Data modyfikacji:

Plastry na nos – magiczny sposób na wągry?

Nieestetyczne, czarne kropki na nosie to problem, z którym boryka się bardzo wiele osób. Nie zakryje ich nawet najlepszy podkład. W takim razie, jak pozbyć się spędzających sen z powiek wągrów? Jednym z popularniejszych sposobów są plastry na nos, które dosłownie wyciągają je ze skóry. Postanowiliśmy sprawdzić, jak działają oczyszczające plastry i czy ich stosowanie przynosi długotrwałe rezultaty.

kobieta przed lustrem

Skąd biorą się zaskórniki?

Zanim przyjrzymy się sposobom na zwalczanie wroga, sprawdźmy, skąd właściwie się bierze. Zaskórniki otwarte, zwane popularnie wągrami to nic innego, jak sebum wymieszane z zanieczyszczeniami, które zebrały się w porach skóry. Mogą występować zarówno na twarzy, jak i na dekolcie, a nawet na plecach. Wągry często towarzyszą cerze tłustej i trądzikowej, choć mogą pojawić się także na skórze suchej.

Przeczytaj również: Kiedy stosować tonik z kwasem? Polecane produkty

Zaskórniki najczęściej zauważalne są na najbardziej wystających częściach twarzy, a więc na nosie i podbródku. To właśnie w tych rejonach pory skóry są najszersze i najbardziej skłonne do „zbierania” zanieczyszczeń.

Co sprzyja powstawaniu wągrów?

Zaskórniki są jednym z problemów, z jakimi borykają się posiadaczki cer problematycznych. Nadmierna produkcja sebum to jednak nie jedyny powód ich powstawania. Wągry pojawiają się również na skutek niedokładnego demakijażu, zanieczyszczonego powietrza, a także przez stosowanie komedogennych (zapychających) kosmetyków – kremów czy podkładów.

Aby zminimalizować ich ilość, należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu twarzy rano i wieczorem. Raz w tygodniu dobrze jest zastosować peeling oraz maseczkę, która zwęzi pory, a tym samym uniemożliwi gromadzenie się zanieczyszczeń. Należy zwracać uwagę na składy kosmetyków – dodatki, takie jak np. oleje mineralne mogą powodować zapychanie porów skóry.

Mechaniczne usuwanie wągrów – tak czy nie?

Co jednak, gdy wągry już się pojawią? Wyciskać czy nie? Wiele osób na widok czarnych kropek na nosie postanawia je „wydusić” samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że domowe mechaniczne oczyszczanie skóry wiąże się z możliwością podrażnienia, a nawet pogorszenia jej stanu. Jeśli już chcesz usunąć wągry mechanicznie, lepiej powierzyć to zadanie doświadczonej osobie.

Na szczęście istnieją inne, bezpieczniejsze sposoby na to, jak pozbyć się wągrów. Jednym z nich są plastry oczyszczające – kosmetyki niezwykle popularne w ostatnim czasie

Jak działają plastry na wągry?

Jak sama nazwa wskazuje, produkty te przyjmują postać plastrów z jednej strony pokrytej materiałem, z drugiej – aktywną substancją. Na rynku można spotkać różne rodzaje plastrów na nos, jednak najpopularniejsze są plastry z węglem aktywnym, który działa oczyszczająco i antybakteryjnie.

Jak ich używać? To proste: plaster na nos należy przyłożyć po uprzednim zwilżeniu skóry, docisnąć i odczekać około 20 minut. Po tym czasie plaster mocno przyklei się do skóry oraz wągrów. Podczas jego odrywania, część zaskórników zostanie dosłownie wyciągnięta. Efektem stosowania plastrów na zaskórniki jest oczyszczona, gładka skóra nosa oraz zwężone pory. I to bez bolesnego wyciskania!

Jak przygotować skórę do użycia plastrów na nos?

Przed przyklejeniem plastrów oczyszczających dokładnie umyj skórę. Dobrze jest wykonać również ziarnisty peeling, który „ułatwi dostęp” plastrom do zanieczyszczeń. Pamiętaj, że przed nałożeniem plastrów skóra musi być zwilżona – w przeciwnym wypadku materiał nie będzie się jej trzymał. Niektóre osoby przed zastosowaniem plastrów na nos polecają wykonanie kąpieli parowej, która rozpulchnia skórę i rozszerza pory.

Czy plastry na pryszcze są dla każdego?

Plastry oczyszczające na nos doskonale sprawdzają się na cerze tłustej, mieszanej i normalnej. Nie są jednak odpowiednim wyborem dla posiadaczek cer suchych, wrażliwych i naczyniowych – proces odrywania plastra może je podrażniać, a nawet powodować pękanie naczynek. Właścicielki delikatnych cer powinny wybrać inny sposób na wągry, np. enzymatyczne peelingi.

Jak często można stosować plastry na nos?

Plastry oczyszczające to prosty i bezpieczny sposób na usunięcie wągrów, dlatego można stosować je wtedy, gdy zauważysz pogorszenie stanu swojej cery. Pamiętaj jednak, że po użyciu plastra na nos należy przemyć skórę tonikiem o działaniu ściągającym, a następnie posmarować ją silnie nawilżającym kremem, który zapobiegnie łuszczeniu i podrażnieniom.

Plastry oczyszczające na inne partie twarzy

Wągry pojawiają się nie tylko na nosie, ale również na brodzie, policzkach i czole. Aby usunąć je z tych okolic, możesz wybrać plastry oczyszczające dedykowane innym partiom twarzy.

Innym sposobem na ekspresowe usunięcie wągrów są modne maski peel-off, które po zaschnięciu należy zerwać z twarzy. Dobrą sławą cieszą się tzw. czarne maski, bazujące na węglu aktywnym.

Plastry na zaskórniki – hit czy kit?

Podsumowując, plastry na wągry można uznać za cenne wsparcie w pielęgnacji skóry problematycznej. Pozwalają na szybkie usunięcie zanieczyszczeń bez zbędnego bólu, przywracając skórze higieniczny wygląd i gładkość. Warto jednak pamiętać, że plastry na nos nie mogą być uważane za jedyny słuszny sposób na wągry – stan cery problematycznej zależy od ogólnej pielęgnacji, stylu życia, nawodnienia oraz diety. Aby zapomnieć o wągrach raz na zawsze, walcz z nimi na wielu poziomach.

Plastry oczyszczające to sposób na błyskawiczne oczyszczenie skóry bez bolesnego wyciskania. Ich regularne stosowanie w połączeniu z właściwą pielęgnacją cery sprawi, że z wągrami na nosie będziesz mogła się pożegnać. Spróbuj sama!

Autorka: Joanna Stanuch