Data modyfikacji:

Jaki podkład polubi Twoja cera? Nasz przewodnik i propozycje kosmetyczne

 Za ciemny, za jasny, niekomfortowy w noszeniu, zbyt wysuszający, podkreślający zmarszczki. Która z nas nigdy nie zmagała się właśnie z takimi problemami podczas wyboru podkładu do twarzy? Nie ma wątpliwości, że każdy rodzaj skóry, typ cery, oczekiwania i upodobania są różne, a propozycje marek kosmetycznych wciąż rosną. Wybór z pewnością nie jest łatwy, a przecież dobrze dobrany podkład to podstawa w każdym makijażu.

Cera tłusta i mieszana

Jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej lub mieszanej, a ilość wydzielanego sebum w ciągu dnia negatywnie wpływa na wygląd makijażu już po 4h od jego nałożenia - zapewne polubisz się z podkładami o matowym, pudrowym wykończeniu na skórze. Duża ilość wydzielanego sebum powoduje wyświecenie się cery, w szczególności w strefie T. W takich sytuacjach, z pomocą przyjdzie puder (np. ryżowy o silnych właściwościach matujących) lub bibułki, które absorbują wilgoć. To jednak tylko doraźny sposób na ulepszenie wyglądu w ciągu dnia.

Najlepszym rozwiązaniem będzie już od samego początku - sięgnąć po odpowiednie podkłady do twarzy, które utrzymają w ryzach cerę tłustą i mieszaną. Niewątpliwym bestsellerem w tej kategorii makijażowej jest Revlon ColorStay dedykowany właśnie tego typu skórze. Drugą propozycją jest kosmetyk od marki NYX Professional Makeup - Can't Stop Won't Stop. Oba podkłady oprócz idealnie matowego wykończenia, zapewnią bardzo dobre krycie i ujednolicenie kolorytu cery. Poradzą sobie również z wszelkimi zmianami trądzikowymi. Lżejszym w konsystencji i niewyczuwalnym na skórze będzie natomiast podkład Maybelline - Fit Me! Matte + Poreless. Coś dla zwolenniczek matującego efektu i komfortu na skórze.

Cera sucha i odwodniona

Na samym początku warto podkreślić, że skóra sucha wymaga innej pielęgnacji, niż skóra odwodniona. Chociaż często określenia te stosowane są zamiennie, to przyczyny posiadania skóry suchej lub odwodnionej są diametralnie różne. Cerę odwodnioną charakteryzuje fakt, iż dostaje zdecydowanie mniejszej ilości nawilżenia, niż potrzebuje. Przyczyną powstawania cery suchej jest natomiast wytwarzanie mniejszej ilości sebum, niż jest to konieczne do prawidłowego jej funkcjonowania.

Kluczowym jest tutaj odpowiednia, nawilżająca pielęgnacja oraz podkład, który rozświetli suchą skórę, nie będzie podkreślał przesuszonych obszarów i sprawi, że cera odzyska zdrowy blask. W przypadku cery suchej lub odwodnionej sprawdzi się z pewnością kultowy podkład marki Bourjois - Healthy Mix. Nowością na rynku kosmetycznym jest natomiast podkład marki Rimmel - Lasting Radiance. Obie propozycje są bardzo komfortowe na skórze, posiadają średni stopień krycia i co najważniejsze - zapewniają efekt rozświetlenia cery.

Skóra wrażliwa

Produkty, które dedykowane są skórze wymagającej, wrażliwej i skłonnej do alergii - bardzo często posiadają specjalnie wyselekcjonowane składy. Zawierają filtry UV, a hipoalergiczne właściwości pomagają walczyć z podrażnieniami. Podkłady dedykowane skórze wrażliwej charakteryzują się zazwyczaj bardzo lekką konsystencją i małym stopniem krycia. Kobiety, które zmagają się z częstymi uczuleniami, chętniej sięgają po kremy BB (np. Vianek łagodzący Krem BB), CC lub kosmetyki mineralne. Skóry wrażliwe nie są jednak skazane na małą ilość pigmentów. Przykładem jest podkład marki Dermacol Make-up Cover, który oprócz bardzo mocnego krycia, wykazuje właśnie właściwości hipoalergiczne.

Dobór odpowiedniego podkładu do danego typu cery jest niesamowicie ważnym elementem w makijażu. Właściwy kosmetyk pozwala czuć się komfortowo przez cały dzień i zapewni skórze odpowiednie wykończenie, adekwatne do jej potrzeb. Po jakie podkłady powinny sięgnąć posiadaczki cery normalnej? W tym wypadku całkowita dowolność ograniczona jest jedynie indywidualnymi preferencjami oraz upodobaniami. Rzadko jednak zdarza się, że dana cera nie zmaga się z żadnym problemem skórnym, stąd tak duża różnorodność w kosmetykach, które aktualnie dostępne są na rynku. Faktem jest natomiast, że właściwie dobrany podkład to połowa sukcesu, nie tylko w makijażu, ale i samopoczuciu.


Tekst: Artykuł sponsorowany