Data publikacji:

Jak wyprasować koszulę bez żelazka?

Wyobraź sobie taką sytuację: za kilkanaście minut zaczynasz ważne spotkanie, ale stan ubrania jest daleki od ideału. Walizka, którą wziąłeś ze sobą, zmieściła tylko podstawowe rzeczy, dlatego zaczynasz stresować się, bo nie wiesz, jak wyprasować koszulę bez żelazka. Na szczęście z pomocą przychodzimy my i pokazujemy Ci kilka sposobów na zagniecenia powstałe na ubraniach. Jeden z nich kosztuje grosze! Zapraszamy do dalszej lektury.
prasowanie koszuli bez żelazka

Jak wyprasować koszulę bez żelazka? Zacznij od odpowiedniego suszenia

Prasowanie koszul nie należy do naszych ulubionych czynności, nawet jeśli mamy pod ręką nowoczesne żelazko. Nic dziwnego: nierzadko jest to zajęcie czasochłonne i nie zawsze od razu osiąga się zamierzony efekt.
Prasowanie można sobie jednak znacznie uprościć odpowiednim suszeniem koszuli. Zamiast wywieszania jej byle jak na suszarce, umieść ją na wieszaku w przewiewnym miejscu. Delikatnie ją rozprostuj, by minimalizować ryzyko zagnieceń. Najlepiej też, jeśli wyciągniesz ją z pralki od razu po skończeniu prania. W taki sposób przygotowane ubranie już na samym początku będzie znacznie mniej pogniecione, dzięki czemu łatwiej się będzie z nim pracować, niezależnie od tego, czy pod ręką będziesz mieć żelazko, czy nie.

Parownica do ubrań

Alternatywą dla tradycyjnego żelazka może być parownica do ubrań. Urządzenie to doskonale radzi sobie nawet z trudniejszymi zagnieceniami i bardziej wymagającymi materiałami. Poza tym docenią ją szczególnie panie lubiące nosić delikatne sukienki z mnóstwem załamań i falbanek – parownica sprawdzi się w ich przypadku idealnie.

Prasowanie koszuli pod prysznicem

Jeden z najprostszych i zarazem najtańszych sposobów na to, jak wyprasować koszulę bez żelazka. Wystarczy, że weźmiesz gorący prysznic, a pogniecioną koszulę powiesisz na ten czas w pobliżu kabiny prysznicowej. Ciepła para, która powstanie podczas tego zabiegu, bez większych problemów poradzi sobie z niewielkimi zagnieceniami.

Jak wyprasować koszulę bez żelazka? Użyj czajnika!

Akurat nie masz możliwości wziąć prysznica? Zamiast zaparowanej łazienki wykorzystaj parę wodną otrzymaną z gotującej się w czajniku wody. Wystarczy, że po doprowadzeniu jej do wrzenia, zwrócisz czajnik w stronę koszuli wymagającej wyprasowania. Ostatecznie sprawdzi się w tym celu również garnek wypełniony gotującą się wodą.

Jak wyprasować koszulę bez żelazka za pomocą żelazka w sprayu?

W sklepach można dostać płyn nazywający się „żelazkiem w sprayu”. Jest to substancja (nierzadko o bardzo ładnym zapachu), którą wystarczy spryskać koszulę, a następnie wygładzić lub rozciągnąć. Kiedy już wyschnie, koszula nie ma zagnieceń i nadaje się do założenia. Pamiętaj jednak, że tego typu płyny nie nadają się do jedwabiu sztucznego i naturalnego.
Alternatywą dla płynu ze sklepu jest ocet kuchenny. Nie musisz się przejmować specyficznym zapachem – ulotni się, kiedy tylko koszula stanie się sucha.

Prasowanie koszuli prostownicą

Sposób z prostownicą sprawdzi się przede wszystkim u pań, ale także u panów, którzy wiedzą, gdzie ich partnerka przechowuje takie urządzenie. Prostownica dobrze sprawdzi się na grubszych tkaninach i na niewielkich zagnieceniach. Nie prostuj jednak koszul z włókien syntetycznych (np. poliestru), ponieważ możesz trwale uszkodzić zarówno ubranie, jak i urządzenie.

Prasowanie koszuli suszarką do włosów

Jak wyprasować koszulę suszarką do włosów? Na początek delikatnie spryskaj wodą ubranie. Następnie włącz ciepły nawiew w suszarce i skieruj go na zwilżony materiał. W tym samym czasie drugą ręką wygładzaj zagniecenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus