Data publikacji:

Rayon: co to za materiał? Jakie ma właściwości?

Tkanina rayon w sukience, materiał rayon w koszuli, rayon w eleganckich spodniach. Czy analizujesz skład procentowy materiałów użytych do wykonania odzieży zanim kupisz ubranie? Czy kiedykolwiek dostrzegłaś tam „rayon” i nic ci to nie mówiło? Rozprawiamy się z tematem „rayon: co to za materiał?” Jakie ma właściwości? Poznaj wady i zalety rayonu.
rayon co to

Rayon – co to za materiał?

Czy wiesz, co to jest rayon? Rayon jest tkaniną zaliczaną do grupy włókien sztucznych. Jest on jednak pozyskiwanych z naturalnego surowca: włókien celulozy. W środowisku krawieckim i na wybiegach modowych rayon uważany jest za szlachetniejszą odmianę wiskozy. Znajdziesz go w wielu wariantach: gładkim, wzorzystym i żakardowym. Na rynku do wyboru są materiały wykonane w 100% z rayonu oraz tkaniny z domieszkami innych włókien, równie doskonałe na bluzki, sukienki i spódnice.
Rayon powstał w 1983 roku, kiedy to popyt na tkaniny zapoczątkował rozkwit przemysłu włókienniczego. Naukowcy pracowali nad uzyskiwaniem nitek z surowców naturalnych pod wpływem procesów chemicznych. Rayon stał się szalenie popularny w latach 20. XX wieku. Nazywano go wtedy „sztucznym jedwabiem”. W produkcji rayonu, włókna wiskozowe są wytłaczane do kąpieli chemicznej, a następnie przędza może być przędzona. Podczas obróbki rayonu powstaje nić podobna do nici z kokonu jedwabnika, dlatego też zyskał swoje drugie imię – jedwab wiskozowy.

Rayon – materiał o wielu zaletach

Chcemy rozwiać twoje wątpliwości. Dlatego pokazujemy zalety materiału rayon. W dalszej części artykułu znajdziesz też wady rayonu.
  • Kurczliwość – ubrania z rayonu kurczą się i tracą pierwotny kształt. Co robić, aby temu zapobiec? Prać je zgodnie z zaleceniami producenta (o praniu przeczytasz w kolejnym rozdziale naszego artykułu) z ubraniami o podobnej wadze i poziomie delikatności. Wniosek – nie wrzucaj granatowej sukienki z rayonu do pralki razem z ciemnymi dżinsami na program intensywnego prania!
  • Rayon jest mało odporny na rozciąganie po namoczeniu. Czym to skutkuje? Rozwieś upraną odzież z rayonu w sposób wskazany na metce (poziomo lub pionowo) i zostaw do całkowitego wyschnięcia. W ten sposób ubranie nie zmieni nadanej mu pierwotnie formy.
  • Farbowanie w praniu – barwniki użyte do nadania tkaninie koloru mogą farbować w trakcie prania. I tu znów apelujemy – czytaj metki i pierz zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Rayon nie prześwituje i nie błyszczy się

    Jest przyjemny, o delikatnym chwycie. Nie błyszczy się. Nie prześwituje. Zapewnia wysoki komfort użytkowania. Jest cienki, lekki i zwiewny.
    Tkanina rayon jest szeroko stosowana w kreacjach na miesiące letnie i późnowiosenne. Rayon jest materiałem mocno przewiewnym. Zapewnia poczucie komfortu podczas ciepłych dni. Szyje się z niej bluzki, koszule, spódnice, sukienki, tuniki, spodnie, chusty i apaszki. Z rayonu wykonuje się też dekoracje służące do aranżacji wnętrz. Z tego materiału popularnie szyje się basicowe topy na cienkich oraz szerokich ramiączkach, które sprawdzają się jako baza do wielu stylizacji. Rayon pięknie wygląda także w bardziej kobiecym wydaniu. Panie lubią sukienki z falbanami z rayonu oraz sukienki koszulowe.

    Materiał, który należy ostrożnie prać

    Wiesz już (z wad i zalet materiału rayon, scharakteryzowanego powyżej), że rayon może się skurczyć podczas niewłaściwego procesu prania. Tu podpowiadamy, jak prać rayon.
  • Niska temperatura prania to podstawa – najlepiej, by nie przekraczała 30 stopni Celsjusza. Wybieraj programy do prania tkanin delikatnych lub program „pranie ręczne”. Możesz też zdecydować się na upranie „w rękach” ubrań z rayonu – zawsze w chłodnej wodzie. Sposób ten jest najbardziej czasochłonny i angażujący, a zarazem – najbardziej polecany przy pielęgnacji materiałów delikatnych. Rayon możesz też czyścić na sucho – jeśli zabrudzenia są miejscowe i niewielkie.
  • Suszenie samoczynne materiału rayon – nie używaj suszarek automatycznych. Zamiast tego swobodnie rozwieś lub rozłóż na płasko odzież z rayonu (według wskazań zawartych na metce) i pozwól, by materiał dokładnie wysechł.
  • Prasowanie tkaniny rayon – rayon gniecie się w praniu i w noszeniu, więc wymagaj prasowania. Optymalną temperaturą w jego przypadku jest 110 stopni. Prasować należy go najlepiej po lewej stronie.
  • Czytaj metki, a unikniesz rozczarowań

    Każda tkanina ma swoje właściwości. Lubi ciepłe kąpanko w pralce albo woli chłodne pluskanie w misce. Bawełna. Len. Elastan. Wełna. Poliester. Rayon. Co to znaczy w praktyce? To, że aby nie zaprzepaścić ubrania (kurczenie, rozerwanie, utrata pierwotnego kształtu), musisz czytać metki, wszyte w odzież przez producenta. To pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji tkanin przez długi czas.

    Czy wiskoza i rayon to to samo?

    Nie jest to to samo, ale wiskoza zalicza się do rayonu. Czy rayon jest podobny do bawełny? Albo nawet: czy rayon jest bawełną? Nie. Skąd więc mylne rozumowanie wielu konsumentów? Utożsamianie rayonu z bawełną może wynikać z faktu, że podczas procesu farbowania, drukowania oraz wykańczania bawełna i rayon zachowują się podobnie. Producenci używają więc tych samych barwników chemicznych i procesów do pozyskiwania bawełny i rayonu.

    Czy rayon jest biodegradowalny?

    Tak! Badania pokazują, że może ulegać biodegradacji szybciej niż bawełna!
    Zdjęcie: Haritanita/Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.