Data publikacji:

Odzież termoaktywna – co daje?

Znane ci jest pojęcie odzieży termoaktywnej, jednak zastanawiasz się, czy ten typ ubrań jest dla ciebie odpowiedni? W naszym artykule odpowiemy na kilka ważnych pytań: odzież termoaktywna – co daje? Czy warto ją kupić? Czym różni się odzież termoaktywna od odzieży termicznej?
Odzież termoaktywna – co daje?

Bielizna termoaktywna – po co?

Słyszymy o niej dość często w różnego rodzaju reklamach, a także w sklepach sportowych. Czy naszła cię kiedykolwiek myśl: odzież termoaktywna – co to jest? Spieszymy z wyjaśnieniami! Odzież termoaktywna pozwala na podniesienie komfortu cieplnego w chłodniejsze dni. Zazwyczaj stosuje się ją podczas uprawiania sportów zimowych: jest stosowana przez narciarzy, snowboardzistów czy osoby uprawiające nordic walking. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubierać się w nią także przy minusowych temperaturach, gdy chcemy wyjść na spacer, na zakupy czy wybrać się na kulig z przyjaciółmi. Zastanawiasz się: odzież termoaktywna – co daje? Dowiesz się tego w kolejnym akapicie naszego tekstu.

Jak działa odzież termoaktywna?

Ubrania termoaktywne uszyte są ze specjalnie do tego celu zaprojektowanych materiałów, które posiadają trzy główne zadania: zachowanie komfortu cieplnego, wentylację oraz odprowadzenie wilgoci poza materiał. W związku z tym odzież termoaktywna jest polecana w szczególności dla osób aktywnych i sportowców, którzy preferują jesienią i zimą treningi na świeżym powietrzu. Materiał, z którego wykonywana jest odzież termoaktywna, może być różny. Najczęściej spotyka się jednak materiały sztuczne, takie jak poliamid, polipropylen, ale i naturalne materiały, takie jak choćby wełna merynosów.

Odzież termoaktywna – co daje jej zakładanie? Jak ją nosić?

Powyższa odzież funkcyjna ma za zadanie pomóc w zachowaniu komfortu cieplnego, a więc stałej, ale i optymalnej temperatury ciała. Tak jak również wspomnieliśmy, odprowadza ona pot, chroniąc nas przed wilgocią, a w rezultacie przeziębieniem. Ze względu na te cechy odzieży termoaktywnej bardzo ważne jest, aby była ona pierwszą warstwą ubrania, aby miała możliwość przylegania do ciała. Idealnym wyborem będzie więc bielizna termoaktywna.
Zastanawiasz się, co to jest bielizna termoaktywna? Są to właśnie części garderoby najbardziej przylegające do naszego ciała, a więc majtki bądź bokserki, a często w przypadku kobiet – także dodatkowo sportowe biustonosze termoaktywne. Jednak to nie wszystko. Nowoczesna bielizna termoaktywna może składać się z podkoszulka z długim rękawem oraz getrów bądź legginsów. Aby zachować pełną wygodę tego typu odzieży, warto wybrać bezszwowe modele, co ograniczy nieprzyjemne tarcie skóry. Na powyższe ubrania, w zależności od spodziewanego wysiłku, możesz założyć jedynie kurtkę, spodnie oraz akcesoria takie jak czapka, szalik i oczywiście buty.

Typy odzieży termoaktywnej

Istotne jest to, iż ubrania termoaktywne można podzielić na kilka kategorii ze względu na komfort cieplny, jaki oferują w założeniu nienakładania innych warstw na siebie.

Koszulki, bluzy, spodenki, spodnie – co wybrać?

Prócz bielizny termoaktywnej możesz wybierać także pomiędzy innymi typami odzieży. W ofercie wielu producentów znajdują się na przykład kominy, a więc ochraniacze szyi oraz twarzy, które docenią w szczególności osoby narażone na intensywny wiatr. Pośród odzieży termoaktywnej znajdziesz także skarpety, kalesony, czapki, a nawet rękawiczki. Dobrym wyborem jest także koszulka termoaktywna. Co daje tego typu T-shirt? Ogrzewa on dużą powierzchnię ciała i odprowadza z niej wilgoć.

Odzież termiczna – co to?

Odzież termoaktywna to nie jedyny typ ubrań, w które można ubrać się zimą. Odzież termiczna, w odróżnieniu od odzieży termoaktywnej, ma za zadanie utrzymać obecną ciepłotę ciała, a nie ją podnieść (tak jak w przypadku odzieży termoaktywnej). Odzież termiczna to każdego typu odzież, której celem jest ochrona przed wyziębieniem organizmu oraz chłodem. Ponadto może ona osłaniać nas przed mocnym deszczem, przenikliwym wiatrem, a nawet śniegiem. Odzież termiczna może być wykorzystywana w okresie niższych temperatur, a więc od jesieni do przedwiośnia. Co istotne, nie jest ona zalecana do uprawiania bardzo intensywnych sportów na świeżym powietrzu, gdyż nie posiada właściwej izolacji do tego typu aktywności. Jednak odzież termiczna sprawdzi się na co dzień w przypadku osób, które posiadają problemy z układem krążenia, a więc także niedogrzaniem organizmu. Ponadto sprawdzi się ona w formie bielizny, jako pierwsza warstwa cieplna, chroniąca nas przed chłodem poranka.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Honorata Pitura