Data modyfikacji:

Kolczyk w pępku: pielęgnacja i ważne informacje

Kolczyk w pępku jest popularną ozdobą ciała, która od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród kobiet. Dla niektórych jest sposobem na wyrażenie siebie i swojej niezależności, a dla innych zwykłą, subtelną ozdobą, która ma po prostu ładnie się prezentować. Zanim przekłuje się jednak pępek, należy poznać wszystkie, szczegółowe informacje, upewniające w słuszności danej decyzji. Ile goi się kolczyk w pępku? Czy robienie kolczyka w pępku boli? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego o kolczyku w pępku.
kolczyk w pępku

Czym jest piercing?

Piercing jest formą zdobienia ciała, podczas którego przekłuwa się pępek i wprowadza w dane miejsce kolczyk. Może wydawać się, że taka forma wyrażania siebie stała się popularna w obecnych czasach, kiedy to ozdabianie części ciała (kolczyki, tatuaże) jest niezwykle modne. Jednak nic bardziej mylnego. Piercing jest metodą stosowaną już od zamierzchłych czasów i był stosowany głównie przez ludzi posiadających pewien status, np. przez wojowników.
Kolczyki czy zawieszki umieszczane w ciele były traktowane symbolicznie i stanowiły podkreślenie cech osobowości oraz statusu danej osoby. Nieraz miały także wydźwięk religijny, gdyż wielu kapłanów i osób duchownych było obficie zdobionych kolczykami czy ornamentami. Posiadanie kolczyka w pępku nie było przypadkowe, gdyż dana ozdoba była oznaką królewskiego statusu. W starożytnym Egipcie tylko faraon mógł posiadać kolczyk w pępku, a każda inna osoba, która również zamieściła zawieszkę w tej części ciała, zostawała skazana na karę śmierci.
W dzisiejszych czasach piercing ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Mimo że nie jest lubiany przez wszystkich, stał się niezwykle popularny zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Najmodniejszą formą piercingu jest oczywiście przekłuwanie uszu, jednak dziś skupimy się na mniej popularnej formie, czyli na kolczyku w pępku.

Co oznacza kolczyk w pępku?

Kolczyk w pępku kojarzony jest z niezależnością, buntem i wolnością. Dla wielu osób jest on symbolem wczesnych lat 2000, kiedy ten typ piercingu lansowały wielkie gwiazdy, takie jak Britney Spears. Na kilka lat popularność kolczyka w pępku ucichła, jednak w ostatnim czasie wiele kobiet ponownie wykazuje nim zainteresowanie.
W ramach ciekawostki dodamy, że kolczyk w pępku to nie wymysł naszych czasów. Kobiety ozdabiały pępki biżuterią już w czasach starożytnych. Przykładowo, dla Egipcjanek był to symbol szlachetnego urodzenia.

Jak wygląda przekłucie pępka? Czy kolczyk w pępku boli?

W celu przekłucia pępka wymagane jest pójście do specjalisty – piercera, który zrobi to profesjonalnie i w sterylnych warunkach. Jest to niezwykle ważne, aby nie doszło do różnego rodzaju powikłań i zakażeń, które mogłyby sprawić duży ból, a przy tym zagrozić życie danej osoby. Dodatkowo, w studio piercingu zostanie dobrana odpowiednia biżuteria, wspomagająca cały proces gojenia się rany, oraz przedstawiony zostanie plan pielęgnacji skóry wokół kolczyka. Jednak wiele osób zanim przekłuje pępek, chce wiedzieć, jak wygląda cały proces, aby potem nie być przerażonym igłą zmierzającą w stronę brzucha. A więc poniżej wszystkie kroki po kolei.
W pierwszej kolejności przed przekłuwaniem pępka „pacjent” kładzie się na kozetce. Następnie piercer oczyści i zdezynfekuje pępek oraz jego okolice, aby po chwili zaznaczyć markerem optymalne miejsce, gdzie ma się znaleźć kolczyk. Wybrane miejsce zostaje złapane specjalnymi szczypcami i odsunięte od reszty ciała, aby przebić igłą z wenflonem zaznaczone miejsce. Wystarczy już tylko założyć odpowiednią biżuterię i gotowe – wymarzony kolczyk w pępku już zdobi ciało.
Samo przekłucie trwa chwilę, jednak ciężko jest określić ból, jaki temu towarzyszy. Każdy ma inny próg bólu i różnie znosi rany na skórze, dlatego odpowiedź na pytanie, czy przekłucie pępka boli, nie jest jednoznaczna. Zależy to od indywidualnych odczuć każdego z osobna. Jednak ból towarzyszący przekłuwaniu pępka jest znośny, więc nie należy się go za bardzo obawiać.

Gdzie wykonać kolczyk w pępku?

Każdy piercing, w tym także kolczyk w pępku, należy wykonywać tylko w renomowanym salonie. Doświadczony piercer wie doskonale, w jakim miejscu powinno znajdować się przekłucie. Profesjonalista wykona je sterylnie, szybko i wprawnie, a także poinstruuje cię na temat pielęgnacji rany. Koszt wykonania kolczyka w pępku wynosi około 100 zł.

Ile goi się kolczyk w pępku? Prawidłowa pielęgnacja

Skóra w miejscu przekłucia jest znacznie podrażniona i wymaga odpowiedniego czasu na regenerację, zazwyczaj proces gojenia zajmuje kilka miesięcy (od 3 do 6 miesięcy) i przez ten czas nie należy wyjmować kolczyka z pępka, gdyż dziurka może szybko zarosnąć. Przez cały ten czas należy stosować się do zaleceń, które pozwolą szybko i komfortowo przejść przez cały okres gojenia się rany po przekłuciu.
  • Pierwszą, kluczową zasadą jest niedotykanie przekłutego miejsca brudnymi rękoma. Jeżeli musimy dotknąć albo sprawdzić, jak goi się pępek, należy dokładnie umyć ręce np. antybakteryjnym mydłem, aby nie zostały na dłoniach żadne zarazki, które w łatwy sposób mogą przenieść się na ranę.
  • Podczas procesu leczenia się rany, ważne jest jej częste przemywanie produktami antybakteryjnymi, np. Octeniseptem lub mydłem antybakteryjnym, oraz jej późniejsze wysuszenie jednorazowym ręcznikiem (zwykły ręcznik używany wielokrotnie mógłby przenieść bakterię na ranę).
  • Przez pierwsze tygodnie po przekłuciu pępka odradzamy noszenia obcisłych ubrać, które przylegając do pępka, mogłyby zahaczyć kolczyk i podrażnić niezagojoną raną. Dlatego polecamy noszenie luźnych, bawełnianych koszulek podczas procesu gojenia się przekłucia w pępku.
  • Ból, opuchlizna i zaczerwienienie w okolicach pępka są normalne i mogą występować w pierwszych tygodniach po przekłuciu. W przypadku gdy zauważymy coś niepokojącego, np. zbyt duże dolegliwości bólowe i znaczne zaczerwienienia w miejscu przekłucia po upływie kilku tygodni, można skorzystać z maści z antybiotykiem, np. Tribiotic, i delikatnie wmasować ją w obolałe miejsce. Jeżeli jednak ból nie ustępuje i towarzyszą mu inne nienaturalne objawy, trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdyż mogło dojść do silnego zakażenia rany w pępku.

    Ile boli pępek po przekłuciu?

    Jak już wspomnieliśmy, kolczyk w pępku nie należy do najbardziej bolesnych odmian piercingu. Silniejszy ból może utrzymywać się do 2–3 dni po przekłuciu, zaś w kolejnych dniach dyskomfort odczuwany jest głównie podczas dotykania pępka.

    Czego nie można robić z kolczykiem w pępku?

    Jak po każdym piercingu, po przekłuciu pępka należy stosować się do zasad higieny i ostrożności, by zmniejszyć ryzyko zakażenia.
  • Nie dotykaj pępka nieumytymi rękami.
  • Czym przemywać kolczyk w pępku? Przez pierwsze 2 tygodnie przemywaj ranę środkiem antyseptycznym (np. Octeniseptem) 1–2 razy dziennie. Ważne, by rana pozostawała sucha i miała dostęp do powietrza. Nie stosuj wody utlenionej ani spirytusu.
  • Nie stosuj ubrań z nieoddychających materiałów, takich jak poliester. Unikaj także strojów, o które kolczyk może zahaczyć.
  • Unikaj alkoholu i papierosów, ponieważ spowalniają one proces gojenia ran.
  • Nie śpij na brzuchu.
  • Kiedy nie wolno robić kolczyka w pępku?

    Podstawowymi przeciwwskazaniami do wykonania kolczyka w pępku są: stany zapalne skóry w okolicach pępka, zaburzenia układu krążenia związane z krzepliwością krwi, cukrzyca, a także ciąża. Powyższe stany są kompletnym zastrzeżeniem do posiadania kolczyka w pępku, jednak jeżeli mamy jakieś dodatkowe wątpliwości, to najlepiej skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy w danym przypadku kolczyk jest uznawany, czy też nie. Warto pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze, więc zanim podejmiemy pochopną decyzję, zastanówmy się kilka razy, czy na pewno nasz stan zdrowia na to pozwala.

    Jaki kolczyk do pępka wybrać?

    Gdy twoja rana dobrze się zagoi, możesz wymienić kolczyk do pępka na inny model. Czym kierować się podczas jego wyboru? Oczywiście materiałem, z którego jest wykonany.
    Najlepszym wyborem okaże się kolczyk do pępka z:
  • tytanu,
  • stali chirurgicznej,
  • złota,
  • silikonu,
  • bioplastu.
  • Dwa ostatnie rodzaje kolczyków są niedrogie – koszt ozdoby to zaledwie kilkanaście złotych.
    Pamiętaj, że dedykowanym kształtem kolczyka do pępka jest banan zakręcany na dwie kuleczki – mniejszą oraz większą. Kolczyk może
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka