Data publikacji:

Jak zabezpieczyć tatuaż do pracy?

Obecnie możemy spotkać się ze sporą grupą miłośników tatuaży. Nic dziwnego – niektóre dziary to prawdziwe dzieła sztuki. Możemy podziwiać je na ciałach tysięcy ludzi w całej Polsce. Jeśli myślisz o zrobieniu sobie tatuażu, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby dobrze wygoić tatuaż i cieszyć się dziełem sztuki na własnym ciele. Sprawdź, jak zabezpieczyć świeży tatuaż w pracy i jak postępować z nim po wygojeniu. 
jak zabezpieczyć tatuaż do pracy

Najważniejsza zasada pielęgnacji świeżego tatuażu

Najważniejsza rzecz, o której musisz pamiętać tuż po zrobieniu tatuażu, to fakt, że należy traktować go jak każdą inną otwartą ranę na ciele. Jeśli się przewrócimy i otrzemy skórę na kolanie czy łokciu, dbamy o to, by powstałe skaleczenie było czyste, dobrze zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętamy też o odpowiednim nawilżeniu, które przyspiesza gojenie. Podobnych zasad musimy przestrzegać podczas pielęgnacji świeżego tatuażu. 

Zalecenia po zrobieniu tatuażu

Tatuażysta tuż po skończonej pracy z pewnością oczyści tatuowane miejsce, a następnie przyklei folię zabezpieczającą. Jest to przezroczysta, samoprzylepna folia, która na pierwszy rzut oka bywa trudna do zauważenia. Artysta przekaże ci też informacje dotyczące tego, kiedy możesz zdjąć folię oraz jak często przemywać i czym smarować tatuaż. Po zrobieniu tatuażu: 
 • zrezygnuj z wizyt na basenie, w saunie, a także kąpieli w morzu lub jeziorze. Chlorowana czy słona woda z pewnością nie będzie miała dobrego wpływu na niewygojony tatuaż. Dodatkowo zanieczyszczenia obecne w jeziorach, morzach oraz na plażach mogą przyczynić się nie tylko do wydłużenia procesu gojenia, ale też do powstawania infekcji;
 • nie wystawiaj skóry na działanie promieni słonecznych – słońce może ją wysuszyć i podrażnić;
 • zapomnij o alkoholu przez kilka kolejnych dni. Alkohol może znacznie opóźnić gojenie świeżej dziary; 
 • ogranicz aktywność fizyczną. Jeśli na co dzień trenujesz na siłowni, zrezygnuj z tego przez co najmniej dwa tygodnie. 
 • Świeży tatuaż a praca fizyczna

  Czasem nie sposób zrezygnować z aktywności fizycznej, jeśli wiąże się ona z naszą pracą. Jak zabezpieczyć tatuaż do pracy? Po pierwsze, przed rozpoczęciem pracy (najlepiej po wstaniu z łóżka) należy dokładnie umyć dziarkę. W tym celu warto wykorzystać szare, hipoalergiczne mydło. Nie trzyj tatuażu całą kostką! Namydl dłoń, a następnie delikatnie oczyść tatuaż i opłucz letnią wodą. Tatuaż wytrzyj czystym ręcznikiem, ale nie pocieraj. 
  Kolejnym krokiem będzie nawilżenie tatuażu. Należy nasmarować go kremem przeznaczonym do pielęgnacji tatuażu. Artysta wykonujący dziarkę z pewnością poleci ci najlepszy produkt. Możesz też poszukać ciekawych kremów do pielęgnacji tatuażu w internecie. 
  Jeśli musisz nosić w pracy uniform, który będzie zakrywał tatuaż, naklej na rysunek przezroczystą folię. Ochroni ona dziarkę przed otarciami, a równocześnie pozwoli skórze oddychać. 
  Jeżeli masz możliwość, by nieco zmniejszyć swoją aktywność w pracy przez okres około dwóch tygodni, koniecznie z tego skorzystaj. Dzięki temu na pewno tatuaż wygoi się szybciej i wrócisz do pełnej sprawności. 

  Jak zabezpieczyć stary tatuaż w pracy?

  Masz tatuaż i musisz pracować na świeżym powietrzu? Jedyne, o czym musisz pamiętać, to stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, jeżeli twoja dziara narażona jest na działanie słońca. Dzięki temu tatuaż nie straci swojej intensywności i będzie wyglądał świetnie przez wiele lat. W przypadku wygojonego tatuażu nie ma konieczności stosowania folii zabezpieczającej czy kremów nawilżających. 
  Zdjęcie: Envato Elements
  Olga Sadowska
  Olga Sadowska

  Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.