Data modyfikacji:

Jak ubrać się na pogrzeb? Zasady dla mężczyzn i kobiet. Latem i zimą

Pogrzeb nie należy do najprzyjemniejszych uroczystości i raczej nie skłania do myślenia o własnym ubiorze. Z drugiej jednak strony, aby okazać zmarłemu i jego bliskim szacunek, musimy zadbać o odpowiedni strój. Jak się ubrać na pogrzeb? Jak powinna ubrać się kobieta, a jak mężczyzna? Jaki strój najlepiej wybrać w zimne dni, a jaki będzie najlepszy na pogrzebie latem? I co z makijażem oraz dodatkami? 

Jaki strój na pogrzeb?

jak ubrać się na pogrzeb

Strój na pogrzeb – nie tylko czerń

Pytaniem, które często zadają sobie żałobnicy, jest to o odpowiedni kolor ubrań zakładanych na ceremonię. Czy strój na pogrzeb zawsze powinien być czarny? I czy należy ubrać się na czarno od stóp do głów?
Jak twierdzą specjaliści od savoir vivre’u, kolor czarny zarezerwowany jest dla najbliższych osoby zmarłej – zwłaszcza w wydaniu „całościowym”. Jeśli więc chowamy rodzica, brata czy męża, to rzeczywiście powinniśmy ubrać się na czarno. Jeżeli natomiast jest to dalsza rodzina albo znajomy, to możemy wybrać inne kolory – grafit albo granat. Nie oznacza to jednak, że jeżeli udajemy się na pogrzeb osoby, której niemal nie znaliśmy, to możemy pozwolić sobie na jeszcze większą swobodę – wtedy również wybieramy grafit lub granat w połączeniu z czernią.

Jak ubrać się na pogrzeb latem? Zasady dla kobiet i mężczyzn

Letnie ubranie na pogrzeb może przysporzyć wielu trudności – nierzadko nie wiemy na przykład, czy w upał można podarować sobie rajstopy albo czy dopuszczalne jest udanie się na ceremonię w ciemnych sandałach. 
Niestety okoliczności nie pozostawiają zbyt dużo swobody. Reguły jasno stanowią, że damski strój na pogrzeb, niezależnie od pory roku, powinien obejmować rajstopy oraz pełne buty – wykluczone są nawet te z gołą piętą albo palcami.


Przeczytaj także: Modne znicze


Co do samego ubrania, „dozwolona” jest tutaj sukienka o długości w kolano lub dłuższa, takiej samej długości spódnica, elegancka bluzka (w kolorze czarnym, granatowym, grafitowym albo białym) albo klasyczne, wąskie spodnie. Należy przy tym pamiętać, że:

  • szpilki nie mogą być bardzo wysokie,
  • sukienka nie powinna być obcisła,
  • absolutnie zakazana jest długość mini oraz głębokie rozcięcia,
  • nie wypada założyć bluzki lub sukienki z głębokim dekoltem,
  • ramiona muszą być zakryte.
Odpowiednim strojem dla mężczyzny będzie oczywiście garnitur. Latem szczególnie sprawdzają się ciemne garnitury lniane, które pozwalają przetrwać upał we względnym komforcie. Jeżeli jednak takiego nie posiadamy, należy założyć jakikolwiek z ciemnej tkaniny. 

Czy męski strój na pogrzeb to jednak zawsze garnitur? Nie – można go zastąpić eleganckimi, ciemnymi spodniami, białą koszulą oraz np. grafitową czy granatową marynarką (o ile zmarły nie był nam bardzo bliski).

Warto pamiętać, że na ceremonię nie należy zakładać:

  • jeansów (nawet czarnych),
  • jasnych garniturów,
  • koszuli z krótkimi rękawami – nie są wskazane nawet w największy upał.
Niepotrzebne jest także łączenie czarnego garnituru z czarną koszulą. Biała będzie jak najbardziej odpowiednia. 

Jak ubrać się na pogrzeb zimą?

Jeżeli pogrzeb odbywa się zimą, to damski strój na pogrzeb może składać się z odpowiedniej grubości rajstop oraz sukienki. Dozwolone połączenia to oczywiście także elegancka bluzka ze spodniami bądź spódnicą, oraz marynarką. 

Rajstopy powinny być czarne albo po prostu ciemne, z kolei jeśli chodzi o obuwie – zaleca się zwykłe kozaki. Sukienka i w tym przypadku nie może być obcisła albo zbyt krótka, błędem jest również prezentowanie gołych ramion. 
Zimowe ubranie na pogrzeb to oczywiście także odpowiednie okrycie. Specjaliści od savoir vivre’u zalecają paniom futra, eleganckie płaszcze albo kurtki. Niedozwolone są natomiast:

  • kurtki i płaszcze w krzykliwych kolorach – np. czerwone,
  • zwracające na siebie uwagę szale czy czapki – np. różowe czy pomarańczowe.

Męski strój na pogrzeb zimą to zawsze garnitur albo zestaw składający się z eleganckich spodni, koszuli oraz ciemnej marynarki. Odpowiednim okryciem jest płaszcz. 

Co na pogrzeb – dodatki

Na pogrzeb można założyć dodatki, należy jednak pamiętać, że powinny one być dyskretne i eleganckie. Odpowiednią biżuterią są na przykład perły – pod warunkiem, że nie będzie to zestaw składający się z kolczyków, bransoletki i potrójnego wisiorka. 

Dobrym pomysłem jest założenie zegarka, o ile będzie to jednak model elegancki, a nie sportowy. 

Warto także pamiętać, że jeżeli dzień pogrzebu jest deszczowy, to dobrze byłoby zabrać ze sobą parasol. Nie może być to jednak egzemplarz z reklamą (np. sieci komórkowej), jego kolor także musi być dopasowany do okoliczności, czyli bardzo stonowany. To nie czas na parasole przezroczyste, w kwiaty czy w intensywnych barwach. 
Latem wielu żałobników zakłada okulary – umożliwiają one nie tylko ochronienie oczu przed słońcem, ale także ukrycie łez. Należy jednak pamiętać, że oprawki powinny być klasyczne, proste. Na pogrzeb nie należy zakładać okularów z lustrzanymi szkłami.

Makijaż na pogrzeb – tak czy nie?

Makijaż na pogrzeb to dobry pomysł, o ile przestrzegamy pewnych zasad. Niewskazany jest: 
  • makijaż wieczorowy – np. smokey eyes,
  • makijaż bardzo kolorowy – np. z użyciem intensywnie niebieskich czy zielonych cieni,
  • intensywny makijaż ust – czerwona lub bordowa pomadka będzie zbyt wyzywająca,
  • mocne podkreślanie policzków różem.
Jeżeli osoba zmarła była nam bardzo bliska, warto rozważyć zrezygnowanie z makijażu albo użycie kosmetyków wodoodpornych. W przeciwnym razie może się okazać, że łzy zupełnie zrujnują nasze wysiłki i w znacznym stopniu pogorszą wygląd. 

Uwaga! Udając się na pogrzeb nie należy używać perfum. Jeżeli jednak czujesz taką wielką potrzebę, to użyj tych o delikatnej woni, które nie będą drażnić innych uczestników ceremonii. Pamiętaj także o umiarze – jedno psiknięcie w zupełności wystarczy.  


Przeczytaj także:

  1. Jak zrobić stroik na cmentarz?
  2. Szukamy odpowiedzi na trudne dziecięce pytania
  3. Czerń - pożądany gość w naszej garderobie

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.