Rodzaje kapeluszy damskich - czy znasz najmodniejsze fasony?

Jeszcze nieco ponad sto lat temu, kapelusz był obowiązkowym elementem garderoby każdej, modnej kobiety. W późniejszym czasie, na długie lata został zapomniany, by spektakularnie powrócić w dzisiejszych czasach. Wiele kobiet wciąż boi się po niego sięgnąć – najpewniej dlatego, że nie wiedzą, który fason wybrać. Dowiedz się, jakie rodzaje kapeluszy damskich są najmodniejsze oraz jak znaleźć ten idealny dla siebie.

Długa historia kapeluszy

Przypominające te dzisiejsze, kapelusze pojawiły się stosunkowo niedawno, bo nie dawniej, jak około 200 lat temu. Wówczas ich kształty i formy były naprawdę fantazyjne – dowodem może być m. in. XIX-wieczna moda na kapelusze damskie z… prawdziwymi, wypchanymi zwierzętami. Tak, jak ewoluowała moda, tak zmieniało się oblicze kapeluszy: pojawiały się nowe fasony, z których wiele pozostało z nami do dziś.

Czy kapelusz jest dla mnie?

Jeszcze do niedawna, noszenie kapelusza traktowano jako ekstrawagancję. Ten dodatek zarezerwowany był dla wyjść na plażę lub ewentualnie – przebieranych imprez. Na szczęście, już od paru, dobrych lat, kapelusz odzyskuje swój dawny wizerunek – zarówno kobiety, jak i mężczyźni noszą go od święta oraz na co dzień; w każdą porę roku. Jeśli zastanawiasz się, czy powinnaś założyć kapelusz, najprościej będzie przekonać się o tym na własnej skórze. Wystarczy, że znajdziesz pasujący do kształtu twarzy fason i nauczysz się zestawiać kapelusz z innymi elementami garderoby.

Rodzaje kapeluszy damskich

Kapelusz Fedora

Był bardzo popularny na początku XX wieku. Poznasz go po wklęsłej fałdzie wzdłuż główki oraz po dwóch, symetrycznych fałdach na przedzie. Przód ronda Fedory jest lekko wywinięty ku dołowi, z kolei tył – ku dołowi. Tego typu kapelusz nosił np. Indiana Jones. Choć Fedora długo kojarzona była jako element męskiej garderoby, dziś sięgają po nią również panie. Idealnie pasuje do luźnych, codziennych stylizacji: trampek, balerinek, kurtki ramoneski, zwykłego t-shirta.

Kapelusz Panama

W tym przypadku nie kształt, a materiał ma największe znaczenie. Kapelusz Panama wykonany jest z liści rośliny plamiastej (łyczkowiec dłoniasty), którą można spotkać tylko w Ameryce Południowej. Najlepsze (i najdroższe) Panamy to te wyplatane ręcznie. Kiedy sięgnąć po ten typ kapelusza? Oczywiście – latem, podczas wypadu na plażę. Panama doskonale będzie komponować się również ze zwiewnymi sukienkami.

Melonik

Kapelusz w stylu Charliego Chaplina to jeden z mniej popularnych fasonów – przynajmniej w naszej części świata. W Boliwii, melonik jest nieodłącznym elementem stroju podążającej za trendami kobiety. Jego nazwa pochodzi od melona, z którym można skojarzyć jego wypukły kształt. Melonik to wymagający typ kapelusza, który nie nadaje się do sportowych, luźnych stylizacji. Warto sięgać po niego podczas eleganckich wyjść, łącząc go z elegancką sukienką czy damskim garniturem. Na co dzień, możesz połączyć go np. z czarną, skórzaną ramoneską oraz wysokimi sztybletami.

Kapelusz Trilby

Podobny do Fedory, kapelusz Trilby cechuje się wąskim tyłem oraz wydatniejszym przodem. Jego kształt sprawia, że często jest noszony z podniesioną, przednią częścią. Trilby był bardzo popularny u początków XX wieku – dziś na nowo zyskuje popularność, np. wśród jazzmanów. Warto dodać, że kapelusz Trilby rozpropagował Michael Jackson. Trilby jest wprost stworzony do noszenia na co dzień – bez wyjątku każdej stylizacji doda szyku i charakteru. W odróżnieniu od Fedory, ma mniejsze rondo co sprawia, że nie wydaje się aż tak „strojny”. Zestaw go z jeansami, sportowymi butami i ramoneską.

Beret

Negatywne skojarzenia tego nakrycia głowy ze starszymi paniami odchodzą do lamusa. Dziś beret coraz częściej kojarzy się raczej z modną Francuzką. To bardzo dziewczęcy element garderoby, który doskonale będzie komponował się z elegancką koszulą oraz rozkloszowaną spódnicą. Beret wykonany z dobrych materiałów to idealne nakrycie głowy damskie na okres jesienno-zimowy.

Kapelusz Porkpie

Jego nazwa (the pork pie) nawiązuje do angielskiej potrawy o tej samej nazwie. Pork Pie charakteryzuje się wąskim, wywiniętym rondem i płaską główką. Najczęściej wykonany jest z filcu, jednak występuje również w odmianie słomianej. Porkpie to bardzo wdzięczny fason kapelusza: będzie pasował zarówno do codziennych, luźnych stylizacji, jak i tych nieco bardziej wytwornych. Wiele zależy od doboru materiału i koloru.

Jak dobrać kapelusz do kształtu twarzy?

W kapeluszu, każdy może wyglądać doskonale. Wystarczy znaleźć dopasowany do kształtu twarzy fason. Zasada jest prosta – kapelusz ma ukrywać wszelkie mankamenty, optycznie modelując kształt twojej twarzy.

Kapelusze dla twarzy pociągłej

Wybierz kapelusz o rondzie średniej wielkości, koniecznie wywiniętym. Główka kapelusza nie powinna być zbyt wysoka. Wypróbuj kapelusz Pokrpie lub Trilby.

Kapelusze dla twarzy kwadratowej

Przede wszystkim – unikaj kapeluszy o ostro zarysowanych kształtach. Sprawdzą się tu fasony o miękkich krawędziach – berety, meloniki. Ponadto, kapelusz powinien mieć wąskie, wywinięte rondo.

Kapelusz dla twarzy owalnej

Aby optycznie wysmuklić twarz, możesz sięgnąć po kapelusz z wyższą główką – np. po Panamę. Pamiętaj, że twój idealny kapelusz nie może mieć zbyt szerokiego ronda. Warto wypróbować kapelusz typu Fedora lub Panama.
Jedynym, pewnym sposobem na dobór idealnego kapelusza jest przymierzenie kilku modeli i sprawdzenie, w którym wyglądasz najkorzystniej. Możesz być pewna, że gdy znajdziesz „tego jedynego”, na stałe zagości w twojej garderobie.
Mam nadzieję, że przekonałaś się do noszenia kapeluszy. A może już od dawna masz swoje ulubione fasony?