Data publikacji:

Modal - co to za materiał? Jak go nosić i prać?

Jeśli czytasz metki i analizujesz skład kupowanych ubrań, na pewno niejednokrotnie zetknęłaś się z materiałem o nazwie modal. Jedni uważają go za materiał wyłącznie na bieliznę, inni widzą w nim konkurencję dla bawełny. Już od kilku lat ta tkanina rewolucjonizuje branżę modową nie tylko ze względu na swoją lekkość czy elastyczność. Modal cieszy się również opinią przyjaznego dla środowiska. Zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest modal i jak dbać o ubrania z tego materiału? Zachęcamy cię do przeczytania tego artykułu!

Polecamy: Skóra ekologiczna - co to?

Modal

Tkanina modal - co to?

Tkanina modal to sztuczny, półsyntetyczny materiał opracowany w Japonii w 1951 roku jako alternatywa dla jedwabiu. Jest on produkowany z przędzonych włókien celulozowych, pozyskiwanych z drewna bukowego. Modal jest uważany za bardziej ekologiczną alternatywę dla bawełny, ponieważ buk nie potrzebuje dużo wody do wzrostu, a zatem proces produkcji tego materiału zużywa nawet 10-20 razy mniej wody.

Modal często łączy się z innymi tkaninami, aby nadać mu bardziej ekskluzywny wygląd. Stało się to bardzo popularne szczególnie wśród świadomych ekologicznie projektantów mody. Jest on droższy od innych tkanin, takich jak wiskoza, bawełna, i można go znaleźć głównie w wysokiej jakości odzieży lub pościeli.

Modal - co to za materiał?

Jedną z najlepszych właściwości tej tkaniny jest jej wyjątkowy komfort. Modal jest miękki, lekki, elastyczny i oddychający. Ma satynowe wykończenie, a podczas noszenia przypomina jedwab - ma dwukrotnie większą miękkość niż bawełna i jest niesamowity w dotyku. Ta tkanina jest odporna na mechacenie i ma gładkie wykończenie, dzięki czemu idealnie nadaje się do codziennego noszenia i użytkowania. Możesz mieć pewność, że ubrania wykonane z tego materiału będą w stanie wytrzymać lata noszenia.

Ze względu na ciasny splot i długie włókna, materiał modal jest niezwykle wytrzymały i zachowuje swój kształt nawet przy częstym praniu. Jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz praktycznie się nie gniecie, przez co nie wymaga prasowania. W przeciwieństwie do większości form sztucznego jedwabiu, modal znacznie rzadziej kurczy się podczas prania. Te właściwości sprawiają, że kobiety pokochały go nie tylko jako tkaninę na bieliznę. Modal możemy znaleźć w składzie koszulek, luźnych bluzek, letnich sukienek oraz spódnic. Coraz częściej wykorzystuje się go też do produkcji pościeli, prześcieradeł i ręczników.

Modal jest też bardzo często wykorzystywany do produkcji ubrań sportowych i odzieży termoaktywnej - świetnie przylega do ciała, będąc przy tym bardzo przewiewnym. Pochłania do 50% więcej potu i wilgoci niż bawełna. W przeciwieństwie do odzieży wykonanej z włókien syntetycznych, takich jak nylon i poliester, modal nie zatrzymuje potu i zapachów. Dodatkowo modal nie uczula, dlatego jest także materiałem bezpiecznym dla alergików.

Jak prać modal?

Pranie ręczne 

Pranie w rękach jest zawsze najlepszą i najbezpieczniejszą metodą prania delikatnych przedmiotów z modalu, takich jak bielizna.

  1. Nalej do miski letniej wody, a następnie dodaj nakrętkę płynu do prania. Nie lej go bezpośrednio na tkaninę - ubrania włóż do wody dopiero po rozpuszczeniu się płynu.
  2. Zanurz odzież i delikatnie ugniataj ją rękami. Nie pocieraj mocno materiału!
  3. Dokładnie przepłucz ubranie pod letnią wodą, do momentu, w którym nie będzie wydzielać się z niego piana.
  4. Nie wykręcaj tkaniny - delikatnie odciśnij z niej wodę. 

Pranie w pralce

Modal należy prać w niskich temperaturach. Decydując się na pranie odzieży z modalu w pralce, ustaw program do delikatnych tkanin i niską temperaturę (30 stopni będzie wystarczające) prania oraz niskie obroty wirowania. 

Autorka: Patrycja Hendzel