Data publikacji:

Skóra ekologiczna: co to za materiał i jak go odróżnić od skóry naturalnej?

Skóra ekologiczna jest syntetyczną alternatywą dla skóry naturalnej. Wykonuje się z niej buty, torebki czy też płaszcze. Artykuły z niej zrobione są stosunkowo tanie, a przy ich produkcji nie ucierpiały zwierzęta. Jakie są wady i zalety skóry ekologicznej? Jak odróżnić ją od skóry naturalnej? Sprawdź!
jak odświeżać buty

Przeczytaj również: Czym jest wełna dziewicza i jak o nią dbać?

Skóra ekologiczna – co to jest?

Skórzane buty, torebki czy paski słyną ze swojej trwałości i doskonałej jakości. Są jednak dość drogie, ponadto nie można zapomnieć, że zostały stworzone z materiału pochodzącego ze zwierząt. Dlatego też wiele osób świadomie rezygnuje ze skórzanych wyrobów z powodów etycznych. Alternatywą dla skóry naturalnej może być skóra ekologiczna. W artykule opisujemy wszystko, co należy wiedzieć o tym tworzywie.

Co to jest skóra ekologiczna? Tworzywo to jest syntetycznym materiałem powstającym poprzez pokrywanie tekstylnego podłoża żywicą polimerową. Dawniej eko skórę nazywało się skajem. Materiał ten jest poliestrową tkaniną pokrytą warstwą polichlorku winylu. Skóra ekologiczna wygląda bardzo podobnie do skóry naturalnej, ponadto jest wodoodporna, elastyczna i łatwa w konserwacji. Niestety słabo przepuszcza powietrze.

Skóra ekologiczna a skóra naturalna – jak odróżnić?

Zastanawiasz się, jak odróżnić skórę ekologiczną od skóry naturalnej? Choć na pierwszy rzut oka buty czy torebki wykonane z tych tworzyw wyglądają do złudzenia podobnie, da się je bez problemu rozróżnić. Przede wszystkim zwróć uwagę na oznaczenia producenta. Sprawdź na metce bądź pudełku, z czego wykonane są poszczególne elementy buta czy torebki. Zwróć uwagę na podeszwę, wnętrze czy też zewnętrzną warstwę. Producent ma obowiązek poinformować klienta na pudełku lub metce, z czego wykonany został dany artykuł.

Jeśli jednak nie możesz znaleźć tych informacji przy produkcie, możesz posiłkować się innymi wskazówkami. Artykuły wykonane ze skóry naturalnej są zwykle znacznie droższe niż te z eko skóry. Jeśli więc dana torebka czy buty są podejrzanie tanie, prawdopodobnie zostały zrobione ze skaju.
Skóra ekologiczna ma zwykle gładszą fakturę niż ta naturalna. Jeśli natomiast zdobią ją wgłębienia lub rowki, t o są one regularne i widać, że zostały stworzone mechanicznie. Zazwyczaj jest również cieńsza niż jej naturalny odpowiednik. Poza tym naturalna skóra ma charakterystyczny zapach, którego nie da się z niczym pomylić. Natomiast produkty wykonane z eko skóry zwykle nie pachną, a z pewnością nie tak, jak te zrobione z „prawdziwej” skóry.

Skóra ekologiczna – zalety i wady

Skóra ekologiczna ma wiele zalet, z których największą jest fakt, że przy jej wytwarzaniu nie ucierpiało żadne zwierzę. Dzięki temu po produkty z niej wykonane chętnie sięgają weganie oraz miłośnicy zwierzaków. Poza tym są one stosunkowo tanie. Eko skóra jest także wodoodporna i nie potrzebuje specjalnej konserwacji. Łatwo się ją również czyści.

Jakie są wady skóry ekologicznej? Przede wszystkim to, że materiał ten nie przepuszcza powietrza, co ma znaczenie szczególnie w przypadku butów. Noga w nich się poci, co jest niekomfortowe i może prowadzić do odparzeń i infekcji. Produkty z eko skóry są również mniej wytrzymałe i bardziej podatne na zniszczenia niż te ze skóry naturalnej.
Ponadto nie każdy wie o tym, że eko skóra wcale nie jest materiałem eko. Nie jest ona biodegradowalna, a dodatkowo szybciej się niszczy. Dlatego, choć produkty ze skóry ekologicznej są tańsze, trzeba wymieniać je znacznie częściej niż te ze skóry naturalnej. Może się okazać, że buty czy torebka z eko skóry wytrwają zaledwie sezon.

Na który materiał więc się zdecydować? Przeanalizuj wady oraz zalety skóry ekologicznej i naturalnej, i samodzielnie podejmij decyzję, która opcja bardziej do ciebie przemawia.
Autorka: Olga Wacholc