Data publikacji:

Nadchodzi zima – jak zadbać o swoje włosy?

Autor: Klaudia Borycka

Okres niskich temperatur i kalendarzowej zimy to ciężki sprawdzian dla twoich włosów. Mroźne powietrze może je wysuszyć lub sprawić, że te zaczną się łamać czy elektryzować. Jak więc temu zapobiec oraz co zrobić, aby nasze włosy nie zniszczyły się podczas tego okresu? Czytaj dalej, a dowiesz się jakie triki i kosmetyki ułatwią Ci pielęgnację włosów zimą.

Olejowanie

Twoje kosmyki się elektryzują lub puszą? Na ten temat chyba najwięcej wiedzą posiadaczki włosów długich. Niezbędnym zabiegiem przeciw elektryzowaniu i puszeniu się włosów będzie ich olejowanie. Co to za zabieg oraz na czym polega? Olejowanie to nic innego jak wcieranie w nasze kosmyki olejów, które je odżywią i nawilżą. Dobrym sposobem jest używanie oleju kokosowego, który współcześnie znajdziemy w bardzo wielu sklepach czy drogeriach. Wystarczy, że nałożysz na kosmyki niewielką ilość oleju i pozostawisz ją na włosach przez kilka godzin. Pamiętaj jednak, aby nie wcierać specyfiku w skórę głowy. W przeciwnym wypadku Twoje włosy nawet po umyciu będą wyglądały na przetłuszczone.

Czapka z naturalnych materiałów

Zimą niezbędne jest noszenie czapki. Nawet nie myśl o tym, aby unikać tego dodatku. W przeciwnym razie możesz się przeziębić lub dostać poważnego zapalenia zatok czy uszu. Nienoszenie czapki wpłynie także na kondycję Twojej skóry głowy. Naczynia krwionośne znajdujące się na niej zwężą się, przez co do mieszków włosowych zacznie docierać znacznie mniej składników odżywczych. Czapka wyprodukowana ze sztucznych materiałów może jednak sprawić, że Twoje włosy zaczną się elektryzować. Aby temu zapobiec zaopatrz się w czapkę wykonaną z naturalnych materiałów, np. wełny czy niesyntetycznych tkanin.

Suszenie włosów

Pamiętaj, że jeśli myjesz włosy przed wyjściem na zimne powietrze, to koniecznie dobrze je wysusz. Jeśli tego nie zrobisz, to możesz nabawić się zapalenia zatok, gardła czy ucha. Innym skutkiem niewysuszenia włosów przed ich kontaktem z zimną temperaturą, może być ich osłabienie. Twoje włosy, jeśli częstą praktyką jest ich niedosuszanie, zaczną po prostu wypadać. Jeśli z kolei Twoje kosmyki elektryzują się, to postaw na suszarkę, która posiada funkcję jonizacji, zapobiegającą elektryzowaniu się włosów długich, ale także tych krótkich czy półdługich.

Czesanie włosów

Jeśli jesteś posiadaczką włosów kręconych, to pewnie nie czeszesz ich zbyt często. Dla Ciebie więc dobór odpowiedniej szczotki nie będzie problemem. Co innego mają jednak dziewczyny, których włosy są proste, długie, a w dodatku się plączą. Zima nie sprzyja ich łatwemu rozczesywaniu. Dlatego zimą swój dotychczasowy, plastikowy grzebień, zamień na szczotkę wykonaną z naturalnego włosia. Ta sprawi, że Twoje włosy przestaną się puszyć czy elektryzować.

Używaj nawilżającej odżywki

Jeśli Twoje włosy nie przetłuszczają się zbyt szybko, tylko są raczej matowe i suche, to po każdym umyciu używaj nawilżającej odżywki. Oprócz tego raz w tygodniu nałóż na skórę głowy maskę, która odżywi cebulki Twoich włosów. Do wyboru masz wiele różnych produktów, które bogate są w szereg witamin. Dobierz jednak maskę lub odżywkę w zależności od Twoich preferencji i rodzaju skóry głowy czy włosa. Najlepszymi preparatami będą te zawierające jedwab, a także wygładzające specyfiki z keratyną czy silikonami.

Fryzury

Powyższe pomoce nic Ci nie dają, a zimą Twoje kosmyki wyglądają tragicznie? Rozwiązaniem jest noszenie odpowiedniej fryzury. Najlepiej sprawdzą się włosy zaczesane do tyłu. Kiedy je rozpuścisz, to zostaną narażone na ciągły kontakt z odzieżą czy zimnem. Związanie ich w kitkę czy modnego koczka, ochroni je przed niskimi temperaturami. Taka fryzura dodatkowo optycznie doda Twoim kosmykom objętości.

Nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy

Niektóre z Was zapewne podczas zimnych miesięcy zauważyły, że ich włosy znacznie szybciej się przetłuszczają. Jest to spowodowane tym, że często godzinami nie rozstajemy się z czapką na i niedopuszczamy do przewiewu skóry głowy. Ta więc zostaje nagrzana, przez co wytwarza znacznie więcej nieprzyjemnego łoju. Jeśli z kolei myślisz, że lepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z okrycia głowy, to możesz się mylić. Niska temperatura powietrza sprawi, że skóra Twojej głowy zacznie szybciej się nawilżać, aby uniknąć nieprzyjemnego przesuszenia. Jedynym dobrym wyjściem z tej sytuacji jest regularne korzystanie z szamponów do włosów przetłuszczających się. Pamiętaj jednak, aby przynajmniej raz w tygodniu nawilżać kosmyki odżywką. Inaczej staną się one zbyt puszyste i podatne na elektryzowanie czy puszenie.

Zimna woda Twoim sojusznikiem

Zimą nabierz nowego nawyku podczas codziennego mycia skóry głowy. Po każdym umyciu włosów i spłukaniu z nich odżywki zakończ pielęgnacyjny rytuał zimnym strumieniem wody. To sprawi, że łuski Twoich włosów zaczną lepiej do siebie przylegać i będą zdecydowanie mniej się puszyć czy przetłuszczać. Pamiętaj jednak, aby woda nie była zbyt lodowata. Wtedy możesz nabawić się ostrego przeziębienia, które wykluczy Cię z codziennych obowiązków na długi czas.

Jeśli zimą nie chcesz więc mieć włosów cienkich i zniszczonych, to koniecznie zastosuj się do naszych powyższych rad. A może masz już jakieś sprawdzone sposoby na zimową pielęgnację skóry głowy? W komentarzu koniecznie podziel się z nami swoimi trikami.