Data publikacji:

Jak wyprać wełniany płaszcz?

Płaszcz wełniany – pranie na koniec sezonu – obowiązkowe. Ale równie ważne są: przechowywanie płaszcza wełnianego w odpowiednich warunkach poza sezonem jesienno-zimowym, czyszczenie z niewielkich zabrudzeń oraz analiza metki wszytej w płaszcz. A wszystko po to, by ubranie z wełny służyło przez wiele lat. Z artykułu dowiesz się, jak wyprać wełniany płaszcz oraz poznasz tajniki pielęgnacji płaszcza z wełny.
Jak wyprać wełniany płaszcz?

Pranie płaszcza z wełny w pralni chemicznej kontra pranie w domowej pralce

Opcja najbardziej bezpieczna dla płaszcza. Jednak, jeśli twój płaszcz ma wiele szlufek, guzików i zapinek, musisz wiedzieć o tym, że żadna pralnie nie weźmie odpowiedzialności za oderwanie tychże oraz zniszczenia powstałe na płaszczu w procesie prania chemicznego.
Jednak zaletą prania płaszcza wełnianego w pralni chemicznej jest to, że za stosunkowo niewielką cenę odbierasz czysty i suchy płaszcz. A że suszenie wełny w domowych warunkach trwać może kilka dni, to niewątpliwie kusi oddanie na dobę lub dwie płaszcza do pralni i odzyskanie go odświeżonego.
Pranie płaszcza wełnianego w domowej pralce ma także plusy i minusy. Zanim przystąpisz do czynności pielęgnacyjnych ubrania, zapoznaj się z danymi zapisanymi na metce płaszcza.
Jeśli twoja pralka wyposażona jest w program do prania wełny, to koniecznie go wykorzystaj (jeśli nie, wówczas użyj trybu delikatnego). Temperatura prania nie może być wyższa niż 30-40 stopni (w zasadzie, czym mniej, tym lepiej dla tkaniny), a czas prania stosunkowo krótki. Wyłącz opcję odwirowywania, by chronić materiał przed zniszczeniem.

Czy można prać płaszcz wełniany ręcznie?

Tak! I jest to najlepsza metoda na to, by wyczyścić płaszcz wełniany. Użyj letniej wody oraz minimalnej ilości środka do prania wełny. Nie używaj proszków do prania oraz płynów do prania tkanin innych niż wełniane. Nie wyciskaj gwałtownie ubrania. Nie wykręcaj go. Nie wyżymaj. Jeśli zachowasz te środki ostrożności, to podczas procesu prania płaszcz wełniany nie skurczy się oraz nie zmechaci się.

Płaszcz wełniany – pranie to bułka z makiem, gorzej z suszeniem

Mamy na to jednak radę! Niektórzy skarżą się, że chętnie upraliby płaszcz wełniany w domu, ale nie mają miejsca, by go porządnie wysuszyć. Proces suszenia płaszcza wełnianego jest bardzo ważnym zabiegiem.
Umieść płaszcz na drewnianym wieszaku (ewentualnie na obszernym plastikowym plecaku). Wywieś na dworze w przewiewnym miejscu, ale bez bezpośredniego działania promieni słonecznych na odzież. Zadbaj o to, by nie było na ubraniu żadnych zagnieceń i zniekształceń.
Jeśli nie masz możliwości suszenia płaszcza na zewnątrz, podstaw pod niego w pokoju miskę. To koniecznie, jeśli nie chcesz potem dosuszać dywanu albo klepki z dużej ilości wody spływającej w ubrania.

Jak czyścić wełniany płaszcz?

Wiesz już, jak prać wełniany płaszcz. Nie jest to jednak koniecznie po każdym sezonie. Być może mało używałeś tego ubrania w danym sezonie, a może zakładasz go codziennie, więc raz na jakiś czas potrzebujesz odświeżyć ubranie z pyłów, włosów i innych zanieczyszczeń. Pranie płaszcza wełnianego nie jest wtedy konieczne. Wystarczy go odświeżyć.
Usuwanie kuleczek z płaszcza, czyli małych kłaczków, które wadzą estetyce szykownego odzienia, jest proste i skuteczne z pomocą golarki do ubrań. Polecamy golarki elektryczne. Za usuwanie supełków i zmechaceń odpowiadają ostrza schowane pod dziurkowaną osłoną, które usuwają problematyczne kuleczki, nie niszcząc przy tym tkaniny. Pamiętaj jednak, by nie dociskać zbyt mocno golarki do ubrania, bo wtedy zniszczysz płaszcz.

Jak wyczyścić płaszcz z wełny steamerem?

Zagniecenia i zmechacenia na płaszczu wełnianym łatwo usuniesz przy pomocy steamera. Parownica do ubrań sprawi się doskonale również do oczyszczania tkaniny z drobnych zabrudzeń. Jeśli więc okrycie nie jest mocno zaplamione, steamer poradzi sobie z małymi niedociągnięciami na materiale. Odświeżanie wełny parą jest dla niej bardziej bezpieczne niż pranie w pralce i pranie ręczne oraz suszenie. Wełna lubi się mechacić podczas prania. Steamer nie powoduje skutków ubocznych tego typu.

Jak odświeżysz płaszcz z wełny po zimie?

Wszystko zależy od tego, jak przechowywałeś płaszcz. Jeśli wisiał swobodnie w szafie, jest duże prawdopodobieństwo, że nie zgniótł się. Jeśli jednak letni sezon spędził złożony i wciśnięty gdzieś w czeluściach szafy, wymaga bardziej gruntownego przygotowania do sezonu jesienno-zimowego.
Pierwsza czynności to zawsze wyswobodzenie odzienia z szafy. Wywieść go na tarasie lub na balkonie. Powietrze przedostając się przez tkaninę, wywieje z niej nieprzyjemne zapachy i przywróci świeżość. Rób to także zimą w toku używania odzieży. Ten zabieg pozytywnie wpływa na odzież z wełny i podtrzymuje jej długowieczne właściwości.
Wietrzenie płaszcza na świeżym powietrzu to najlepszy sposób na pozbycie się z odzienia uciążliwych zapachów, także tych, którymi płaszcz przesiąkł podczas leżakowania na półkach.

Lawenda na płaszczowe gryzonie

Zawieś suszoną lawendę w woreczku w szafie wszędzie, gdzie przechowujesz ubrania z tkanin naturalnych (wełna, len, jedwab). Mole uwielbiają wełnę i pojawiają się kuszone zapachem wełnianych ubrań nawet w najbardziej zadbanym domu. Szkodnik niszczący ubrania nie jest łatwy do wyeliminowania. Mole ubraniowe dostają się do mieszkań i domów przez otwarte okna, szyb wentylacyjny, klatkę schodową. Możesz nieopatrzenie przynieść je do domu razem ze starymi meblami tapicerowanymi, używanymi ubraniami i kocami.
Zapach lawendy sprawi, że ubrania będą pięknie pachnieć. Lawenda skutecznie odstrasza mole oraz pomaga w pozbyciu się ich z garderoby.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.