Data publikacji:

Mam haluksy – jakie buty na wesele wybrać?

Wszyscy chcą mieć zdrowe i piękne stopy. Niestety, sporo osób narzeka na rozmaite dolegliwości stóp. Jednym z uciążliwych schorzeń są haluksy, nazywane inaczej paluchem koślawym. Chodzi w tym przypadku o duże place u stóp. Zwyrodnienie utrudnia normalne chodzenie i powoduje ból. Wybierając się na wielogodzinne imprezy, koniecznie trzeba dobrać właściwe obuwie. „Mam haluksy – jakie buty na wesele wybrać?” to pytanie, które zadaje coraz więcej kobiet. Sprawdź, w jakich butach zapomnisz o haluksach w czasie wesela!
Mam haluksy – jakie buty na wesele wybrać?

Co powoduje haluksy?

Jeśli chodzi o paluch koślawy, trzeba mieć na uwadze, że jest to schorzenie o podłożu genetycznym. Czyli jeśli w rodzinie są kobiety z haluksami, to można traktować siebie jako osobę narażoną na takie zwyrodnienie stóp. Choroba dotyka zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn. Co więcej, co może być zjawiskiem niepojącym, za jedną z głównych przyczyn powstawania haluksów uznaje się nieodpowiedni styl życia. Niektóre źródła twierdzą, że jest to już przypadłość natury cywilizacyjnej. Haluksy pojawiają się w wieku dojrzałym, więc młode osoby nie będą odczuwać tego problemu. Za haluksy można winić między innymi nieprawidłowo dobrane obuwie, a także obuwie miernej jakości (pomstuje w tym przypadku ilość posiadanego taniego obuwia, a nie jego jakość).
Otyłość to powszechna przyczyna tworzenia się haluksów. Dlatego na każdym etapie życia warto dbać o utrzymywanie wagi ciała w normie. Osoby otyłe, które jeszcze nie mają haluksów, powinny zacząć uprawiać jakikolwiek sport i stosować odpowiednią dietę redukcyjną, najlepiej ułożoną przez dietetyka.
Haluks – czyli wadliwe ułożenie się dużego palca w stronę innych palców, a także jego nachodzenie na pozostałe palce – może powstawać w wyniku długotrwałego noszenia obuwia z wąskimi noskami. Niekorzystne też w tym przypadku jest chodzenie w butach na wysokich obcasach. Oznacza to, że w celu zapobiegania powstawaniu haluksów po 40. roku życia trzeba po prostu równoważyć potrzeby modowe z walorami zdrowotnymi. Czyli w profilaktyce najważniejsze są buty na płaskim obcasie, na dodatek szerokie. 
Nie brzmi to zbyt imponująco, ale obecnie sektor obuwniczy stara się zapewnić buty o działaniu profilaktycznym czy leczniczym, które mają atrakcyjne wzornictwo i kolorystykę. Nikt przecież nie chce słyszeć pytań, dlaczego nosi nieciekawe obuwie medyczne czy ortopedyczne. Co ważne, komfort noszenia takich butów jest niezwykle wysoki.
Ogólnie rzecz biorąc, dla zdrowych stóp trzeba pomijać buty „z rynku”, które nie identyfikują się z żadnym renomowanym producentem. Nie chodzi o to, by nie dawać szansy nowym markom, ale o to, by unikać za wszelką cenę produktów „no name”. Takowe najczęściej pochodzą z Azji, przy czym, o ile znane marki, mające swoje fabryki na przykład w Chinach, prezentują skład obuwia i jego właściwości, to po butach „z pudeł” nie można się spodziewać nawet podstawowych informacji (typu, czy do produkcji obuwia nie wykorzystano szkodliwych dla zdrowia substancji).
Wracając do jakości obuwia, powinno to być obuwie z miękkiej skóry naturalnej lub ekologicznej. Buty nie powinny powodować żadnych otarć ani ucisków na haluksy. Za porządną jakością może oczywiście iść wyższa cena, ale lepiej jest mieć wartościowe obuwie niż posiadać kolekcję butów, w których nie da się chodzić, gdyż każde ich założenie jest jednoznaczne z wywoływaniem problemów zdrowotnych w obrębie stóp.

Mam haluksy – jakie buty na wesele?

Haluksy wywołują ból w czasie chodzenia. Pojawia się też obrzęk. Osoby cierpiące na koślawe paluchy muszą zaopatrywać się w obuwie większe i szersze (mniej więcej chodzi o 1 rozmiar większy obuwia, tęgość obuwia też musi być dopasowana do stopy szerszej). 
Idąc na wesele, trzeba zapomnieć o szpilkach. Nawet jeśli uda się je wcisnąć na stopy, to nawet najpiękniejsze buty na wysokim obcasie nie pozwolą zapomnieć o zwyrodnieniu stóp. Oczywiście są panie, które za wszelką cenę nie odpuszczą sobie szpilek. Jest to jednak ich osobista decyzja. W takim przypadku konieczne może się okazać zabranie butów na zmianę, dzięki którym da się wytrzymać na weselu całą noc. 
Alternatywą mogą być buty na niewielkim słupku. Prawdą jest, że nogi na wyższym obcasie prezentują się korzystniej, ale czy faktycznie warto cierpieć na weselu z powodu butów nieodpowiednich dla haluksów?

Jak minimalizować ból przy haluksach?

W przypadku haluksów ból związany z chodzeniem może w znaczny sposób obniżać komfort i jakość życia. Mając haluksy, można stosować specjalistyczne wkładki do butów oraz ortezy, separatory, korektory i kliny. Pomocne mogą być maści na haluksy. Można stosować też tymczasowo niesterydowe leki przeciwzapalne. Trzeba jednak stosować się do informacji zawartych na ulotce, gdyż długotrwałe stosowanie takich leków może negatywnie wpłynąć na przykład na żołądek.
Znając termin wesela ze znacznym wyprzedzeniem, można zapisać się na rozmaite zabiegi – fizjoterapia może dać sporą ulgę w cierpieniu. Nie powinno się też zwlekać z wizytą u ortopedy, który może zakwalifikować haluksy do leczenia operacyjnego.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.