Data modyfikacji:

Co zrobić, gdy obcierają cię buty? Sprawdzone sposoby

Pewnie podobną wpadkę zaliczyła każda z nas. Z miejsca zakochałaś się w parze butów, które zobaczyłaś na wystawie i mimo tego, że dawały pewien dyskomfort i tak je kupiłaś. Niestety najczęściej historia ta ma dość kiepskie zakończenie – bolesne otarcia i pęcherze na stopach. Nie skreślaj jednak z miejsca obcierających butów. Istnieją sprawdzone triki, dzięki którym możesz zminimalizować ten nieprzyjemny efekt.

Sposób na obcierające buty – rozważna, a nie romantyczna!

Miłość od pierwszego wejrzenia na zakupach to w zasadzie nic dziwnego – dajesz się ponieść impulsowi i myślisz, że z czasem jakoś wam się razem ułoży.

W tym romantycznym zakupowym pędzie warto jednak zachować nieco rozwagi. Bo przez różowe okulary zauroczenia łatwo pominąć taki szczegół, jak źle wyprofilowana podeszwa czy zbyt sztywne pięty.

Poszukując swoich wymarzonych szpilek czy nowych sandałów, staraj się dobrze dobrać rozmiar obuwia. Dobrym patentem jest dokładne zmierzenie swojej stopy nie tylko pod kątem długości, ale też szerokości.

Staraj się też sięgać po buty lepszej jakości. W tych wykonanych z tworzyw sztucznych twoje stopy będą się bardziej pocić, a to z kolei sprzyja powstawaniu bolesnych otarć, ponieważ noga ślizga się w bucie.

Kolejny krok do wyeliminowania problemu, jakim są obcierające buty, to rozchodzenie ich w domu. Jeśli wasza wspólna przyszłość ma się ułożyć pomyślnie, zanim wyskoczysz w nowych szpilkach do pracy czy na uczelnię, zrób kilka rundek po mieszkaniu. To pozwoli butom dopasować się do kształtu twojej stopy.

Czytaj również: Modne i wygodne buty na wesele

Obcierające buty i co dalej? Skarpetki

Spokojnie, zanim uciekniesz z paniką i zamkniesz komputer z hukiem, uspokajam – nie będę namawiać cię do noszenia skarpet z sandałami. Ale skarpetki głęboko wycięte, czyli te przeznaczone do noszenia wraz z balerinami czy czółenkami, mogą oszczędzić ci wiele kłopotu wynikającego z noszenia obcierających butów.

Dobrym patentem są cieliste skarpetki tego typu, ponieważ nawet gdyby okazało się, że delikatnie wystają na pięcie, pozostaną niewidoczne.

Sposób na obcierające buty - zapiętki i wkładki silikonowe

Jeśli problem obcierających butów wynika z faktu, że twoje czółenka czy baleriny są nieco za duże, dobrym pomysłem są zapiętki i silikonowe wkładki do butów.

Te pierwsze likwidują luz w bucie i sprawiają, że nie obciera on boleśnie pięty. Taki trik dodatkowo sprawi, że chodzenie będzie znacznie wygodniejsze. Z kolei silikonowe wkładki do butów, które osadzisz pod palcami sprawią, że stopa nie będzie się ślizgać.

Będą ci one szczególnie pomocne w przypadku butów na obcasie. Podobne wkładki znajdziesz też w bardzo minimalistycznym wydaniu i zabezpieczą one twoje palce, gdy będziesz nosić japonki. Przezroczysty silikon pozostanie niemal niewidoczny, więc wkładki tego typu są dyskretnym dodatkiem.

Sposób na obcierające buty – sprytne triki

A jeśli sztywne, obcierające buty dają ci się naprawdę we znaki, warto sięgnąć po krem nawilżający, którym posmarujesz wewnętrzną stronę buta. To sprawi, że materiał nieco zmięknie i w efekcie dopasuje się łatwiej do kształtu twojej stopy.

Jeśli twoje stopy są szczególnie wrażliwe na obcierające buty, warto też w newralgicznych miejscach przykleić plastry, które zabezpieczą stopy przed otarciami w pierwszych dniach noszenia nowego obuwia.

A z kolei, gdyby okazało się, że twoje buty są jednak nieco za małe i uwierają stopy, warto wybrać się do szewca – specjalista z pewnością znajdzie sposób, aby nieco rozbić za małe buty.

Przeczytaj także: