Data publikacji:

Lyocell. Co to za tkanina, jak ją nosić, prać i prasować?

Tkanina sztuczna pochodzenia naturalnego, która w Stanach Zjednoczonych nazywana jest tencel – to właśnie lyocell. Co to za materiał? Jak należy o niego dbać i jakie ma właściwości? Zapraszamy do krótkiego poradnika po garść porad.

lyocell co to

Lyocell – co to za materiał? 

Na samym początku warto zauważyć, że tencel należy do grupy materiałów sztucznych. Jak w praktyce wygląda produkcja tkanin sztucznych? Są one przetwarzane chemicznie, ale powstają z włókien naturalnych, tak jak wspomniany lyocell. Co to daje? Takie tkaniny nie powinny być owiane złą sławą, ponieważ są idealnymi zamiennikami materiałów naturalnych i mają wiele zalet. Ponadto nie zaśmiecają planety i rozkładają się znacznie szybciej, niż tkaniny syntetyczne, np. znany wszystkim poliester – w kompoście proces ten trwa zwykle 6 tygodni! Warto dodać, że do produkcji lyocellu wykorzystuje się rozpuszczalnik NNMO – to substancja nietoksyczna, przyjazna środowisku, bezpieczna dla naszej skóry, a przy tym w 99% biodegradowalna. 


Przeczytaj także: Wiskoza - jaki to materiał?


Lyocell powstaje z celulozy drzewnej. Produkuje się go głównie w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Australii czy Wielkiej Brytanii. Niektórzy nazywają go nawet sztucznym jedwabiem. Warto dodać, że lyocell jest bardzo wdzięczny w obróbce i w zależności od wykończenia, może śmiało imitować nawet zamsz. Poznajmy zatem bliżej jego zalety. 

Tkanina lyocell – właściwości 

Włókna lyocellu są przede wszystkim niezwykle wytrzymałe. Ponadto materiał jest przewiewny oraz potrafi pochłaniać wilgoć, a nawet regulować temperaturę. Co to oznacza? Wykonane z niego ubrania możecie śmiało nosić o każdej porze roku. Nie zapominajmy o jego wysokiej elastyczności – dzięki niej materiał dobrze się układa. Co więcej, tencel nie rozciąga się i nie kurczy. Wiele osób zadaje sobie pytanie „Lyocell – czy się gniecie?”. Odpowiedź na nie może być jedna – tencel jest odporny na zagniecenia. Nie wspominając o tym, że jest odporny na plamy. Czy alergicy mogą korzystać z lyocellu? Oczywiście, że tak. Materiał jest odporny na roztocza i bakterie. 
Czy lyocell ma jakieś wady? Niestety tak – podobnie jak każdy inny materiał. Przede wszystkim tencel bywa oporny na barwniki naturalne, więc do jego zabarwienia niektóre zakłady używają barwników chemicznych. Dla konsumentów nie bez znaczenia jest również cena lyocellu. Materiał nadal jest stosunkowo drogi. 

Lyocell – materiał. Jak dbać o ubrania wykonane z tej tkaniny? 

Zacznijmy od prania tencelu. Jest on bardzo podobny do bawełny, więc nie wymaga specjalnego traktowania. Ubrania wykonane z lyocellu można prać zarówno automatycznie, jak i ręcznie czy chemicznie. Piorąc tencel w pralce automatycznej, najlepiej stosować temperaturę nie większą niż 60 stopni. Warto jednak czytać metki – niektóre ubrania z lyocellu mogą mieć inne zalecenia odnośnie ich prania. Tkaninę tę możecie również bez obaw suszyć w suszarce. 

Przejdźmy do prasowania. Tencel prasuj na niskiej temperaturze. Najlepiej, jeśli wykonane z niego ubrania wywrócisz wcześniej na lewą stronę – zapobiegnie to ewentualnemu przypaleniu. Jeśli ubranie z lyocellu ma jedwabne wykończenie, to warto również rozważyć prasowanie poprzez cienką szmatkę. Nie wiesz, jaka temperatura do prasowania tencelu sprawdzi się najlepiej? Przeczytaj metkę. To zawsze najlepsza wskazówka. Do prasowania ubrań z lyocellu idealna będzie też parownica
A wy, znałyście wcześniej lyocell i jego właściwości? Jeśli szukacie tańszego zamiennika jedwabiu, to tencel sprawdzi się idealnie. Podczas następnych zakupów koniecznie zwróćcie więc na niego uwagę. 


Przeczytaj także:
  1. W tych materiałach nie spocisz się latem - sprawdź modne i przewiewne ubrania
  2. Jedwab - tkanina luksusowa - co musisz o nim wiedzieć?
  3. Ekologiczne ubrania - gdzie ich szukać?

Autor: Klaudia Borycka