Data modyfikacji:

Owalny kształt twarzy: jak dobrać fryzurę, makijaż i dodatki? Poradnik

Fryzura u każdego z nas powinna być dobrana do kształtu twarzy. Jest to kluczowym czynnikiem uwydatniającym nasze atuty bądź przeciwnie – ukazującym mankamenty. Ponadto fryzura powinna pasować do naszego stylu ubierania się oraz charakteru, aby całość była spójna. Nie każda fryzura pasuje do wszystkich kształtów twarzy, jednak osoby z owalną twarzą mają szczęście, gdyż pasuje im większość stylizacji. Jak określić swój kształt twarzy? Jak dobrać fryzurę do owalnego kształtu twarzy? Przeczytaj poniższy poradnik.
owalny kształt twarzy

Jak określić kształt twarzy?

Pierwszym krokiem do dobrania odpowiedniej fryzury jest określenie kształtu swojej twarzy. Pasująca fryzura nie tylko będzie dobrze się prezentować, ale także wpłynie na korzystniejszy wygląd twarzy. Zatem jak ocenić kształt twarzy? Wystarczy parę kroków i wszystko stanie się jasne.
 • 1 krok: określ długość i szerokość swojej twarzy. Twarz dłuższa wskazuje na kształt owalny, podłużny lub diamentowy. Szersza twarz będzie odpowiadała okrągłym, kwadratowym lub trójkątnym kształtom.
 • 2 krok: sprawdź, jaką masz linię włosów. Jeśli jest ona prosta, możesz mieć kształt twarzy kwadratowy, podłużny, trójkątny. Linia włosów wygięta w górę, wskaże na owalną lub okrągłą twarz, a z kolei wygięta w dół – na diamentową twarz lub odwróconego trójkąta.
 • 3 krok: oceń kształt szczęki. Kwadratową szczękę mają osoby z kwadratową lub prostokątną twarzą, szczękę w kształcie litery U posiadają okrągłe, owalne, podłużne twarze, a brodę w kształcie V – osoby z trójkątną lub diamentową twarzą.
 • Zatem osoby z owalną twarzą, przechodząc przez powyższe etapy, powinny mieć dłuższą twarz niż szerszą, linię włosów wygiętą w górę oraz szczękę w kształcie litery U. Teraz nie pozostało nic innego jak dobrać odpowiednią, pasującą fryzurę, makijaż oraz dodatki.

  Charakterystyka owalnej twarzy

  Owalna twarz jest uważana za idealną, ze względu na swoje kształty i proporcje. Jest nico podłużna, charakteryzuje się wyższym czołem i „wyciągniętą”, zaokrągloną brodą. Z reguły pociągła twarz ma delikatne i subtelne rysy, lecz także uwydatnione kości policzkowe, które są najszerszym punktem twarzy.

  Jakie fryzury damskie pasują do owalnego kształtu twarzy?

  Dzięki idealnym kształtom do owalnej twarzy pasują niemalże wszystkie fryzury o każdej długości włosów. Dlatego można śmiało zmieniać kolor włosów, sposób cięcia, uczesania itp., gdyż istnieje niewielka szansa, że dana fryzura nie będzie pasowała do takich rysów twarzy. Można więc dopasować fryzurę do upodobań, stylu, struktury włosów itd. Należy jednak pamiętać, że fryzura powinna sprzyjać wyglądowi twarzy, a więc wyrównywać proporcje długości owalnej twarzy (wysokie czoło i wydłużony podbródek) oraz podkreślać jej atuty. Jakie fryzury będą pasować do owalnego kształtu? Oto propozycje:
 • Długie fryzury – do owalnej buzi będą pasowały długie włosy o różnych formach: proste, falowane lub loki, które nie będą nadmiernie zasłaniały doskonałych rysów twarzy. Pasować też będzie prosta grzywka opadająca na twarz lub zaczesana na bok, która zasłoni delikatnie wysokie czoło. Świetnie sprawdzi się także upinanie włosów w różnoraki sposób. Ważne, aby były zaczesane do góry i nieco uniesione od nasady.
 • Półdługie fryzury – w tym sezonie są szczególnie modne cięcia typu bob z grzywką. One również podkreślą kształt twarzy, zwłaszcza te proste, subtelne cięcia będą pasowały do delikatnych rysów. Dodatkowo grzywka optycznie skróci podłużną twarz, charakterystyczną dla posiadaczek owalnej buzi.
 • Krótkie włosy – z taką długością włosów trzeba nieco uważać, mając owalny kształt twarzy. Krótkie fryzury nie są oczywiście zabronione, jednak trzeba mieć na uwadze, aby włosy miały odpowiednią objętość, a nie były przyklapnięte. Dlatego krótkie włosy przy takiej twarzy są wskazane u osób z gęstymi kosmykami. Będą w tym wypadku pasowały wszelkiego rodzaju fale lub loki. Z kolei nie zaleca się krótko ściętych włosów bez grzywki, gdyż uwydatnią jedynie mankamenty.
 • Makijaż pasujący do owalnej twarzy

  Z racji tego, że twarz owalna uchodzi za idealną, nie wymaga nakładania wielu kosmetyków w celu jej udoskonalenia. Wystarczy nałożyć delikatny podkład, w zależności od stanu i potrzeb skóry, bronzer – w celu podkreślenia kości policzkowych – oraz róż do policzków nadający skórze świeży wygląd. Można również nadać kolor powiekom, używając matowych lub błyszczących cieni, najlepiej jasnych, aby nie przytłoczyły delikatnych rysów twarzy. Brwi najlepiej pozostawić naturalne bądź użyć delikatnej kredki lub wosku do brwi, który utrwali je na cały dzień. Na koniec można użyć tusz do rzęs i pomalować usta, co nada wyrazistość całemu makijażowi.

  Owalny kształt twarzy – dodatki

  Wybór dodatków w postaci biżuterii (kolczyków, naszyjników itp.) bądź opasek do włosów jest dowolny. Do owalnych kształtów twarzy pasują wszystkie dodatki, dlatego zależy to tylko i wyłącznie od własnych preferencji. Owalna twarz wygląda korzystnie przy włosach spiętych w kucyk, kok lub za pomocą klamry. Szczególnie modne stały się duże, ozdobne klamry, które są hitem ostatnich miesięcy. Dlatego też polecamy tego typu upięcia, gdyż świetnie wyglądają, a przy tym są modne.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Dominika Mańka