Data publikacji:

Jak wyczyścić buty zamszowe?

Kochasz swoje zamszowe botki i szpilki? Dbaj o nie właściwie, by były piękne. Pamiętaj, że skóra ta wymaga nieco innego traktowania niż licowa. Jest bardziej podatny na zabrudzenia, łatwo nasiąka wodą, dlatego dbaj przede wszystkim o to, by nie niszczyć zamszowych butów. Najbezpieczniej jest też czyścić buty zamszowe na sucho.
Jak wyczyścić buty zamszowe

Soda, mleko, gumka do ścierania, szczoteczka, spray – jak wyczyścić buty zamszowe? Zebraliśmy podpowiedzi

Zanim przypomnimy metody czyszczenia zamszu, warto wspomnieć, że najważniejszym zabiegiem w przypadku tej skóry jest impregnacja. Jest tak ważna, bo przede wszystkim ochroni zamsz przed przemakaniem. Impregnować należy nowe buty, ale też zabieg ten powinno się powtarzać po każdym czyszczeniu. Znakiem, że buty wymagają kolejnej impregnacji, jest sytuacja, gdy woda wsiąka w zamsz – obserwuj, czy np. krople deszczu szybko znikają na skórze. Możesz kupić impregnaty w postaci wosku lub sprayu. Spray rozpylaj z odległości około 20 cm i zostaw do wyschnięcia, unikaj mocnego słońca, które może odbarwić skórę. Pamiętaj też, że wosk będzie silniejszą ochroną przed wilgocią, ale też zmieni strukturę zamszu i sprawi, że będzie on mniej puszysty.

Jak wyczyścić buty zamszowe? Uważaj z pastami

A jeśli już trzeba będzie zamszowe buty wyczyścić, pamiętaj, że skóry tej nie wolno czyścić na mokro, bo woda zostawi na niej nieestetyczne plamy, a zamsz może się też odbarwić i buty będą w efekcie zniszczone. Nie używaj też past czy środków czyszczących dedykowanych skórze licowej, ponieważ mogą one uszkodzić zamsz. Dopuszczalne są jedynie delikatne środki czyszczące w sprayu – zanim je jednak zastosujesz, sprawdź zalecenia producenta dostępne na opakowaniu. Pamiętaj, że silnych środków można ostatecznie użyć w przypadku silnych zabrudzeń, np. ze smaru i oleju samochodowego, czy innych trudnych do usunięcia na sucho substancji.

Suszenie butów zamszowych

Gdy już wyczyścisz buty, wysusz je. Powinny schnąć naturalnie, powoli, nie wolno zaś suszyć obuwia suszarką, piecykiem czy na kaloryferze. Gorący strumień powietrza może je wówczas odkształcić. Istnieje jednak pewien stary i sprawdzony sposób na suszenie butów. Najlepiej jest wypchać je zgniecionymi gazetami w taki sposób, by zachowały kształt, i zostawić do wyschnięcia.

Czyszczenie butów zamszowych – codzienna pielęgnacja

Do codziennej pielęgnacji butów zamszowych należy używać specjalnej szczotki lub gumki do zamszu. Dzięki takiemu nacieraniu łatwiej będzie usunąć ewentualne zacieki, a szczoteczka skutecznie wyczyści lekkie zabrudzenia i kurz, który zbiera się pomiędzy drobnymi włoskami zamszu. Uważaj tylko, by nie pocierać zbyt mocno – może to doprowadzić do uszkodzenia faktury materiału. Ważne też jest, by szczotkowanie odbywało się pod włos.

Jak wyczyścić buty zamszowe – domowe sposoby

Jeśli nie masz gumowej szczoteczki, możesz wykorzystać domowe sposoby na czyszczenie zamszowych butów. Jednym z najpowszechniejszych i najbardziej znanych domowych sposobów na czyszczenie obuwia zamszowego jest usuwanie zabrudzeń przy pomocy czerstwej skórki od chleba. W sytuacji, gdy buty są bardziej zabrudzone, np. plamami oleju, trzeba je posypać talkiem i zostawić na kilka godzin. Talk następnie należy dokładnie wytrzepać i wyczyścić buty szczotką do zamszu lub skórką od chleba. Drobne zabrudzenia możesz też spróbować wytrzeć zwykłą, szkolną gumką do ścierania. Polecanym sposobem jest też szorowanie plam pastą z sody i mleka. Warto jednak pamiętać, że sposoby te nie poradzą sobie z mocnymi zabrudzeniami.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.