zasady dotyczące stroju pozostają te same, co w sezonie letnim, natomiast do stylizacji dołączają okrycia wierzchnie. Wełniane płaszcze w stonowanych barwach lub sztuczne futra nadadzą gościom filharmonii prawdziwy szyk, a nawet prestiż, na który w końcu można sobie czasami pozwolić. 
Kobiety odkryte szpilki czy lordsy mogą zamienić na eleganckie kozaki lub botki, najlepiej na obcasie, choć oczywiście nie jest to wymóg. Można też pozostać przy szpilkach, nawet w przypadku mocno zimowej aury na zewnątrz – jednym z rozwiązań jest skorzystanie z szatni i zmiana obuwia wewnątrz filharmonii, a drugie to zamówienie taksówki i wyjście z niej pod samym wejściem, aby jak najmniej chodzić w szpilkach po śniegu. 
W przypadku mężczyzn obuwie z reguły nie ulega zmianie podczas zimowych wizyt w filharmonii, pojawia się dodatkowo jedynie elegancki płaszcz i szalik. Można też postawić na gustowny kapelusz. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Rita Turbiarz