Data publikacji:

Jak się ubrać do ginekologa? Przygotowanie do wizyty

Wizyta u ginekologa, zwłaszcza ta pierwsza, dla wielu kobiet jest przeżyciem stresującym i związanym z licznymi wątpliwościami. Jak ubrać się do ginekologa? Czy badanie można wykonać w trakcie miesiączki? Czy należy się przed nim wydepilować? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
jak się ubrać do ginekologa

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Pierwsze badanie ginekologiczne to szczególne wydarzenie w życiu każdej kobiety. W odróżnieniu od innych lekarzy, których odwiedzamy rutynowo, ginekolog przełamuje intymną granicę, co może wiązać się z poczuciem zdenerwowania i wstydu.
Przed przekroczeniem progu gabinetu specjalisty warto zasięgnąć jak najwięcej informacji o tym, jak wygląda badanie, ale także uświadomić sobie, że nie jest ono czymś, co powinno wywoływać złe emocje. Wręcz przeciwnie: troska o zdrowie intymne oraz regularne sprawdzanie stanu zdrowia to interes każdej kobiety.
Jeśli planujesz swoje pierwsze badanie, postaraj się znaleźć lekarza o najlepszych opiniach, związanych nie tylko z jego doświadczeniem, ale i empatią. Ginekolog to szczególny specjalista, który powinien odznaczać się sympatycznym usposobieniem i delikatnością.

Pierwsza wizyta u ginekologa: to musisz wiedzieć

 • Jeśli jesteś dziewicą, bezzwłocznie poinformuj swojego lekarza o tym jeszcze przed badaniem. Kobiety, które jeszcze nie współżyły, są badane zupełnie inaczej niż panie aktywne seksualnie. Badanie dziewicy przebiega z użyciem mniejszego wziernika lub, w niektórych przypadkach, przez odbyt.
 • Ginekolog podczas pierwszego spotkania zada ci kilka pytań, między innymi o termin ostatniej miesiączki, regularność cykli, plany macierzyńskie, ogólny stan zdrowia.
 • Badanie w trakcie miesiączki jest możliwe, dlatego jeśli do wizyty skłania cię nagły przypadek, nie musisz z niego rezygnować. Jeśli jednak chcesz zgłosić się na wizytę kontrolną, dla własnego komfortu zaczekaj na ustanie krwawienia.
 • Najlepszy czas na kontrolne badanie ginekologiczne przypada pomiędzy 5. a 10. dniem cyklu, a więc tuż po miesiączce, a przed owulacją.
 • Przed badaniem warto zachować przynajmniej 24-godzinną wstrzemięźliwość seksualną.
 • Jak się ubrać do ginekologa?

  Wizyta u ginekologa nie wiąże się ze szczególnymi wytycznymi odnośnie ubioru. Ważne, byś czuła się komfortowo. Jeśli pogoda na to pozwala, możesz włożyć sukienkę lub spódniczkę, którą przed badaniem wystarczy podciągnąć.
  Warto wiedzieć, że w wielu gabinetach można skorzystać ze spódniczki ginekologicznej. To jednorazowy ubiór, który pozwoli ci czuć się swobodniej podczas badania, bez „paradowania” bez dolnej części odzieży. Coraz więcej gabinetów udostępnia pacjentkom także prywatne łazienki, w których mogą przygotować się do badania.

  Jak przygotować się do wizyty u ginekologa: higiena osobista

  Choć to oczywiste, że na badanie ginekologiczne najlepiej zgłosić się po wzięciu prysznica, warto pamiętać, aby nie traktować okolic intymnych dużą ilością środków myjących, które zaburzają ilość śluzu. Nie stosuj również mocno perfumowanych kosmetyków – zapach to jeden z czynników istotnych dla lekarza, pozwalający ustalić mu na przykład rodzaj infekcji intymnej.
  A co z depilacją? Cóż – jeśli preferujesz usuwanie włosów z okolic intymnych, możesz to zrobić także przed wizytą u ginekologa. Kobiety, które nie preferują golenia, nie są do tego zobligowane.
  Zdjęcie: Envato Elements